Cristea deraiaza liderul

24 Martie 2008
1711 Vizualizari | 1 Comentarii
• Politehnica Iasi - CFR Cluj 1-0 (0-0), in etapa cu numarul 25 a Ligii I de fotbal • Desi nimeni nu le dadea nici o sansa, iesenii au reusit sa invinga si chiar sa umileasca in destule randuri liderul la zi in ierarhia interna, CFR Cluj • Singurul gol al unui meci tensionat a fost marcat de Cristea, care a executat perfect o lovitura de la unsprezece metri • Cu acest succes, Poli acumuleaza 30 de puncte si isi consolideaza locul 11 in clasament • Etapa viitoare, duminica, 30 martie, iesenii vor intalni, in deplasare, formatia Pandurii Targu Jiu

Cea mai buna echipa din campionat, viitoarea campioana, galacticii lui Andone, reprezentanta Romaniei in Liga Campionilor, echipa care domina autoritar campionatul si epitetele nu mai ajungeau pentru a-i lauda pe jucatorii de la CFR Cluj, care au fost insa pusi cu botul pe labe de Politehnica Iasi. O echipa mica, nebagata de nimeni in seama nici chiar atunci cand este furata pe fata pe terenul celor de la Dinamo, a reusit sa invinga liderul la zi al clasamentului cu scorul de 1-0, la capatul unuia dintre cele mai bune jocuri ale iesenilor din ultimii ani. Cu un Cristea in zi mare si un antrenor Ionut Popa foarte inspirat, Poli a dominat un joc considerat pierdut de multi si a reusit sa ingroape sperantele ardelenilor printr-un penalty executat tocmai de fostul jucator al Stelei. Meciul a fost unul de infarct, publicul iesean parand ca uraste cu adevarat CFR Cluj, o echipa huiduita din toti rarunchii de cei aproximativ 9 mii de spectatori (printre care s-a aflat si fostul jucator al iesenilor, Daniel Pancu, care a urmarit partida din spatele unei porti) care au urcat dealul Copoului sambata seara. La aceasta tensiune a contribuit din plin si antrenorul Ioan Andone sau "marele" fotbalist Eugen Trica, principalii responsabili cu protestele la adresa arbitrului Augustus Constantin. Centralul din Ramnicu Valcea a arbitrat inca o data asa cum stie el mai bine, inclinand balanta cand intr-o parte, cand in alta pe parcursul intregului joc.

Joc tactic perfect

Cu o aparare agresiva, cu o linie de mijloc dispusa sa alerge pana la epuizare si cu un Andrei Cristea care s-a batut de multe ori de unul singur cu intreaga aparare clujeana, Poli nu a cedat nici un moment initiativa si a pus tot timpul presiune pe ardelenii lui Ioan Andone (extrem de neinspirat in jocul de sambata seara). In prima repriza, CFR Cluj a avut o singura ocazie, in minutul 5, cand Trica a centrat de pe partea stanga si Culio a fost la un pas sa impinga mingea in poarta lui Cristian Branet. Dupa aceasta faza, la carma jocului au trecut fotbalistii lui Ionut Popa, care au si avut cateva bune ocazii de a deschide scorul. Mai intai, in minutul 23, Bersnjak a fost blocat in ultima clipa, in careul mic, pentru ca in minutul 35, Munteanu sa fie clar faultat in careu (impins de un fundas de la CFR cand se pregatea sa loveasca o minge cu capul). Arbitrul Augustus Constantin a lasat jocul sa continue, spre disperarea iesenilor din tribune. Doar doua minute mai tarziu, Bersnjak si Milea au fost din nou blocati in interiorul careului, exact in momentul cand se pregateau sa trimita spre buturile portii lui Hirschfeld. Actul secund a inceput cu o lovitura libera executata de Fabbiani si respinsa foarte bine de Branet. La zece minute de la reluare, o actiune superba a Politehnicii Iasi este finalizata de Paruolo, care a centrat perfect in interiorul careului, de unde Bersnjak a reluat milimetric pe langa buturile portii lui Hirschfeld, spectator de lux la aceasta faza. Treptat, iesenii au pus presiune tot mai mult pe defensiva clujeana si in minutul 57, Onut a trimis putin pe langa poarta, dintr-o lovitura de colt executata de Naidin. Un sfert de ora mai tarziu avea sa se petreaca si cea mai controversata faza a jocului. In minutul 72, arbitrul Augustus Constantin a dictat penalty pentru Poli Iasi, la o cadere desteapta in careu a slovenului Bersnjak, de langa Dani. Clujenii au contestat decizia centralului, iar Fabbiani a fost avertizat pentru proteste. Fara sa clipeasca, Andrei Cristea a luat mingea in mana, a asezat-o pe punctul cu var si l-a executat impecabil pe canadianul Hirschfeld, declansand nebunia pe stadion, dar si pe banca celor de la CFR Cluj, antrenorul Ioan Andone protestand din acest moment la fiecare decizie a arbitrului Constantin.

Doi eliminati

Pana la final, iesenii s-au aparat inteligent, iar jocul nu s-a incheiat inainte ca arbitrul sa-i elimine pe Trica si Cristea (cumul de cartonase galbene la amandoi) si nu inainte ca Homei sa aiba o faza de toata frumusetea, o cursa de peste 60 de metri, finalizata cu un sut superb putin peste poarta clujenilor. Fluierul final al lui Augustus Constantin a venit ca o izbavire pentru publicul iesean si pentru fotbalistii Politehnicii, aflati in fata unui succes cu adevarat istoric. La sfarsitul jocului, antrenorul Ionut Popa a recunoscut ca se multumea si cu un punct in disputa cu liderul CFR Cluj. "Am batut si Steaua si CFR Cluj, bat la ei ca la covoare. Trebuia sa castigam si la Dinamo, dar nu ni s-au dat doua penaltiuri. Nu-i nimic, urmeaza Rapidul. Oricum, noi ne-am dorit un punct pentru ca avem o situatie foarte grea. Ma tot gandesc la punctele pe care le-am pierdut in tur din cauza ghinionului. Cu punctele acelea acum am fi fost pe loc de cupa europeana. Astazi pe teren a fost o echipa harnica, Poli Iasi, si una iesita din forma, CFR Cluj. Se vede la ei ca traverseaza o criza de forma. Noi am facut un joc de asteptare, dar chiar si asa am avut 5-6 ocazii mari de gol", a comentat Popa, care ieri a anuntat ca in vara este tentat sa plece de la Poli Iasi. "In proportie de 95 la suta, sunt decis sa plec de la Poli. Stau departe de familie si mi-e foarte greu sa mai continui asa. Totusi, nu se stie niciodata ce va fi in viitor", a adaugat Popa. De partea cealalta, antrenorul Ioan Andone a recunoscut ca echipa lui nu ar fi meritat sa castige meciul din deplasare cu Poli Iasi, insa a contestat penaltiul in urma caruia gazdele au marcat golul victoriei. "Este al treilea meci pe care il pierdem. Nu a fost o partida spectaculoasa din cauza terenului, insa noi nu avem nici o scuza. Si Poli Iasi a jucat pe acelasi teren. Totusi, poate altul ar fi fost rezultatul daca nu s-ar fi acordat acel penalty care nu a fost. Eram foarte aproape si am vazut ca a fost simulare. N-a fost penalty, putea sa dea altul, in prima repriza. Nu stiu daca meritam sa pierdem astazi, dar nici sa castigam. Poli are o echipa buna si s-a vazut ca nu intamplator a batut Steaua", a recunoscut, fair-play, Ioan Andone. Cu acest succes, Poli acumuleaza 30 de puncte si isi consolideaza locul 11 in clasamentul la zi. Etapa viitoare, programata duminica, 30 martie, de la ora 18.00, iesenii vor intalni, in deplasare, formatia Pandurii Targu Jiu.

Poli Iasi - CFR Cluj 1-0 (0-0) Marcator: Andrei Cristea (`72-penalty) Stadion: Emil Alexandrescu Vreme: rece Spectatori: 9000 Gazon: moale Formatii: Poli Iasi: Branet - Homei, Onut, Munteanu, Pecnik - Adrian Ilie, Milea - Bersnjak (`90 Buta), Naidin (`89 Bilba), Paruolo (`85 Ciobanu) - Cristea. Antrenor: Ionut Popa. CFR Cluj: Hirschfeld - Panin, Sandberg, Galiassi, Dorsin - Peralta (`54 Manuel Jose), Dani - Trica, Culio (`65 Semedo), Dubarbier (`80 Ruiz) - Fabbiani. Antrenor: Ioan Andone. Jucatorul meciului: Andrei Cristea Arbitri: Augustus Constantin - 6, Aurel Onita - 7, Catalin Savu - 7. Cartonase galbene: Peralta, Dani Cartonase rosii: Cristea / Trica (ambii pentru cumul de cartonase galbene) Observatori: Florin Prunea si Octavian Goga