News Flash:

"Cupa Mondiala" se apropie de final

24 Iunie 2002
840 Vizualizari | 0 Comentarii
S-a stabilit careul de asi

•Au mai ramas de disputat patru meciuri, din cele 64 programate initial •Coreea de Sud si Turcia sunt marile revelatii ale competitiei •Vor mai lupta pentru medalii Brazilia si Germania, care au devenit principalele favorite la titlul mondial

Dupa ce Romania a ratat calificarea la turneul final al Cupei Mondiale de fotbal din acest an, din Coreea de Sud si Japonia, "fanii" nostri au putut urmari pana sambata 60 de meciuri transmise pe micul ecran, din cele 64 ale competitiei, de pe pozitia spectatorului neutru. Inaintea semifinalelor si ale partidelor pentru podium, vom face astazi o retrospectiva a turneului final de pana acum, cu mentionarea rezultatelor celor 60 de partide disputate, acolo unde am consemnat mari surprize, precum eliminarile echipelor Frantei (campioana mondiala si europeana en-titre), Uruguay, Portugaliei, Argentinei, Rusiei, Suediei, Italiei, Angliei, Spaniei etc., dar si a promovarii in semifinale a unor selectionate din "esalonul" al doilea si chiar al treilea, precum cele ale Coreei de Sud si Turciei. Remarcam, de asemenea, evolutiile foarte bune ale Danemarcei, SUA, Japoniei si Senegalului, chiar daca ele nu au patruns pana la urma in careul de asi al competitei. Pentru inceput va prezentam rezultatele inregistrate in cele 8 grupe initiale, cu mentiunea ca primele doua clasate au promovat ulterior in optimile de finala:

•FAZA GRUPELOR

GRUPA A:
- Componenta grupei: Franta, Senegal, Uruguay, Danemarca.
- Etapa I: Franta - Senegal 0-1 si Uruguay - Danemarca 1-2;
- Etapa a II-a: Danemarca - Senegal 1-1 si Franta - Uruguay 0-0;
- Etapa a III-a: Senegal - Uruguay 3-3 si Danemarca - Franta 2-0.
Clasamentul:
1. Danemarca 3 2 1 0 5-2 7
2. Senegal 3 1 2 0 5-4 5
3. Uruguay 3 0 2 1 4-5 2
4. Franta 3 0 1 2 0-3 1

GRUPA B:
- Componenta grupei: Spania, Slovenia, Paraguay, Africa de Sud.
- Etapa I: Paraguay - Africa de Sud 2-2 si Spania - Slovenia 3-1;
- Etapa a II-a: Spania - Paraguay 3-1 si Africa de Sud - Slovenia 1-0;
- Etapa a III-a: Africa de Sud - Spania 2-3 Slovenia - Paraguay 1-3.
Clasamentul:
1. Spania 3 3 0 0 9-4 9
2. Paraguay 3 1 1 1 6-6 4
3. Africa de Sud 3 1 1 1 5-5 4
4. Slovenia 3 0 0 3 2-7 0

GRUPA C:
- Componenta grupei: Brazilia, Turcia, China, Costa Rica.
- Etapa I: Brazilia - Turcia 2-1 si China - Costa Rica 0-2;
- Etapa a II-a: Brazilia - China 4-0 si Costa Rica - Turcia 1-1;
- Etapa a III-a: Costa Rica - Brazilia 2-5 si Turcia - China 3-0.
Clasamentul:
1. Brazilia 3 3 0 0 11-3 9
2. Turcia 3 1 1 1 5-3 4
3. Costa Rica 3 1 1 1 5-6 4
4. China 3 0 0 3 0-9 0

GRUPA D:
- Componenta grupei: Coreea de Sud, Polonia, Statele Unite ale Americii, Portugalia.
- Etapa I: Coreea de Sud - Polonia 2-0 si SUA - Portugalia 3-2;
- Etapa a II-a: Coreea de Sud - SUA 1-1 si Portugalia - Polonia 4-0;
- Etapa a III-a: Portugalia - Coreea de Sud 0-1 si Polonia - SUA 3-1.
Clasamentul:
1. Coreea de Sud 3 2 1 0 4-1 7
2. SUA 3 1 1 1 5-6 4
3. Portugalia 3 1 0 2 6-4 3
4. Polonia 3 1 0 2 3-7 3

GRUPA E:
- Componenta grupei: Germania, Arabia Saudita, Irlanda, Camerun.
- Etapa I: Irlanda - Camerun 1-1 si Germania - Arabia Saudita 8-0; - Etapa a II-a: Germania - Irlanda 1-1 Camerun - Arabia Saudita 1-0;
- Etapa a III-a: Camerun - Germania 0-2 si Arabia Saudita - Irlanda 0-3.
Clasamentul:
1. Germania 3 2 1 0 11-1 7
2. Irlanda 3 1 2 0 5-2 5
3. Camerun 3 1 1 1 2-3 4
4. Arabia Saudita 3 0 0 3 0-12 0

GRUPA F:
- Componenta grupei: Argentina, Nigeria, Anglia, Suedia.
- Etapa I: Argentina - Nigeria 1-0 si Anglia - Suedia 1-1;
- Etapa a II-a: Suedia - Nigeria 2-1 si Argentina - Anglia 0-1;
- Etapa a III-a: Suedia - Argentina 1-1 si Nigeria - Anglia 0-0.
Clasamentul:
1. Suedia 3 1 2 0 4-3 5
2. Anglia 3 1 2 0 2-1 5
3. Argentina 3 1 1 1 2-2 4
4. Nigeria 3 0 1 2 1-3 1

GRUPA G:
- Componenta grupei: Italia, Ecuador, Croatia, Mexic.
- Etapa I: Croatia - Mexic 0-1 si Italia - Ecuador 2-0;
- Etapa a II-a: Italia - Croatia 1-2 si Mexic - Ecuador 2-1;
- Etapa a III-a: Mexic - Italia 1-1 si Ecuador - Croatia 1-0.
Clasamentul:
1. Mexic 3 2 1 0 4-2 7
2. Italia 3 1 1 1 4-3 4
3. Croatia 3 1 0 2 2-3 3
4. Ecuador 3 1 0 2 2-4 3

GRUPA H:
- Componenta grupei: Japonia, Belgia, Rusia, Tunisia.
- Etapa I: Japonia - Belgia 2-2 si Rusia - Tunisia 2-0;
- Etapa a II-a: Japonia - Rusia 1-0 si Tunisia - Belgia 1-1;
- Etapa a III-a: Tunisia - Japonia 0-2 si Belgia - Rusia 3-2.
Clasamentul:
1. Japonia 3 2 1 0 5-2 7
2. Belgia 3 1 2 0 6-5 5
3. Rusia 3 1 0 2 4-4 3
4. Tunisia 3 0 1 2 1-5 1

•OPTIMILE DE FINALx

Germania - Paraguay 1-0, Danemarca - Anglia 0-3, Suedia - Senegal 1-2 (prin "golul de aur"), Spania - Irlanda 4-3 (la 11 m), Mexic - SUA 0-2, Brazilia - Belgia 2-0, Japonia - Turcia 0-1 si Coreea de Sud - Italia 2-1 (prin "golul de aur").

•SFERTURILE DE FINALx

Anglia - Brazilia 1-2, Germania - SUA 1-0, Spania - Coreea de Sud 3-5 (la 11 m) si Senegal - Turcia 0-1 (prin "golul de aur").

•SEMIFINALE

- 25 iunie 2002: Germania - Coreea de Sud (ora 14:30, Seul - Coreea de Sud, World Cup Stadium);
- 26 iunie 2002: Brazilia - Turcia (ora 14:30, Saitama - Japonia, Young Stadium Urawa).

•FINALA MICa (LOCURILE 3-4):
- 29 iunie 2002: Invinsa de la Seul - Invinsa de la Saitama (ora 14:00, Daegu - Coreea de Sud, Main Stadium).

•FINALA MARE (LOCURILE 1-2):
- 30 iunie 2002: Invingatoarea de la Seul - Invingatoarea de la Saitama (ora 14:00, Yokohama - Japonia, International Sports Stadium).
Grupaj realizat de Dan TEODORESCU
Distribuie:  

Realitatea.net

Din aceeasi categorie

Site-ul bzi.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Mica publicitate

© 2017 - BZI.ro - Toate drepturile rezervate
Page time :0.1899 (s) | 22 queries | Mysql time :0.072616 (s)