Cristi Chivu, primul ca titular in acest sezon in Serie A

Publicat: 13 ian. 2013
1

Fundasul român Cristian Chivu a avut o prestatie buna la primul sau meci ca titular în actuala editie a campionatului de fotbal al Italiei, câstigat de echipa sa, Inter Milano, cu scorul de 2-0, în fata formatiei Pescara, pregatita de Cristiano Bergodi. Gazdele au deschis scorul prin Palacio (min. 30), în urma unei faze la care a participat si Chivu, rezultatul final fiind stabilit dupa pauza de Guarin (min. 54). Fostul capitan al reprezentativei României, în vârsta de 32 ani, a fost indisponibil în prima parte a sezonului din cauza unei accidentari pe care a suferit-o în luna august, în play-off-ul Europa League. Într-o alta partida disputata sâmbata seara în cadrul etapei a 20-a din Serie A, Bologna a dispus pe teren propriu, cu 4-0, de Chievo Verona, prin golurile lui Kone (min.13), Gilardino (min. 44 si 59) si Gabbiadini (min. 89). La oaspeti, mijlocasul Adrian Stoian a fost titular, fiind înlocuit dupa pauza (min. 52), în timp ce fundasul Paul Papp a ramas pe banca de rezerve pâna la finalul jocului.