CSM Bucuresti, dezlantuita în Germania! "Tigroaicele" s-au distrat cu Thuringer si s-au calificat matematic în sferturile Ligii Campionilor

11 Februarie 2019
316 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.7383 RON (0.0000)
USD: 4.2016 RON (0.0000)
csm bucuresti

CSM Bucuresti s-a dezlantuit în deplasarea din Germania cu Thuringer HC, pe care a învins-o într-o maniera categorica, 38-30, asigurându-si calificarea matematica în sferturile de finala ale competitiei. Urmeaza derby-ul cu Gyor, care se joaca pe teren propriu, pe 23 februarie.

Fara Majda Mehmedovic, accidentata în aceasta saptamâna, "tigroaicele" nu au avut cel mai usor start de meci si au suferit în primele 15 minute. Nemtoaicele au condus cu 3-1, 4-2 si 5-4, iar CSM a trecut în avantaj pentru prima data abia în minutul 13.

Treptat, jucatoarele lui Dragan Djukic au început sa controleze jocul si sa înscrie la foc automat. Un plus în a doua parte a primei reprize a fost si în jocul din defensiva, care a devenit mult mai ermetic. CSM a intrat la pauza cu un avantaj de 5 goluri, scor 17-12.

Repriza secunda a fost în întregime la discretia campioanei României, care a înscris la aproape fiecare atac, etalând un joc foarte spectaculos, ce-i drept în fata celui mai modest adversar din grupa.

Macedoneanca Jovanka Radicevic a fost MVP-ul partidei, reusind sa înscrie nu mai putin de 13 goluri din 15 aruncari, un procentaj excelent de 87%. A doua marcatoare a bucurestencelor a fost Elizabeth Omoregie, cu 6 reusite.
CSM Bucuresti a urcat pe locul secund în grupa, acumulând 10 puncte si fiind deja sigura de accederea în sferturi. Urmatorul meci e derby-ul grupei, cu Gyor, pe 23 februarie pe teren propriu.

Sâmbata, FTC Budapesta a învins-o, la Ljubljana, cu 25-23 pe Krim si s-a apropiat de CSM. Vicecampioana Ungariei a fost condusa cu 8-2, dar a revenit incredibil, în special datorita evolutiei portarului Blanka Biro.
Aseara, tot în grupa CSM-ului, Gyor a întâlnit pe teren propriu pe Vipers Kristiansand, campioana Norvegiei, unguroaicele impunându-se cu 33-29.