Craiova a facut spectacol cu U Cluj

2 Octombrie 2010
947 Vizualizari | 0 Comentarii
Victor Piturca
Cu Victor Piturca pe banca, Universitatea Craiova s-a impus la pas pe Ion Oblemenco, in fata celor de la U Cluj, castigand cu un categoric 3-0 un meci dominat de la un capat la celalalt. Pentru olteni au marcat Dina si Iliev, in prima repriza, si Wobay, in repriza secunda, cand clujenii au jucat in inferioritate din minutul 66, dupa ce Buhus a fost eliminat. Cu o atmosfera, ca de obicei, incendiara in tribune, U Craiova a pornit cu acceleratia la podea in partida cu cealalta Universitate din Liga I, cea de la Cluj. Abia au trecut cinci minute de la fluierul de start si oltenii conduceau deja cu 1-0, dupa reusita frumoasa a lui Mihai Dina. Dupa cateva secunde Wobay putea face 2-0, insa sutul sau a trecut la o palma de poarta. Ce n-a reusit Wobay, a reusit Valentin Iliev, in minutul 11, bulgarul dubland diferenta de pe tabela cu un sut din 10 metri, dupa o respingere dezastruoasa a apararii clujene. De cealalta parte, doar Claudiu Niculescu a incercat sa ameninte poarta Craiovei, insa fara sa creeze mari emotii in careul lui Stanca. Repriza secunda a fost, de asemenea, la discretia gazdelor. Iar pressing-ul sustinut al oltenilor si-a dovedit din nou foloasele in minutul 54, cand Julius Wobay a marcat pentru 3-0, tot dupa o respingere eronata a clujenilor. Gorgorov putea inscrie si el dupa alte 10 minute de joc, insa Hutan a intervenit fenomenal la sutul bulgarului. Victoria Craiovei a devenit clara din minutul 66, unul cu ghinion pentru clujeni, pentru ca au ramas in inferioritate numerica. Buhus a primit al doilea cartonas galben pentru o intrare dura in marginea propriului careu si Craiova nu a mai avut emotii pana la final.

Page time :0.1322 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013809 (s)