Cu toate achizitiile facute, FCM Poli s-a instalat pe ultimul loc

16 Octombrie 2000
772 Vizualizari | 0 Comentarii
•Cosmarul continua •ARO Campulung - FCM Poli Iasi: 2 - 0 (1 - 0), in etapa a X-a a Diviziei B - Seria I •Vedetele de buzunar ale lui Poli au jucat penibil •Iesenii au preluat "lanterna" de la Juventus Bucuresti

Teren: ARO
Timp frumos
Spectatori: 3000
Formatii:
- ARO Campulung Muscel: Ceclan - Badea, Cumpanasu, Ceapraz, Ilie ('63 Cr. Constantin) - Coporan, Gorgonaru, Stefanica ('85 Dumitrescu), Balan - Bucuroaia, Butaru ('85 Ples). Antrenor: Ionel Augustin;
- FCM Poli Iasi: Stoian - Gavrilescu, Paduret, Constantin, Acatrinei, Gheban - Andries, Medeleanu, Basascu ('58 Ionescu) - Capusa ('46 Murgu), Matinca ('81 Romila IV). Antrenor: Ioan Campeanu;
Au marcat: Balan ('17) si Bucuroaia ('69);
Cartonase Galbene: Cumpanasu, Gorgonaru, Coporan, Badea, respectiv Gheban.

Echipa ieseana a descins sambata pe stadionul din Campulung Muscel cu gandul de a nu pierde, intentie reiesita si din formula tactica adoptata de tehnicieni, cu 5 oameni in linia defensiva, din care unul pe post de libero. Nu a fost sa fie insa ca Poli sa plece cu cel putin un punct din aceasta deplasare, iesenii izbindu-se de o echipa gazda bine articulata, care a prins contur in stagiunea actuala, cu un Ionel Augustin la timona, pus pe fapte mari. Cu vedete ca Matinca sau Capusa in teren, Poli nu a reusit decat sa se faca iarasi de ras, in prima repriza, elevii cuplului Campeanu - Munteanu, netrimitand nici macar un sut pe spatiul portii. Ce-i drept, nici gazdele nu au stralucit in primele 45 de minute, singura faza mai periculoasa a lor aducand si primul gol. Badea centreaza perfect de pe partea dreapta pentru Balan, care, nemarcat, trimite cu capul din 8 metri in plasa portii lui Stoian. Pana la final, pixurile reporterilor au somat, ambele combatante practicand un joc fara nerv lipsit de spectaculozitate. La reluare, spectatorii aflati in tribune au parte de ceva mai mult fotbal, practicat in special de gazde. Prima ocazie apartine tot gazdelor, Acatrinei fiind la un pas de a inscrie in proprie poarta, dupa un sut din lovitura libera a lui Bucuroaia. Acelasi Bucuroaia, cel mai bun jucator de pe teren, trimite spectaculos din vole, in minutul 56, dar balonul este respins de Stoian. Oaspetii replica periculos prin Murgu in minutul 57, ieseanul pasand din pozitie favorabila la portarul advers, dupa o greseala a lui Ceapraz in defensiva musceleana. ARO are sansa desprinderii in minutul 61, sut Stefanica de la 22 de metri, de putin pe langa. Golul doi al gazdelor cade totusi in minutul 69, autor Bucuroaia, sutul sau din lovitura libera lasandu-l spectator pe goal - keeper-ul iesean, Stoian. In continuare, Medeleanu si Gheban incearca sa pericliteze poarta lui Ceclan, dar fara succes, suturile iesenilor trecand pe langa buturi. In minutul 89 se petrece la poarta lui Stoian cea mai mare ocazie a partidei, muscelenii trimitand in decursul a trei secunde de doua ori mingea in transversala, prin Badea, sut din 16 m si Ples, sut pe spate din 8 m. In ultimele secvente ale meciului, arbitrul Mudura refuiza oaspetilor un penalty clar, la un fault in careu a lui Ceapraz asupra lui Murgu. Victorie fara dubii a gazdelor, care, pastrand traditia, trece in fruntea clasamentului dupa o victorie in fata iesenilor. De partea cealalta, FCM Poli a evoluat penibil si de aceasta data, asteptandu-se parca totul de la vedetele Capusa si Matinca, ale caror prestatii nu s-au ridicat la nivelul asteptarilor. In urma acestui rezultat, echipa antrenata de Nelu Campeanu si Danut Munteanu a preluat "lanterna rosie" de la Juventus Bucuresti, pentru prima oara in ultimii ani. Mai mult, Poli are cel mai slab atac din serie, alaturi de Precizia, cu doar 6 goluri inscrise in 10 etape. Si la "adevar", iesenii stau tot cel mai prost in seria estica, avand un pasiv de 10 puncte. Si daca la nivel administrativ, situatia este cum mai este, reusind sa se incropeasca la ultima sedinta un Consiliu de Administratie, in teren e jale mare, iar daca nu se iau masuri urgente de crestere a valorii lotului, riscam sa devenim ciuca batailor in aceasta serie, daca nu cumva suntem. Vorba celor din tribunele lui "Emil Alexandrescu" la meciul lui Poli cu Diplomatic din etapa a IX-a, am ajuns de rasul lumii. In loc sa defilam, suntem ingenunchiati de reprezentantii unor targusoare.
Runda desfasurata sambata, la matineu, a rezervat "chibitilor" o serie de rezultate surprinzatoare. Una din "bombe" a fost aruncata de Juventus Bucuresti la Sacele, victoria bucurestenilor in fief-ul Preciziei, cea de-a doua consecutiva in actuala stagiune, trimitand pe ultimul loc echipa ieseana. O alta surpriza am consemnat la Focsani, acolo unde Diplomatic a cedat in fata laminoristilor romascani cu 0 - 1, pierzand astfel contactul cu podiumul. Nici elevii lui Ioan Andone (Sportul Studentesc) nu au reusit mare lucru la Brasov, cu Metrom

Page time :0.1530 (s) | 24 queries | Mysql time :0.034622 (s)