De patru goluri speranta pentru finala…

26 Aprilie 2010
599 Vizualizari | 0 Comentarii
Steaua MFA Bucuresti a reusit o victorie importanta in prima mansa a semifinalei Cupei Cupelor la handbal masculin, ce le da stelistilor dreptul la sperante la o calificare nesperata in finala competitiei. 5 mii de oameni au luat cu asalt tribunele Salii "Ioan Kunst Ghermanescu" din Bucuresti pentru a o ajuta pe Steaua sa reuseasca un rezultat cat mai bun in fata spaniolilor de la Fraikin Granollers, actuala ocupanta a locului 8 in Asobal, in mansa tur a semifinalei Cupei Cupelor la handbal masculin. Intr-o atmosfera frenetica, stelistii au inceput mai bine si Stavrositu a marcat de doua ori consecutiv pentru a duce scorul la 4-2 (min.6). Spaniolii au reusit insa sa se adune si raman in plasa romanilor (5-4, min.10). Purtata pe umeri de incurajarile spectatorilor, Steaua a reusit sa inscrie in atac si sa se distanteze la 4 (8-4, min.16). Stelistii au dominat jocul pana la finalul primei reprize si au intrat la cabine cu un avantaj sanatos, de 4 reusite. Cu un om in plus dupa eliminarea lui Campos in ultimul minut al primei reprize, Steaua a debutat perfect in partea secunda si a inscris prin Georgescu (15-10, min.31). Spaniolii au dovedit insa ca sunt o echipa puternica si au revenit in joc mult mai usor (24-22, min.46). Steaua si-a revenit insa, Vujadinovic marcand pe un contraatac rapid, fiind imitat de Georgescu (27-22, min.48). Oboseala titularilor si lipsa jucatorilor determinanti pe banca de rezerve isi fac din nou prezenta chiar pe final, Granollers apropiindu-se din nou la doua goluri (28-26, min.55), dupa ce stelistii nu marcasera nici un gol in cinci minute, primind in schimb 3! Steaua forteaza pe final, tribunele sunt in picioare, mingea ajunge la Novanc care inscrie de pe pivot si consfinteste o victorie cu 4 goluri, ce ar putea fi de ajuns pentru o calificare nesperata.

Page time :0.2345 (s) | 22 queries | Mysql time :0.102702 (s)