Croatii au fost la un pas de a manca friptura de Cocos Galic

18 Iunie 2004
1052 Vizualizari | 0 Comentarii
•Franta - Croatia 2-2, in cel de-al patrulea joc al grupei B de la Euro 2004 •La scorul de 1-0 pentru Franta, danezul Kim Milton Nielsen a dictat total aiurea un penalty pentru croati •Toate cele patru goluri au fost inscrise in urma unor greseli personale Caseta tehnica a jocului: Franta - Croatia 2-2 (1-0) Marcator: Tudor (autogol '22), Trezeguet ('64)/Rapaici ('48 - pen), Prso ('52) Formatii: Franta: Barthez - Gallas ('81 Sagnol), Thuram, Desailly, Silvestre - Wiltord ('70 Pires), Vieira, Dacourt ('79 Pedretti), Zidane - Henry, Trezeguet. Antrenor: Jacques Santini Croatia: Butina - Simici, Robert Kovac, Tudor, Simunici - Bjelica ('68 Leko), Niko Kovac, Rosso, Rapaici ('87 Mornar) - Prso, Sokota ('73 Olici). Antrenor: Otto Barici Cartonase galbene: Vieira, Dacourt/Tudor, Rosso, Robert Kovac, Leko Arbitri: Kim Milton Nielsen, Jorgen Jepsen, Jens Larsen (toti din Danemarca) Stadion: Magalhaes Pessoa (Leiria) Spectatori: 30.000 Jucatorul meciului: Prso Meciul dintre Franta si Croatia a fost probabil cel mai spectaculos joc de la aceasta editie a Campionatelor Europene. Scorul final, 2-2, ii opreste pentru moment pe francezi din drumul spre sferturile de finala si le mai da sperante croatilor intr-o eventuala calificare spectaculoasa, intr-o grupa in care au plecat cu sansa a treia. Prima ocazie a partidei i-a apartinut lui Henry, care a patruns in dribling pana la marginea careului croat, dar a fost blocat in ultimul moment de Igor Tudor. Tot atacantul lui Arsenal a reusit sa expedieze primul sut pe poarta al meciului, faza petrecuta in minutul 7. Din nefericire pentru francezi, sutul lui Henry a trecut putin alaturi de poarta lui Butina. In minutul 22, Zidane a executat o lovitura libera de pe stanga, iar Tudor a deviat mingea in propria poarta. Cu trei minute inainte de finalul primei reprize, Franta a ratat o uriasa ocazie prin Gallas, care a tratat superficial o faza care ar fi putut inchide meciul. Repriza gafelor Repriza secunda a debutat furtunos, in minutul 47 mai vechea cunostinta a romanilor, Kim Milton Nielsen, a acordat un penalty dubios pentru Croatia, la interventia lui Silvestre asupra lui Russo. Rapaici a transformat si Croatia a reintrat in meci. Francezii au acuzat din plin socului egalarii si, in minutul 52, Desailly a gresit copilareste, iar Prso nu l-a iertat pe Barthez, sutand violent sub bara. Nationala Cocosului Galic si-a amintit ca este campioana europeana en - titre si a inceput asediul la poarta lui Butina, in cautarea egalarii. Aceasta a survenit in minutul 64, cand Tudor a pasat gresit catre propriul portar, Trezeguet a interceptat si, ajutandu-se si de mana, a inscris in poarta goala. Pana la sfarsitul meciului, ambele echipe au dat senzatia ca se multumesc si cu o remiza, finalul insa a fost unul incandescent. Intai Franta a trecut in doua randuri pe langa golul victoriei, in minutul 89 Butina dovedindu-se a fi un adevarat inger pazitor pentru buturile portii croate. Replica balcanicilor nu a intarziat sa apara; Olic a patruns pe stanga si a centrat pentru Mornar, care s-a desprins de batranul Desailly, insa croatul si-a demonstrat limitele ratand incredibil din sase metri, singur cu Barthez. Aceasta faza ar putea sa-i coste pe croati calificarea in sferturi, ei fiind acum condamnati sa invinga Anglia in ultimul joc al grupei B. Franta - Croatia a fost cea mai frumoasa confruntare de pana acum de la Euro 2004, fiind totodata si un meci al gafelor de ambele parti.

Page time :0.1381 (s) | 22 queries | Mysql time :0.023078 (s)