News Flash:

CS Politehnica a renascut

23 Iulie 2001
1553 Vizualizari | 0 Comentarii
•Sub conducerea presedintelui Leonida Antohi, sportivii clubului au obtinut in primele sase luni 77 de medalii, dintre care 45 de aur

In primele sase luni ale anului in curs, CS Politehnica s-a impus de nenumarate ori in competitiile interne si internationale. Numarul medaliilor obtinute in primul trimestru, 77, vorbeste de la sine de cuvantul de ordine instaurat la club de la numirea noului presedinte: performanta. Dupa cateva zile de la numirea lui Leonida Antohi in functie, au inceput sa se vada schimbarile in bine. Sportivii au fost premiati, lucru ce nu s-a mai petrecut la CS Politehnica de ani buni, sectiile au fost reorganizate, iar rezultatele nu au intarziat sa apara. Cu toate ca banii nu sunt foarte multi, in sase luni, la sporturi individuale s-au obtinut 77 de medalii, 45 dintre ele fiind de aur, si cate 16 de argint, respectiv bronz. La Campionatele Nationale au fost cucerite 68 de distinctii, iar la cele internationale 9. Un numar de 121 de sportivi au participat la competitii la sporturile individuale, iar 90 de sportivi la jocuri sportive.

Rezultatele obtinute:

1. ATLETISM (antrenori Ioan Butnaru si Grigore Ursanu)
•Grand Prix - Etapa I - Bucuresti
Locul I - Stefan Vasilache - inaltime
Locul I - Clement Hagima - 3.000 m
Locul II - Daniel Oniciuc - 1.500 m
Locul III - Adela Dragos - inaltime
Locul III - Daniel Donovici - triplu salt

•Grand Prix - Etapa a II-a - Bucuresti
Locul I - Stefan Vasilache - inaltime
Locul I - Daniel Oniciuc - 800 m
Locul I - Carmen Zamfir - 60 m garduri
Locul III - Adela Dragos - inaltime

•Campionatele Nationale pentru seniori si tineret sala 24 - 25 februarie 2001 - Bucuresti
Locul I - Clement Hagima - 3.000 m - seniori
Locul I - Stefan Vasilache - inaltime - seniori
Locul I - Stefan Vasilache - inaltime - tineret
Locul II - Adela Dragos - 60 m.g. - tineret
Locul II - Daniel Oniciuc - 1.500 m - seniori
Locul III - Adela Dragos - inaltime - tineret
Locul III - Daniel Oniciuc - 800 m - seniori
Locul III - Daniel Donovici - triplu salt - seniori
Locul III - Daniel Donovici - triplu salt - tineret

•Campionatele Nationale - aruncari lungi pe timpul iernii - Bucuresti
Locul I - Iulian Ocheana - ciocan - tineret
Locul II - Iulian Ocheana - ciocan - seniori
Locul IV - Ciprian Popa - ciocan - seniori

•Grand Prix - Etapa a III-a, 26 - 27.05.2001 - Bucuresti
Locul I - Adela Dragos - inaltime
Locul I - Carmen Zamfir - 100 m.g.
Locul I - Stefan Vasilache - inaltime
Locul II - Corina Popa - prajina
Locul III - Clement Hagima - 5.000 m

•Campionatele Nationale si Internationale ale Romaniei - seniori si tineret, 8 - 10.06.2001 - Bucuresti
Locul I - Clement Hagima - 5.000 m - seniori
Locul I - Stefan Vasilache - inaltime - seniori
Locul I - Carmen Zamfir - 100 m.g. - seniori
Locul I - Daniel Oniciuc - 1.500 m - seniori
Locul I - Stefan vasilache - inaltime - tineret
Locul I - Iulian Ocheana - ciocan - tineret
Locul II - Iulian Ocheana - ciocan - seniori

•Campionatele Nationale Universitare, 12 - 14.05.2001 - Constanta
Locul I - Stefan Vasilache - inaltime
Locul I - Adela Dragos - inaltime
Locul I - Clement Hagima - 3.000 m
Locul I - Livia Pruteanu - lungime
Locul II - Clement Hagima - 5.000 m
Locul II - Carmen Zamfir - 100 m.g.
Locul III - Carmen Zamfir - lungime
Locul III - Carmen carp - disc
Locul III - Iosif bacarcel - greutate

•Cupa Europei
Locul II - Stefan Vasilache - inaltime
Locul III Daniel Oniciuc - 1.500 m
Locul V - Clement Hagima - 3.000 m

•Sportivi nominalizati pentru competitii internationale
- Jocuri Balcanice - seniori, 06 - 10.07.2001 - Atena: Adela Dragos, Carmen Zamfir, Stefan Vasilache
- Cupa Europei - seniori - Budapesta: Stefan vasilache, Clement Hagima, Daniel Oniciuc
- Campionatele Europene de tineret, 10 - 16.07.2001 - Amsterdam: Iulian Ocheana, Stefan Vasilache
- Jocurile Mondiale Universitare, august - China: Daniel Oniciuc

2. TIR (antrenori Rodica Apetroaie si Ion Sacaleanu)
•Campionatele Nationale de seniori A.C., 21 - 24.02.2001 - Bucuresti
Pusca Locul II - Constantin David
Locul I - echipa - aer comprimat - Constantin David, Mihai Axinte si Gil Loghin
Pistol Locul V - Simona Sacaleanu

•Campionatele Nationale pentru juniori I si II A.C., 31.01 - 06.02.2001
Pusca Locul I - Adi Iovita - juniori II
Locul II - Adrian Dogaru - juniori II
Locul I - echipa juniori II - Adi Iovita, Adrian Dogaru, Lucian Panduru
Locul III - echipa juniori I - Gil Loghin, Lucian Panduru, Lucian Constantin
Pistol Locul I - Vlad Sacaleanu - juniori II
Locul II - Simona Sacaleanu - juniori I
Locul I - Simona Sacaleanu - juniori I

•Campionatele Nationale de juniori I - glont
Pistol Locul I - Simona Sacaleanu
Pusca Locul II - Gil Loghin
Locul III - echipa - Gil Loghin, Constantin David, Lucian Panduru
Locul IV - Gil Loghin

3. JUDO (antrenor Constantin Bordea)
•Cupa Federatiei Romane de Judo, 18 - 20.01.2001 - Bucuresti
Locul I - Paul Bilan - categoria 100 Kg
Locul II - Stefan Miron - cat. 100 Kg

•Campionatele Nationale de juniori I
Locul III - Alina Popa

•Campionatele Nationale Universitare, 18 - 19.04.2001 - Cluj
Locul I - Flavia Chelariu
Locul I - Dorina Mihail
Locul II - Alina Popa
Locul II - Florin Mocanu
Locul III - Danut Rosu
Locul III - Marius Cujba
Locul III - Nicolae Enache
Locul III - Ioan Zaharia
Locul III - Stefaniu Simona

•Sportivi nominalizati pentru competitii internationale
- Jocurile Mondiale Universitare, august - China: Nicolae Enache, Paul Bilan

4. BADMINTON (antrenor emerit Nicolae Oloeriu)
•Cupa Romaniei - juniori 17 ani, 25 - 27.05.2001 - Bucuresti
Locul I - Eliza Condrea - dublu mixt
Locul I - Eliza Condrea - dublu fete
Locul V - Eliza Condrea - individual

•Campionatele Balcanice, 03 - 06.05.2001 - Grecia
Locul V - Eliza Condrea - cu echipa

5. SAH (antrenor Catalin Navrotescu)
•Campionatele Nationale de juniori, 31.03 - 10.04.2001 - Sovata
Locul I - Camelia Ciobanu
Sportiva este selectionata in lotul national de senioare si nominalizata pentru Campionatul Mondial de sah din luna septembrie 2001 - Spania.

6. BASCHET (antrenori Petre Magurean si Radu Boisteanu)
Locul VII - Divizia A

7. RUGBY (antrenori Constantin Verives si Iulian Iftenie)
Locul VII - Divizia Nationala

8. HANDBAL (antrenor Iulian Hatura)
Locul IV - Divizia A

In primele sase luni, CS Politehnica a cheltuit suma de 1.041.760.000 lei, reprezentand salarii, competitii, cheltuieli gospodaresti, echipament si diverse. Pana la finalul anului calendaristic, pentru toate sectiile mai este nevoie de 1,206 miliarde de lei, dupa cum urmeaza:
•170 milioane lei luna iulie, 195 milioane lei luna august, 231 milioane lei luna septembrie, 241 milioane lei luna octombrie, 213 milioane lei luna noiembrie si 156 milioane lei luna decembrie.
Daca ti-a placut articolul, te asteptam si pe pagina de Facebook. Avem si Instagram.
Distribuie:  

Realitatea.net

Din aceeasi categorie

Site-ul bzi.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Mica publicitate

© 2017 - BZI.ro - Toate drepturile rezervate
Page time :0.1358 (s) | 22 queries | Mysql time :0.017761 (s)