Craiova a facut o bucurie iesenilor

7 Mai 2009
800 Vizualizari | 0 Comentarii
Dupa victoria cu FC Arges, suporterii ieseni au mai avut un motiv de bucurie aseara. Gaz Metan Medias, principalul adversar al Politehnicii in lupta pentru evitarea retrogradarii, a fost invinsa de Universitatea Craiova si a coborat din nou pe locul 15, prima pozitie retrogradabila la finalul sezonului. Oltenii s-au impus cu sorul de 2-0, dupa reusitele lui Florin Costea si Mihai Dina. Partida a fost una extrem de frumoasa si disputata, cu multe actiuni ofensive spectaculoase de ambele parti, cu un plus pentru gazde care au avut ratari in serie prin Florin Costea, acesta avand prima ocazie dupa cateva secunde de la fluierul de start al meciului. Tot Florin Costea a ratat incredibil in minutul 17, dupa o iesire pe sub minge a lui Vatca la o centrare a lui Wobay, golgheterul oltenilor sutand alaturi cu poarta goala in fata. Pana la urma, Florin Costea a spart gheata si a adus primul gol al oltenilor cu 7 minute inainte de pauza. Wobay a centrat din lovitura libera de pe dreapta, Gaman a prelungit cu capul pe spate pana la Costea, care de langa bara nu avea cum sa rateze, scrie site-ul www.onlinesport.ro. Seria de ocazii ale gazdelor si-a gasit pana la urma concretizarea din nou, Mihai Dina dubland diferenta de pe tabela in minutul 69. Gingioveanu a centrat superb de pe stanga, Dina a deviat cu capul din marginea careului mic, mingea s-a lovit de bara din dreapta, fiind retinuta in aer de Vatca, insa dincolo de linia portii Mediasului. Astfel, oltenii au invins cu 2-0 si spera in continuare sa ajunga din nou in cupele europene, in timp ce mediesenii revin pe locul 15, dar doar cu un singur punct mai putin decat Poli Iasi.

Page time :0.1576 (s) | 22 queries | Mysql time :0.038487 (s)