David Villa a impins Spania in semifinale

5 Iulie 2010
665 Vizualizari | 0 Comentarii
Iniesta trece printre fundasii Paraguayului
Spania s-a calificat in careul de asi al Cupei Mondiale, dupa ce a invins, sambata seara, cu 1-0, reprezentativa Paraguayului, dupa un meci in care ambele echipe au ratat cate o lovitura de la 11 metri. Unicul gol al intalnirii de la Johannesburg a fost marcat de David Villa in minutul 83. Spania va intalni Germania in a doua semifinala a turneului intr-o reeditare a ultimului act de la Euro 2008. Paraguayenii au dominat usor primul sfert de ora in fata unei formatii iberice ramase usor in asteptare. Pe masura trecerii timpului, oamenii lui Vicente Del Bosque au avansat in jumatatea adversa, punand stapanire pe joc. Prima sansa de gol a ibericilor a venit in minutul 29, cand Xavi a trimis un voleu frumos din afara careului, dar mingea a trecut putin peste poarta. Jocul a capatat un alt ritm si Iniesta, urcat pe banda dreapta, l-a cautat in careu cu o centrare pe Torres, doar o palida umbra a varfului de lance din urma cu doi ani. Paraguayenii au replicat imediat cu un contraatac taios, dar Santana a trecut pe sub mingea centrata in careul spaniol. Brigada condusa de Carlos Batres a iesit la rampa cu o prima eroare in minutul 41, cand golul reusit de Valdez a fost anulat gresit pentru o presupusa pozitie de offside. Reluarile au contrazis decizia tusierului, atacantul paraguayan pornind spre poarta din pozitie regulamentara. Imediat dupa pauza, in minutul 57, paraguayenii au primit corect o lovitura de la 11 metri dupa ce Pique l-a tinut evident de brat pe Cardozo in interiorul careului la o faza fixa. Acelasi Cardozo a executat, dar Casillas a ghicit coltul din stanga si a retinut balonul. Nu mai putin de trei spanioli au patruns in careu pana ca paraguayanul sa execute, dar lovitura nu s-a mai repetat. Meciul s-a aprins dintr-o data si dupa doar doua minute a fost randul Spaniei sa primeasca lovitura de la 11 metri. Villa a patruns pe stanga in careu si a fost faultat clar de Alcaraz. Xabi Alonso a executat cu precizie in dreapta lui Villar scuturand plasa. Centralul Batres a intervenit de aceasta data dictand repetarea loviturii, dupa ce Fabregas a patruns cu un picior in careu. Acelasi Xabi Alonso a executat din nou, dar a ales coltul din stanga lui Villar si acesta a reusit sa respinga. Fabregas a urmarit mingea, a impins balonul pe langa Villar, dar a fost agatat clar de portarul paraguayan. Penalty clar din nou, dar arbitrul central a inchis ochii aratand ca este complet depasit de situatie. Pana la final spaniolii au atacat mai mult si Villa a reusit in cele din urma deschiderea scorului, desi mingea s-a incapatanat sa ramana in teren. Iniesta a construit intreaga actiune cu o patrundere centrala, urmata de pasa in careu pentru noul intrat Pedro. Acesta a sutat in bara din dreapta, mingea a revenit la Villa care a trimis in bara din stanga, mingea s-a plimbat pe linia portii intalnind din nou bara din dreapta, pentru ca sa intre intr-un tarziu in poarta. Paraguay a ratat o dubla mare ocazie in minutul 89 prin Barrios si Santa Cruz, la ambele faze Casillas reusind sa respinga in situatii de unu contra unu. Spania a obtinut in cele din urma biletele pentru semifinala cu Germania, cele doua echipe urmand a reedita ultimul act al Campionatului European din 2008, cand ibericii s-au impus in fata germanilor.

Page time :0.1438 (s) | 22 queries | Mysql time :0.024869 (s)