Debut cu stangul pentru rugbistii ieseni

15 August 2005
929 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli Agro Iasi - Steaua Bucuresti 16-48 (8-17), in prima etapa a Diviziei Nationale de rugby •Iesenii nu s-au facut de ras in fata celei mai bune echipe din tara •Jucatorii de la Poli au rezistat mai bine de o repriza iuresului campionilor, fiind invinsi in cele din urma doar din cauza experientei mai mari a militarilor •In pofida infrangerii, jocul curajos al elevilor lui Constantin Verives a fost laudat atat de antrenorul oaspetilor, cat si de presedintele Federatiei Romane de Rugby, George Straton •Etapa viitoare, Poli Agro Iasi va primi vizita formatiei Stiinta Petrosani

Revenirea pe prima scena a rugbyului romanesc a consfintit si prima infrangere pentru echipa ieseana Poli Agro. Dezavantajati de tragerea la sorti, care a facut ca primul joc sa fie chiar impotriva echipei campioane - Steaua Bucuresti, rugbistii ieseni nu s-au facut de ras in fata militarilor. Desi au intalnit probabil cea mai buna formatie a momentului in rugbyul romanesc, jucatorii pregatiti de Constantin Verives au evoluat cu mult curaj, punand deseori in dificultate experimentata echipa a bucurestenilor. Scorul a fost deschis de Mocanu, care a transformat o lovitura de pedeapsa, acordata in minutul 3. Rugbistii militari au revenit insa repede si au trecut la conducerea partidei, avand la pauza un avantaj de 9 puncte, scor 8-17, pentru ieseni reusind primul eseu al campionatului Manole. Ambitia jucatorilor ieseni a degenerat la mijlocul primului act, cand meciul a fost intrerupt pentru o bataie generala, provocata insa de experimentatii sportivi bucuresteni. Lupta a fost insa potolita repede, dupa interventia prompta a arbitrilor si a antrenorului Constantin Verives. In partea a doua a meciului, iesenii au cazut insa fizic si nu au mai putut face fata fortei ofensive a Stelei. Chiar si asa, Zaharia a reusit un drop-gol, iar in ultimul minut Drusca si-a trecut in cont un eseu. In aceste conditii, scorul final al meciului a fost 16-48, in favoarea oaspetilor, in conformitate cu cele intamplate pe teren. Demn de remarcat ca, la pauza, trei rugbisti ieseni au fost accidentati si transportati cu ambulanta la spital. Este vorba despre Toma, Finariu si Mocanu, toti trei cu sanse insa de a fi recuperati pana la meciul de etapa viitoare.

Laudele oficialilor

Chiar si invinsi, rugbistii din Agronomie au fost laudati atat de presedintele Federatiei Romane de Rugby, George Straton, cat si de antrenorul Stelei, Leodor Costea. "Am vazut o echipa a Iasului foarte ambitioasa si care mi-a placut foarte mult", a spus Straton, completat de Costea, care a declarat: "Remarc curajul si ambitia rugbistilor din Iasi si nu cred ca veti avea probleme la retrogradare in acest sezon". In schimb, antrenorul iesenilor, Constantin Verives, s-a declarat nemultumit de maniera de arbitraj, remarcand totusi jocul bun al baietilor sai. "Am avut sase debutanti in lot si asta s-a observat. Cred ca am tinut fata adversarilor nostri, chiar daca am intalnit echipa campioana. Din pacate, acest joc a fost stricat de arbitri, care au influentat rezultatul, luandu-ne cel putin zece puncte. Oricum, va asigur ca in aceasta formula Iasul nu va mai avea probleme la retrogradare cel putin doi-trei ani", a spus Verives. In fata a 200 de spectatori, tehnicianul iesean a trimis in teren urmatorul cincisprezece: Lazar, Cucuteanu, Lupu – Onica, Bas – Istrate, Coseru, Fоnariu – Hodoroaba, Mocanu – Manole, Toma – Pricopi, Gavrilas – Graur. Pe parcursul partidei au mai evoluat: Formagiu, Alexa, Chicos, Rizea, Drusca, Calitescu si Zaharia. Tot in prima runda a Diviziei Nationale, s-au mai inregistrat rezultatele: CSM Bucovina Suceava – Universitatea Remin Baia Mare 3-33, Rulmentul Barlad – Universitatea Cluj 10-10, Farul Constanta – Contor Zenner Arad 6-37 si Dinamo Bucuresti – Stiinta Petrosani 151-0. Etapa viitoare, iesenii vor intalni, tot pe teren propriu, formatia Stiinta Petrosani, intr-un meci pe care echipa din Agronomie trebuie sa-l castige pentru a face un prim pas pentru evitarea retrogradarii.

Page time :0.1385 (s) | 22 queries | Mysql time :0.024189 (s)