De-o remiza, speranta pentru Vaslui

20 August 2010
884 Vizualizari | 0 Comentarii
La a treia participare consecutiva in cupele europene, vasluienii au avut parte de un obstacol dificil. Pana la urma, FC Vaslui – Lille s-a terminat 0-0 si vasluienii mai pastreaza o sansa mica de calificare. Cea mai ofensiva formatie din Franta, Lille, a preferat, insa, sa isi menajeze mai multi dintre titulari, astfel ca misiunea baietilor lui Lopez Caro a devenit mai usoara. Vasluiul a obtinut un egal, care pastreaza sperante de calificare, intr-un meci in care 90 de minute nu a uitat sa atace, mai rar asa ceva pentru o formatie romaneasca. Antrenorul spaniol a pastrat acelasi sistem de joc, 4-2-3-1, cu Pouga in avanposturi si surpriza Raul Costin in banda stanga. Cu mijlocul terenului baricadat de cei doi inchizatori, vasluienii nu au avut mari probleme in a bloca atacurile adverse in prima repriza. Francezii si-au creat prima sansa de gol abia in minutul 33, cand Chejdou a venit din linia a doua si a trimis puternic cu capul, la o palma de poarta slovacului Kuciak. De partea cealalta, Lucian Sanmartean a fost dirijorul de la mijlocul terenului, insa pasele "micului Platini" nu au fost fructificate de colosul Pouga, iar la pauza scorul a fost 0-0. In repriza a doua, Vasluiul a jucat in atac pana la final, Sanmartean si Wesley avand ocazii bune, chiar daca nu decisive. Moldovenii nu s-au retras in aparare si au obtinut un egal pe deplin meritat. La partida de la Vaslui, au asistat aproximativ 7.000 de spectatori, între care nu s-a aflat nici un sustinator al echipei oaspete. Mansa secunda este programata în data de 26 august, la Lille.

Page time :0.1342 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019858 (s)