Cupa Davis, o competitie interzisa pentru Romania

9 Martie 2009
702 Vizualizari | 0 Comentarii
Marius Copil si Horia Tecau
• Rusia a invins Romania cu 4-1, in primul tur al editiei din acest an a Cupei Davis • In meciul de la Sibiu s-a nascut un tenisman care reprezinta viitorul, Marius Copil, in timp ce vedeta Victor Hanescu a fost de nerecunoscut, pierzand ambele jocuri disputate Cu o floare nu se face primavara si Romania paraseste Cupa Davis la tenis. Romanii au sperat sa poata invinge Rusia, un adversar departe totusi de asteptarile tuturor, dar jocul slab al lui Victor Hanescu, care a pierdut ambele partide disputate, a facut ca tricolorii sa fie aruncati din nou in barajul de mentinere in grupa de elita. Vineri, Safin si Iujnai au trecut fara probleme, cate un sec 3-0, de Victor Crivoi, respectiv Victor Hanescu si au abordat meciul de dublu mult mai relaxati. Sambata insa, romanii au trait din nou senzatia ca vor putea invinge o mare putere a tenisului mondial, dupa partida de dublu. Intr-o formula inedita, cu Marius Copil si Horia Tecau, dublul roman a facut un meci de senzatie in fata veteranilor Safin si Tursunov, au castigat cu 3-2 la seturi, dupa ce au fost condusi cu 2-0 de rusi. Dincolo de acest succes, Romania pare sa fi castigat un jucator, Marius Copil are doar 18 ani, si un dublu de succes (Copil-Tecau). Dupa victoria de la dublu, romanii au inceput sa creada ca pot invinge Marea Rusie. Toate sperantele tricolorilor se legau de Victor Hanescu. A dezamagit vineri si nu o mai poate face si acum, isi spuneau suporterii romani. Mai mult decat atat, fostul numar 1 mondial, Marat Safin, a fost scos din echipa, dupa ce a tras o bauta zdravana vineri noaptea si a evoluat penibil in partida de dublu. Adversarul lui Hanescu a fost Dmitri Tursunov, care este si mai batran si era si mai obosit (jucase si sambata) decat Victor Hanescu. Romanul a inceput bine partida, a condus cu 2-0 la seturi, a avut 2-1 si serviciul in setul 3, dar a dovedit inca o data ca nu este constant si ca nu se poate conta pe el in meciurile decisive. Hanescu a dat sperante fanilor dupa un prim set excelent, pe care l-a castigat cu 6-4. Victor a reusit un break inca din game-ul al treilea, punct care a fost decisiv pentru primul set. Romanul a servit foarte bine si nu i-a lasat nici o sansa lui Tursunov, rusul pornind cu stangul. Setul al doilea a fost foarte disputat. Tursunov si-a luat revansa si a castigat pe serviciul lui Victor in game-ul 2, insa Hanescu a revenit excelent si a izbutit sa isi recupereze punctul pierdut in game-ul urmator. Tursunov a pierdut cu 7-5, insa setul s-ar fi putut termina mai repede, Victor ratand mai multe mingi de break in game-ul 5. De aici insa a inceput dezastrul. In setul trei, rusul a intors de la 1-2, a castigat pe serviciul lui Hanescu si si-a adjudecat setul cu 6-3. Tursunov a controlat clar si setul al patrulea, Hanescu nereusind sa blocheze punctele forte ale adversarului. Victor si-a pierdut serviciul inca din game-ul al treilea, iar punctul pierdut a fost decisiv, Tursunov impunandu-se cu 6-4. Victor nu si-a revenit, iar Tursunov a luat si setul decisiv, dupa ce a facut break chiar in debutul meciului. Rusul a castigat lejer, scor 6-2 si ultimul set si cu 3-2 la seturi, a adus punctul decisiv Rusiei. Si, pentru ca tacamul sa fie complet, in ultimul meci rusul Gabasvili l-a invins cu 2-0 la seturi (6-4,6-2) pe Victor Crivoi, astfel ca Romania a pierdut cu 1-4 disputa cu Rusia si va fi obligata sa joace din nou un baraj pentru mentinerea in elita tenisului mondial.

Page time :0.1759 (s) | 22 queries | Mysql time :0.059968 (s)