Cupa Romaniei a mai facut doua victime din Liga I

16 Octombrie 2008
683 Vizualizari | 0 Comentarii
• FC Arges a fost eliminata din Cupa Romaniei de International Pitesti, scor 2-1, dupa o partida dominata usor de divizionara secunda, care a obtinut o calificare meritata • Si Gaz Metan Medias a fost eliminata din Cupa de o echipa mai slaba, dupa ce a pierdut jocul de la Dunarea Galati • In aceasta seara este programat meciul dintre Rapid si Petrolul Ploiesti

Dupa Steaua si Gloria Buzau, Cupa Romaniei a mai facut doua victime printre echipele din prima divizie. FC Arges si Gaz Metan Medias au parasit a doua competitie din Romania, dupa ce au pierdut jocurile disputate in saisprezecimi cu International Pitesti, respectiv Dunarea Galati. In plus, o alta echipa din prima liga, Farul Constanta, a parasit Cupa, dar a fost eliminata de FC Brasov, o alta grupare din esalonul de elita al fotbalului romanesc. Derbiul Pitestiului din cadrul saisprezecimilor Cupei Romaniei le-a gasit fata in fata pe International si FC Arges, doua echipe care au umplut pana la refuz micutul stadion Tineretului din Trivale, insa spectatorii n-au avut parte de un spectacol fotbalistic. Echipa considerata gazda a acestui meci a avut o evolutie surprinzatoare, reusind sa domine usor prima parte a partidei, Szekely avand cateva incursiuni interesante in jumatatea adversa, neconcretizate insa. Cea mai mare ocazie a apartinut celor de la FC Arges, Iordache trimitand cu capul in transversala portii lui Stoicescu din interiorul careului, insa pauza le-a gasit pe cele doua combatante la egalitate, scor 0-0. Repriza secunda a avut un ritm mai sustinut, provocat si de deschiderea rapida de scor a celor de la International prin reusita lui Serban, din minutul 53. Doar 10 minute i-au trebuit mai experimentatei adversare sa restabileasca egalitatea, Chirciu (63`) marcand cu o lovitura de cap din careul mic dupa o centrare perfecta de la Bazzi. Cu zece minute inainte de finalul timpului regulamentar, International Pitesti a incheiat conturile cu FC Arges prin golul lui Tatarciuc, care a marcat in urma unei centrari venite din lovitura de colt, divizionara secunda calificandu-se in faza urmatoare a competitiei.

Dunarea Galati isi continua marsul

Intr-un al joc disputat ieri, Dunarea Galati a reusit o noua surpriza in Cupa Romaniei, eliminand Gaz Metan Medias. Dupa 120 de minute scorul a fost 0-0, galatenii reusind sa se califice dupa loviturile de departajare. Mediesenii au dominat teritorial meciul de la Galati, insa galatenii s-au aparat bine si au incercat sa joace cat mai bine pe contraatac. Dunarea ar fi putut castiga in primele 90 de minute, insa atacantul Enache a ratat cateva ocazii foarte bune de a marca. Oaspetii au avut si ei o bara, prin Dos Santos, in minutul 32. Finalul meciului a fost unul pe contre. Paina si Oliveira au ratat doua ocazii bune pentru medieseni, in timp ce Dunarea a avut un gol anulat in minutul 74, pentru un fault la portar comis de Adrian Popescu. In cele doua reprize de prelungiri nu s-a mai intamplat mare lucru, astfel ca s-a ajuns la penaltiuri. In schimb, echipa lui Dan Petrescu, Unirea Urziceni, s-a impus fara probleme la Lupeni si a invins cu un categoric 4-0, dupa un meci dominat clar de ialomiteni. Pentru Unirea au marcat Todoran, Brandan, Rusescu si Frunza. Gazdele au inceput cu mult curaj, au avut un sut pe poarta in minutul 2, insa Urziceniul a trecut la carma jocului din minutul 6, cand Todoran a reusit sa deschida scorul, cu o bolta peste portarul Lupeniului. Echipa antrenata de Marin Tudorache a resimtit din plin socul primirii golului, iar Unirea a dominat copios, scorul luand proportii pana la pauza. Brandan a inscris din lovitura libera in minutul 15, pentru ca Rusescu sa faca 3-0 cinci minute mai tarziu, cu un sut superb sub transversala. Repriza secunda a fost dominata tot de trupa lui Dan Petrescu, care insa nu a mai punctat decat o singura data. Sorin Frunza a inscris pentru 4-0 in minutul 56, marcand printr-o lovitura de cap dupa centrarea lui Rusescu. Pana la finalul meciului nu s-a mai intamplat nimic notabil, iar Unirea Urziceni s-a calificat fara probleme in optimile Cupei Romaniei.

Pandurii s-a chinuit la Bacau

Formatia pregatita de Sorin Cartu, Pandurii Targu Jiu, s-a calificat in optimile Cupei Romaniei, dupa ce a trecut de divizionara secunda, FCM Bacau, scor 1-0. Raskovic a scapat singur spre poarta moldovenilor si a inscris cu un lob peste Manea. Sorin Cartu nu s-a putut baza la aceasta partida pe Liviu Mihai, Daniel Orac, Vasilache si Arietta (accidentati), in timp ce pe Vancea si Mandrean nu i-a retinut in lot. In fine, tot ieri, Gloria Bistrita a reusit sa mearga mai departe in Cupa, dupa ce a eliminat la pas divizionara secunda CFR Timisoara. Antrenorul Gloriei Bistrita, Ioan Ovidiu Sabau, a declarat dupa calificarea in optimile Cupei Romaniei in fata lui CFR Timisoara, scor 4-1, ca jucatorii sai trebuie sa-si revina si in campionat, acolo unde ocupa un loc retrogradabil. "Am invatat din experienta pe care au trait-o echipele ieri. Formatiile mai slab cotate au jucat surprinzator si asta a fost un semnal de alarma. Acum, dupa aceasta calificare, trebuie sa fim mai responsabili. Trebuie sa ne revenim in campionat pentru a ne indeplini obiectivul, sa evitam retrogradarea si sa ajungem pe unul din locurile 1-8. Sunt dator fata de aceasta echipa, luand in considerare pozitia din clasament", a spus Sabau. Gloria Bistrita se afla pe locul 16 in clasament si nu a mai reusit sa invinga intr-un meci din Liga I de la jumatatea lunii august, atunci cand a trecut de Politehnica Iasi, scor 3-1, intr-o partida care a contat pentru etapa a patra.