News Flash:

"Cupa Mondiala 2002" la fotbal: Incepe "balul" in Coreea de Sud si Japonia

31 Mai 2002
826 Vizualizari | 0 Comentarii
•Astazi, de la ora 14.30, la Seul, se va juca meciul Franta - Senegal, in deschiderea competitiei •Turneul final va avea loc in intervalul 31 mai - 30 iunie

Dupa ce Romania a ratat calificarea la turneul final al Campionatului Mondial de fotbal din acest an, din Coreea de Sud si Japonia, "fanii" nostri vor putea urmari cele 64 de meciuri programate pe micul ecran, in transmisii directe si inregistrate. Pentru inceput va prezentam componenta celor 8 grupe initiale, cu mentiunea ca primele doua clasate vor promova ulterior in optimile de finala:
- Grupa A: Franta (campioana mondiala en-titre), Senegal, Uruguay, Danemarca;
- Grupa B: Spania, Slovenia (cea care a luat locul Romaniei, dupa o confruntare de baraj), Paraguay, Africa de Sud;
- Grupa C: Brazilia, Turcia, China, Costa Rica;
- Grupa D: Coreea de Sud, Polonia, SUA, Portugalia;
- Grupa E: Germania, Arabia Saudita, Irlanda, Camerun;
- Grupa F: Argentina, Nigeria, Anglia, Suedia;
- Grupa G: Italia, Ecuador, Croatia, Mexic;
- Grupa H: Japonia, Belgia, Rusia, Tunisia.
Meciul de deschidere se va disputa astazi, de la ora 14.30 (ora Romaniei), pe "Seoul World Cup Stadium" din Coreea de Sud. Cele doua combatante sunt Franta (actuala campioana) si Senegal. Arena din Seul are o capacitate de 63.930 locuri, iar renovarea ei s-a incheiat in decembrie 2001. Toate lucrarile de constructii si instalatii au costat 166 de milioane de dolari.
Iata si programul complet al meciurilor celei de-a 17-a editii a Cupei Mondiale de fotbal, majoritatea partidelor fiind transmise in direct la TVR 1. In ultima etapa din faza grupelor, din intervalul 11-14 iunie, atunci cand partidele din aceeasi grupa vor avea loc la aceeasi ora, un meci va fi transmis in direct, iar celalalt va fi transmis ulterior, inregistrat. Orele mentionate sunt cele ale Romaniei.

•FAZA GRUPELOR

- Vineri, 31 mai :
Ora 14:30 (ora Romaniei) - la Seul (Coreea de Sud): Franta - Senegal (grupa A);
- Sambata, 1 iunie:
Ora 9:30 - la Niigata (Japonia): Irlanda - Camerun (grupa E);
Ora 12:00 - la Ulsan (Coreea de Sud): Uruguay - Danemarca (grupa A);
Ora 14:30 - la Sapporo (Japonia): Germania - Arabia Saudita (grupa E);
- Duminica, 2 iunie:
Ora 8:30 - la Ibaraki (Japonia): Argentina - Nigeria (grupa F);
Ora 10:30 - la Busan (Coreea de Sud): Paraguay - Africa de Sud (grupa B);
Ora 12:30 - la Saitama (Japonia): Anglia - Suedia (grupa F);
Ora 14:30 - la Gwangju (Coreea de Sud): Spania - Slovenia (grupa B);
- Luni, 3 iunie:
Ora 9:30 - la Niigata (Japonia): Croatia - Mexic (grupa G);
Ora 12:00 - la Ulsan (Coreea de Sud): Brazilia - Turcia (grupa C);
Ora 14:30 - la Sapporo (Japonia): Italia - Ecuador (grupa G);
- Marti, 4 iunie:
Ora 9:30 - la Gwangju (Coreea de Sud): China - Costa Rica (grupa C);
Ora 12:00 - la Saitama (Japonia): Japonia - Belgia (grupa H);
Ora 14:30 - la Busan (Coreea de Sud): Coreea de Sud - Polonia (grupa D);
- Miercuri, 5 iunie:
Ora 9:30 - la Kobe (Japonia): Rusia - Tunisia (grupa H);
Ora 12:00 - la Suwon (Coreea de Sud): SUA - Portugalia (grupa D);
Ora 14:30 - la Ibaraki (Japonia): Germania - Irlanda (grupa E);
- Joi, 6 iunie:
Ora 9:30 - la Daegu (Coreea de Sud): Danemarca - Senegal (grupa A);
Ora 12:00 - la Saitama (Japonia): Camerun - Arabia Saudita (grupa E);
Ora 14:30 - la Busan (Coreea de Sud): Franta - Uruguay (grupa A);
- Vineri, 7 iunie:
Ora 9:30 - la Kobe (Japonia): Suedia - Nigeria (grupa F);
Ora 12:00 - la Jeonju (Coreea de Sud): Spania - Paraguay (grupa B);
Ora 14:30 - la Sapporo (Japonia): Argentina - Anglia (grupa F);
- Sambata, 8 iunie:
Ora 9:30 - la Daegu (Coreea de Sud): Africa de Sud - Slovenia (grupa B);
Ora 12:00 - la Ibaraki (Japonia): Italia - Croatia (grupa G);
Ora 14:30 - la Seogwipo (Coreea de Sud): Brazilia - China (grupa C);
- Duminica, 9 iunie:
Ora 9:30 - la Miyagi (Japonia): Mexic - Ecuador (grupa G);
Ora 12:00 - la Incheon (Coreea de Sud): Costa Rica - Turcia (grupa C);
Ora 14:30 - la Yokohama (Japonia): Japonia - Rusia (grupa H);
- Luni, 10 iunie:
Ora 9:30 - la Daegu (Coreea de Sud): Coreea de Sud - SUA (grupa D);
Ora 12:00 - la Oita (Japonia): Tunisia - Belgia (grupa H);
Ora 14:30 - la Jeonju (Coreea de Sud): Portugalia - Polonia (grupa D);
- Marti, 11 iunie:
Ora 9:30 - la Incheon (Coreea de Sud): Danemarca - Franta (grupa A);
Ora 9:30 - la Suwon (Coreea de Sud): Senegal - Uruguay (grupa A);
Ora 14:30 - la Yokohama (Japonia): Arabia Saudita - Irlanda (grupa E);
Ora 14:30 - la Shizuoka (Japonia): Camerun - Germania (grupa E);
- Miercuri, 12 iunie:
Ora 9:30 - la Miyagi (Japonia): Suedia - Argentina (grupa F);
Ora 9:30 - la Osaka (Japonia): Nigeria - Anglia (grupa F);
Ora 14:30 - la Daejeon (Coreea de Sud): Africa de Sud - Spania (grupa B);
Ora 14:30 - la Seogwipo (Coreea de Sud): Slovenia - Paraguay (grupa B);
- Joi, 13 iunie:
Ora 9:30 - la Suwon (Coreea de Sud): Costa Rica - Brazilia (grupa C);
Ora 9:30 - la Seul (Coreea de Sud): Turcia - China (grupa C);
Ora 14:30 - la Oita (Japonia): Mexic - Italia (grupa G);
Ora 14:30 - la Yokohama (Japonia): Ecuador - Croatia (grupa G);
- Vineri, 14 iunie:
Ora 9:30 - la Osaka (Japonia): Tunisia - Japonia (grupa H);
Ora 9:30 - la Shizuoka (Japonia): Belgia - Rusia (grupa H);
Ora 14:30 - la Incheon (Coreea de Sud): Portugalia - Coreea de Sud (grupa D);
Ora 14:30 - la Daejeon (Coreea de Sud): Polonia - SUA (grupa D).

•OPTIMILE DE FINALx

- Sambata, 15 iunie:
Ora 9:30 - la Seogwipo (Coreea de Sud): locul 1 in grupa E - locul 2 in grupa B;
Ora 14:30 - la Niigata (Japonia): 1 grupa A - 2 grupa F;
- Duminica, 16 iunie:
Ora 9:30 - la Oita (Japonia): 1 grupa F - 2 grupa A;
Ora 14:30 - la Suwon (Coreea de Sud): 1 grupa B - 2 grupa E;
- Luni, 17 iunie:
Ora 9:30 - la Jeonju (Coreea de Sud): 1 grupa G - 2 grupa D;
Ora 14:30 - la Kobe (Japonia): 1 grupa C - 2 grupa H;
- Marti, 18 iunie:
Ora 9:30 - la Miyagi (Japonia): 1 grupa H - 2 grupa C;
Ora 14:30 - la Daejeon (Coreea de Sud): 1 grupa D - 2 grupa G.

•SFERTURI DE FINALx

- Vineri, 21 iunie:
Ora 9:30 - la Shizuoka (Japonia): Invingatoarea din 8-imile de finala de la Niigata - Invingatoarea din 8-imile de finala de la Kobe;
Ora 14:30 - la Ulsan (Coreea de Sud): Invingatoarea de la Seogwipo - Invingatoarea de la Jeonju;
- Sambata, 22 iunie:
Ora 9:30 - la Gwangju (Coreea de Sud): Invingatoarea de la Suwon - Invingatoarea de la Daejeon;
Ora 14:30 - la Osaka (Japonia): Invingatoarea de la Oita - Invingatoarea de la Miyagi.

•SEMIFINALE

- Marti, 25 iunie:
Ora 14:30 - la Seul (Coreea de Sud): Invingatoarea din sferturile de finala de la Ulsan - Invingatoarea din sferturile de finala de la Gwangju;

- Miercuri, 26 iunie:
Ora 14:30 - la Saitama (Japonia): Invingatoarea de la Shizuoka - Invingatoarea de la Osaka.

•FINALA MICa (locurile 3-4)

- Sambata, 29 iunie:
Ora 14:00 - la Daegu (Coreea de Sud): Invinsa din semifinala de la Seul - Invinsa din semifinala de la Saimata.

•FINALA MARE (locurile 1-2)

- Duminica, 30 iunie:
Ora 14:00 - la Yokohama (Japonia): Invingatoarea din semifinala de la Seul - Invingatoarea din semifinala de la Saimata.

Ora locala de disputare a partidelor din Coreea de Sud si Japonia este cu 6 ore dupa ora Romaniei. De exemplu, finalele se disputa in Coreea de Sud si Japonia la ora 20.00, in timp ce, in Romania, va fi doar ora 14.00.
Grupaj realizat de Dan TEODORESCU
Distribuie:  

Realitatea.net

Din aceeasi categorie

Site-ul bzi.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Mica publicitate

© 2017 - BZI.ro - Toate drepturile rezervate
Page time :0.2403 (s) | 22 queries | Mysql time :0.111445 (s)