Debut dezastruos de an pentru Penicilina

19 Ianuarie 2009
776 Vizualizari | 1 Comentarii
Debut dezastruos pentru echipa de volei feminin Penicilina Iasi. Voleibalistele iesence s-au deplasat la Bucuresti pentru prima etapa din acest an, dar nu au reusit sa castige macar un set. Invinse cu scorul de 3-0 (26-24, 25-13, 25-15), oaspetele nu au reusit sa se ridice la nivelul partidei.

Totusi, replica data in primul set de catre chimiste a intrecut cu mult asteptarile gazdelor. Calificate in optimile de finala ale Challenge Cup, bucurestencele nu se asteptau ca Penicilina sa le puna atat de multe probleme. Ele n-au reusit sa se distanteze la mai mult de un punct sau doua, in schimb a fost Penicilina in stare sa puna trei puncte diferenta intre ea si Dinamo. Era 20-17 pentru fetele lui Dan Banu si Rares Puni, insa gazdele au restabilit egalitatea la 20. Momentul culminant al setului si chiar al meciului avea sa se petreaca la 23-22 pentru Penicilina. "Am avut atacul, iar mingea trimisa de Mihaela Ionescu a lovit blocajul advers si a iesit in afara terenului. Punct clar pentru noi. Arbitrii Adrian Apetrei, din Ploiesti, si Paul Szabo, din Oradea, au vazut insa altceva si ne-au luat punctul. Am fost egalati si de acolo s-a rupt totul", a declarat antrenorul Dan Banu. Venind dupa aproape o luna de pauza competitionala, Penicilina mai are inca pana sa-si recapete forta de la sfarsitul anului trecut, atunci cand avea puterea sa-si revina dupa un set pierdut la mare lupta. Cu Dinamo, insa, iar au aparut preluarile anapoda si n-a mai prea contat in joc, pierzand si urmatoarele doua seturi la 13, respectiv la 15. In jocul de la Bucuresti, antrenorul Daniel Banu a mizat pe urmatoarea formula de joc: Olga Pavlova, Mihaela Ionescu, Anca Nicolau, Tatiana Ivaniuschkina, Slavina Koleva, Tatiana Popa (au mai evoluat Alina Melinte si Vesela Nikolova). Etapa viitoare, iesencele vor primi vizita bucurestencelor de la Rapid, un bun prilej pentru a pregati confruntarile cu Tomis Constanta, din campionat, dar si din faza a doua a Cupei Romaniei.