Debut cu dreptul pentru FC Unirea 2000

12 Martie 2001
767 Vizualizari | 0 Comentarii
•Elevii lui Adi Kereszy au dispus de Foresta II Falticeni cu 3 - 1 (2 - 0), in etapa a XVI-a din Divizia C - seria I FC Unirea 2000 a debutat in retur cu o victorie, in primul meci oficial din acest an, elevii lui Adi Kereszy invingand Foresta II Falticeni, satelitul prim-divizionarei Foresta Suceava. Scorul a fost deschis de Boghean in minutul 30, ieseanul trimitand in plasa un balon respins in fata de portarul oaspete. Imediat dupa gol, echipa ieseana ramane cu un om mai putin pe teren, Andrusi fiind eliminat pentru cel de-al doilea cartonas galben. Chiar si in aceste conditii, tot FC Unirea este formatia care ataca mai mult, golul doi venind spre finalul primei parti, autor Brighiu. La reluare, gazdele au mai multa initiativa decat Foresta, in ciuda handicapului pricinuit de eliminarea lui Andrusi, "uniristii" cautand cu insistenta golul 3. Acesta vine cu 15 minute inainte de final, cand Dragoi transforma un penalty scos de Dobrea, tabela indicand 3 - 0. Oaspetii reusesc golul de onoare in minutul 85 prin Andries, pentru ca, in minutul 88, FC Unirea sa ramana cu doar opt jucatori in camp, C. Ilie fiind eliminat pentru doua cartonase galbene. De remarcat ca, in randul gruparii gazda au evoluat nu mai putin de sapte jucatori ce au aparat nu de mult culorile clubului din dealul Copoului. Interesant este si faptul ca, in urma cu o saptamana, invinsa iesenilor din aceasta etapa surclasa FCM Poli intr-un meci amical cu 4 - 0, chiar pe terenul acesteia din urma. Antrenorul Adi Kereszy a trimis in teren urmatorii jucatori: Campeanu - Boghean, A. Ilie, C. Ilie, Gheban - Chiper ('89 Robu), Andrusi, Dragoi, Tiron ('72 Cabalau) - Dobrea si Brighiu ('68 Grigore). Narcis POHOATA

Page time :0.1216 (s) | 22 queries | Mysql time :0.015625 (s)