CSM Medgidia a castigat Cupa Iasului

30 August 2004
1292 Vizualizari | 0 Comentarii
•La prima editie a Cupei Iasului, nou-promovata in Liga Nationala, CSM Medgidia a castigat trofeul •Castigatoarea nu a primit insa nici o distinctie din partea organizatorilor, concursul avand mai mult un caracter amical •Politehnica Iasi s-a clasat pe locul al treilea •Iesenii au fost invinsi de Uztel Ploiesti, in ultimul joc al turneului

La sfarsitul saptamanii trecute, Sala Polivalenta din Iasi, a gazduit un interesant patrulater handbalistic, intitulat Cupa Iasului. In afara de formatia organizatoare Politehnica, au mai participat CSM Medgidia, Uztel Ploiesti si Bucovina Suceava. La finalul celor sase jocuritrofeul onorific - pentru ca organizatorii nu au decernat nici un premiu pentru formatia invingatoare, a fost adjudecat de CSM Medgidia, echipa nou-promovata in Liga Nationala si care pornea cu ultima sansa la castigarea competitiei. Primele jocuri s-au disputat sambata dimineata, cand dobrogenii au invins la limita formatia Uztel Ploiesti, cu scorul de 30-29. Al doilea meci al zilei a fost confruntarea dintre Politehnica si Bucovina Suceava, un duel aflat la al treilea episod, dupa ce ambele formatii s-au mai confruntat de doua ori in aceasta perioada de pregatire. Desi iesenii s-au impus in precedentele intalniri, Bucovina a oferit o replica solida formatiei gazda. Scorul final al meciului a fost egal, 27-27, cu Glucovschi si Gradinaru, inscriind doua goluri in ultimele douazeci de secunde ale partidei. Golurile echipei pregatite de Cornel Badulescu au purtat semnatura jucatorilor: Glucovschi (8), Gradinaru (6), Dimofte (5), Damian, Dediu, Bondar (2), Elisei, Csichi (1). Spectacolul adevarat avea sa fie la meciurile de seara, cand Uztel a trecut la pas de Bucovina, scor 34 - 24, dar si infruntarea dintre ieseni si CSM Medgidia, intrerupt in minutul 47, cand dobrogenii s-au retras de pe teren, nemumltumiti de maniera de arbitraj a brigazii iesene. Pana in acest minut gazdele au condus cu scorul de 23 - 17, acesta fiind si rezultatul cu care a fost omologat meciul la final. De aceasta data golurile Politehnicii au fost inscrise de: Dediu, Glucovschi (6), Dimofte (4), Elisei, Bondar (3), Roua (1).

Arbitraj contestat

Ultima zi a turneului a consfintit victoria formatiei din Medgidia, care s-a impus astfel la prima editie a Tofeului "Cupa Romaniei". Primul meci al zilei a fost cel dintre dobrogeni si Bucovina Suceava, incheiat cu victoria clara a CSM-ului cu scorul de 32-22. Poate cel mai interesant duel al competitiei a fost cel dintre Politehnica Iasi si Uztel Ploiesti, formatia prahoveana fiind o grupare care participa in acest sezon al cupelor europene si la care evolueaza si Ionel Radu, unul dintre handbalistii care au jucat si la echipa nationala. Partida a fost una echilibrata, dominata in prima repriza de ieseni, la pauza insa, scorul fiind favorabil echipei ploiestene, scor 11-10. Repriza secunda a fost una aprig disputata, cu antrenorul ploiestean Ilie Toma, contestand vehement arbitrajul si cu Dimofte eliminat in minutul 57 pentru o interventie energica la un jucator oaspete. Scorul final a fost favorabil in cele din urma ploiestenilor care s-au impus cu 22 la 19. Golurile echipei iesene au fost inscrise de Dimofte (7), care cu 16 reusite a fost cel mai bun marcator al turneului, Velicu (5), Dediu (4), Glucovschi (2), Gradinaru (1).
La finalul turneului antrenorul Politehnicii, Cornel Badulescu, a considerat turneul ca fiind unul util si a subliniat faptul ca mai are nevoie de trei jocuri de verificare, inainte de startul campionatului. "Am avut perioade bune de joc in fiecare meci. O repriza cu Suceava, majoritatea timpului cu Medgidia si chiar patruzeci de minute cu Uztel. In ultimul meci, insa, experienta ploiestenilor si-a spus cuvantul si acestia au reusit sa ne invinga. Una peste alta, a fost un turneu reusit, cu meciuri bune, in compania unor adversari redutabili, dar mai am nevoie de inca trei jocuri amicale inainte de reluarea campionatului", a declarat Badulescu. In acest sens, conducatorii echipei incearca sa perfecteze cateva partide de verificare, in deplasare la Ploiesti si Brasov, incercandu-se in acelasi timp realizarea unui meci cu Dinamo Bucuresti.