Actualitate

CSMS Iasi – Universitatea Cluj 2-0. Derby-ul supravieturii – LIVE TEXT

Publicat: 23 mart. 2015
1

CSMS Iasi si Universitatea Cluj se intilnesc astazi in ultimul meci din etapa a XXIII-a din Liga 1. Partida va avea fluierul de start de la ora 20:30 si va fi in direct pe Look Plus, Dolcesport 1, Digisport 1.

CSMS vine dupa egalul surprinzator din etapa precedenta, 0-0 cu Otelul Galati, dupa ce cistigase ultimele 4 partide de campionat.

De partea cealalta, Universitatea Cluj a terminat tot 0-0 cu FC Botosani si a cazut pe locul 15 in Liga 1, cu 20 de puncte, fiind la 5 lungimi de CSMS Iasi, echipa care se afla prima pozitie ce asigura participarea in primul esalon si sezonul viitor. Ardelenii n-au mai cistigat un meci in campionat de pe data de 6 decembrie 2014, cind reuseau sa umileasca Ceahlaul, la Piatra Neamt, cu scorul de 6-0.

Echipele de start:

CSMS Iasi: Grahovac – I. Voicu, Mihalache, Plamada, Tiganasu – Enescu, Mitici – Ciucur, Onduku, Badic – Golubovici

U. Cluj: Panagopoulos – Jovanovici, Neag, Skvorc, Ciupe – Viveiros, Costin, Morar, Lungu, Mengolo – Lemnaru

Vezi mai jos desfasurarea partidei in format live text:

FINAL DE MECI! CSMS Iasi a castigat cu 2-0 meciul cu Universitatea Cluj si moldovenii urca pe locul 9 in Liga 1

90′ 3 minute suplimentare se arata de la margine
87′ Jovanovici vede cartonasul galben pentru un fault la mijlocul terenului. Fotbalistul ardelenilor va lipsi etapa urmatoare din cauza cumului de cartonase galbene.
80′ 6 decembrie 2014 este data ultimei victorii în campionat a Universităţii Cluj
75′ Braga intra in locul lui Enescu
67′ In locul lui Onduku intra Alexandru Cretu
65′ Golubovic a ajuns la 33 de goluri in 85 meciuri disputate in Liga 1. 16 din cele 33 au fost inscrise cu capul.
64′ Nuno Viveiros ii lasa locul lui Kovacs
63′ Raul Ciupe trimite un sut imprecis de la 30 de metri
62′ Prima intalnire directa a avut loc pe 2 noiembrie 2012 si s-a incheiat cu victoria gruparii din Copou, 4-0 pe teren propriu, goluri Keita, Tincu, Straton si Tiganasu. In returul stagiunii 2012/13, moldovenii s-au impus si in deplasare cu 2-0, acelasi Tiganasu si Adrian Patulea trecindu-si numele pe tabela. In fine, cea de a 3-a confruntare a avut loc in tur si a consemnat singurul succes din contul „Sepcilor Rosii”, U-CSMS 2-0 (Nuno Viveiros, Musat). Pe bancile celor doua echipe s-au aflat Mihai Teja (U Cluj), respectiv Ionut Chirila (CSMS).
58′ Cristocea ii ia locul lui Raul Costin
56′ GOOOL!!! Golubovici reia cu capul de la 9 metri, dupa o iesire hazardata a lui Panagopoulos si reuseste sa majoreze diferenta
50′ Tiganasu trage de la marginea careului, Panagopoulos respinge in fata, dar Onduku trimite pe linga poarta din 5 metri
47′ Golubovici vede cartonasul galben pentru o simulare in careu
46′ Lemnaru reia cu capul dupa centrarea lui Gravenberch
46′ Gravenberch ii ia locul lui Mengolo
46′ Bosoi intra in locul lui Ciucur
46′ A inceput repriza secunda!

Sfarsitul primei reprize PAUZA!

45′ Vlad Morar executa o lovitura libera de la marginea careului, mingea se duce in zid dupa care revine la acelasi fotbalist, insa sutul acestuia trece de putin pe linga buturile lui Grahovac
44′ Mihalache a marcat primul gol în sezon, al 4-lea în Liga 1. Ultima sa reusita pe prima scena s-a consemnat în urma cu aproape 3 ani si jumatate, pe 30 octombrie 2011, Rapid-Astra 3-2 (dubla). El este cel de-al 14-lea marcator al moldovenilor în editia curenta, gruparea din Copou fiind formatia din Liga 1 cu cei mai multi jucatori care si-au trecut numele pe tabela.
43′ Golubovici primeste un balon de la Voicu dupa care atacantul iesenilor trimite in bara transversala
38′ GOOOL!!! Ovidiu Mihalache este gasit bine in mijlocul careului de centrarea perfecta a lui Enescu si fotbalistul iesenilor inscrie

34′ Ionut Voicu centreaza iar in careu, Neag respinge si indeparteaza pericolul
27′ Voicu centreaza in careu, dar jucatorii Universitatii resping
20′ Plamada il faulteaza pe Lemnaru la mijlocul terenului si vede cartonasul galben. Fotbalistul iesenilor nu va putea juca în etapa viitoare din cauza cumului de cartonase galbene
18′ Golubovici executa lovitura libera, dar mingea se duce direct in zid
16′ Onduku este faultat la marginea careului de Neag, iar fotbalistul Universitatii Cluj este avertizat
12′ Nuno Viveiros incerca un sut de la marginea careului, dar balonul se izbeste de un adversar
07′ Nuno Viveiros suteaza din intoarcere, balonul loveste bara transversala, dupa care ajunge la Lemnaru care trimite si el cu capul in bara
06′ Golubovici suteaza din interiorul careului, portarul ieşenilor respinge
05′ Enescu centreaza de pe partea dreapta, dar balonul ajunge in bratele lui Panagopoulos
01′ A inceput meciul!