Politehnica Iași a remizat în deplasare, cu Chindia Târgoviște

Publicat: 13 ian. 2021
_____ Vizualizări 0 Comentarii
Politehnica Iași a remizat în deplasare cu Chindia Târgoviște
Politehnica Iași are meci dificil, în deplasare, cu Chindia Târgoviște

Politehnica Iași debutează miercuri, 13 ianuarie, în retur, în deplasare, în compania Chindiei Târgoviște. Echipa pregătită de Emil Săndoi a avut un parcurs echilibrat în tur. Și a încheiat prima parte pe locul 7, cu 20 de puncte, la egalitate cu Viitorul, aflată pe ultimul loc de play-off.

Formația ieșeană va aborda primul meci al returului cu doar doi jucători noi în lot față de tur, aceștia fiind fundașii Răzvan Popa și Ștefan Cană, ultimul venit sub formă de împrumut de la FCSB. Ceilalți doi nou-veniți, Brănescu și Gaitan nu sunt încă sută la sută din punct de vedere fizic și nu au prins lotul.

LIVE TEXT:

90′
Un egal era probabil rezultatul logic după un meci plictisitor.
90′
Arbitrul fluieră finalul meciului.
90′
Posesie: Chindia 44%, Poli Iași 56%.
90′
Franck Yameogo e sub presiune, reușește să respingă
90′
Razvan Onea trimite o centrare.
90′
Mihai Aioani scoate un gol ca și făcut! Andrei Cristea era într-o poziție excelentă, dar Mihai Aioani l-a blocat!
90′
Valmir Berisha de la Chindia intervine periculos asupra lui Manuel De Iriondo
90′
Repunere pentru Chindia
90′
Manuel De Iriondo de la Poli Iași are o șansă de gol, dar lovitura sa de cap se duce pe lângă
90′
Juan Pablo Passaglia de la Poli Iași execută un corner de pe partea stângă.
90′
Andreias Calcan de la Poli Iași încearcă să-i trimită unui coechipier în careu, dar centrarea lui e blocată de un adversar
90′
Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Valmir Berisha de la Chindia i-a pus piedică lui Manuel De Iriondo
90′
Arbitrul de rezervă arată minutele de prelungire: 3
90′
Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Dzenan Zajmovic de la Poli Iași i-a pus piedică lui Andrei Pițian
90′
Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
90′
Posesie: Chindia 45%, Poli Iași 55%.
89′
Tiberio Căpușă este penalizat pentru că l-a împins pe Andreias Calcan
89′
Chindia aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
88′
Tiberio Căpușă e sub presiune, reușește să respingă
88′
Andreias Calcan de la Poli Iași execută un corner de pe partea dreaptă.
88′
Meciul se reia
88′
Jocul e oprit, arbitrul vorbeşte cu jucătorii.
87′
Șutul spre poartă al lui Dzenan Zajmovic de la Poli Iași e blocat.
87′
Andrei Cristea trimite o centrare.
87′
Poli Iași pleacă pe contraatac.
87′
Ianos Brânză cere mingea
87′
Cristian Negut trimite o centrare.
87′
Sorin Bușu e sub presiune, reușește să respingă
86′
Vadim Rata trimite o centrare.
86′
86′
Repunere pentru Poli Iași
86′
Cristian Negut șutează din afara careului, dar ratează ținta.
86′
Chindia încearcă să creeze o fază periculoasă.
85′
Chindia aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
85′
85′
Nikolaos Baxevanos e sub presiune, reușește să respingă
84′
Cornel Dinu trimite o centrare.
84′
Chindia aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
84′
Cristian Negut este penalizat pentru că l-a împins pe Cosmin Frăsinescu
83′
Andreias Calcan este penalizat pentru că l-a împins pe Franck Yameogo
82′
82′
81′
Franck Yameogo este penalizat pentru că l-a împins pe Razvan Onea
81′
Valmir Berisha este penalizat pentru că l-a împins pe Cosmin Frăsinescu
80′
80′
Posesie: Chindia 42%, Poli Iași 58%.
80′
Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
79′
79′
79′
Andrei Cristea de la Poli Iași are o șansă de gol, dar lovitura sa de cap se duce pe lângă
78′
Andreias Calcan trimite o centrare.
78′
78′
78′
Floriano Vanzo părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Doru Popadiuc.

78′
Valmir Berisha de la Chindia șutează din voleu, dar mingea se duce departe de poartă.
76′
Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
76′
76′
Daniel Constantin Florea părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Valmir Berisha.
75′
75′
Daniel Popa de la Chindia este surprins în ofsaid
75′
74′
74′
Vadim Rata șutează din afara careului, dar ratează ținta.
74′
Ianos Brânză îşi pune echipa sub presiune după o respingere nereuşită.
74′
73′
73′
73′
73′
72′
72′
Tiberio Căpușă trimite o centrare.
72′
Tiberio Căpușă trimite în careu din lovitură liberă
71′
Andrei Cristea este penalizat pentru că l-a împins pe Tiberio Căpușă
71′
Posesie: Chindia 41%, Poli Iași 59%.
71′
Cornel Dinu de la Chindia trimite în careu, dar niciun coechipier nu poate profita.
70′
70′
Joseph Mensah părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Dzenan Zajmovic.
69′
Andrei Pițian e sub presiune, reușește să respingă
69′
69′
68′
Floriano Vanzo este penalizat pentru că l-a împins pe Cornel Dinu
67′
Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
67′
Denis Dumitrascu părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Franck Yameogo.
66′
Cristian Negut este penalizat pentru că l-a împins pe Andreias Calcan
66′
66′
Andreias Calcan trimite în careu din lovitură liberă
65′
65′
Tiberio Căpușă încasează un galben
64′
Intervenție necugetată. Tiberio Căpușă îl faultează dur pe Andreias Calcan.
63′
GOOOL! Andrei Cristea de la Poli Iași finalizează simplu
63′
Cosmin Frăsinescu de la Poli Iași trimite în careu.
63′
63′
63′
62′
Juan Pablo Passaglia șutează din afara careului, dar Mihai Aioani intervine.
61′
61′
61′
Tiberio Căpușă respinge în corner.
61′
Joseph Mensah trimite o centrare.
61′
61′
Mihai Aioani de la Chindia intervine la o fază periculoasă.
60′
Șutul bun de la distanță al lui Andreias Calcan e respins în corner de Mihai Aioani.
60′
Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
60′
Posesie: Chindia 43%, Poli Iași 57%.
59′
59′
Cosmin Frăsinescu este accidentat şi primeşte îngrijiri medicale pe teren.
59′
Jocul e oprit pentru că un jucător e căzut pe gazon.
59′
Cristian Negut încasează un galben
59′
Cristian Negut de la Chindia faultează, lovindu-l pe Cosmin Frăsinescu cu cotul.
58′
Andrei Cristea încasează un galben
58′
Andrei Cristea de la Poli Iași faultează, lovindu-l pe Paul Iacob cu cotul.
58′
Daniel Popa este penalizat pentru că l-a împins pe Manuel De Iriondo
57′
57′
Daniel Constantin Florea este penalizat pentru că l-a împins pe Sorin Bușu
56′
56′
55′
55′
55′
Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Andrei Cristea de la Poli Iași i-a pus piedică lui Cristian Negut
54′
Daniel Popa de la Chindia trimite în careu, dar Ianos Brânză rezolvă situația.
54′
53′
52′
Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Tiberio Căpușă de la Chindia i-a pus piedică lui Manuel De Iriondo
52′
51′
51′
51′
50′
50′
Tiberio Căpușă de la Chindia centrează, dar mingea iese în aut de poartă.
50′
50′
Denis Dumitrascu de la Chindia încearcă un un-doi cu Marco Dulca, dar balonul este interceptat.
49′
49′
Vadim Rata de la Chindia execută un corner de pe partea stângă.
49′
Vadim Rata de la Chindia încearcă să-i trimită unui coechipier în careu, dar centrarea lui e blocată de un adversar
49′
48′
48′
Andrei Cristea șutează din afara careului, dar ratează ținta.
48′
47′
47′
46′
46′
A început repriza a doua.

45′
Chindia e echipa care arată mai bine în această repriză.
45′
S-a terminat! Arbitrul fluieră sfârşitul primei reprize
45′
45′
Arbitrul de rezervă arată minutele de prelungire: 1
45′
45′
Andrei Cristea de la Poli Iași este surprins în ofsaid
45′
44′
44′

43′
Daniel Constantin Florea de la Chindia are o șansă de gol, dar lovitura sa de cap se duce pe lângă
43′
Denis Dumitrascu trimite în careu din lovitură liberă
42′
Sorin Bușu de la Poli Iași îl trage în jos pe Cristian Negut
41′
41′
Chindia aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
40′
Posesie: Chindia 39%, Poli Iași 61%.

39′
38′
38′
Floriano Vanzo de la Poli Iași încearcă un un-doi cu Andreias Calcan, fără succes însă.
37′
37′
36′
36′
36′
Ionut Francisc Cristea părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Joseph Mensah.
35′
Posesie: Chindia 40%, Poli Iași 60%.
35′
Andreias Calcan execută lovitura liberă, dar aceasta este blocată.
34′
Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Marco Dulca de la Chindia i-a pus piedică lui Manuel De Iriondo
34′
Şutul lui Manuel De Iriondo este blocat.
34′
33′
Daniel Popa este penalizat pentru că l-a împins pe Cosmin Frăsinescu
32′
Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Vadim Rata de la Chindia i-a pus piedică lui Andrei Cristea
31′

30′
Posesie: Chindia 46%, Poli Iași 54%.
30′
29′
Daniel Constantin Florea trimite o centrare.
29′
28′
Denis Dumitrascu de la Chindia trimite mingea în spatele apărării adverse, dar portarul iese și reține.
28′
27′
27′
26′
25′
Ionut Francisc Cristea încasează un galben
25′
Intervenție necugetată. Ionut Francisc Cristea îl faultează dur pe Cristian Negut.
25′
24′
24′
24′
Vadim Rata trage spre poartă, dar șutul e mult pe lângă.
24′
Manuel De Iriondo e sub presiune, reușește să respingă
23′
23′
Sorin Bușu încasează un galben
23′
Intervenție necugetată. Sorin Bușu îl faultează dur pe Cristian Negut.
22′
21′
21′
Daniel Constantin Florea de la Chindia centrează, dar mingea iese în aut de poartă.
21′

20′
Posesie: Chindia 37%, Poli Iași 63%.
19′
19′
18′
Floriano Vanzo controlează balonul cu mâna.
17′
17′
Şutul lui Andrei Cristea este blocat.
16′
Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Paul Iacob de la Chindia i-a pus piedică lui Razvan Onea
16′
16′
15′
14′
13′
GOOOL! Denis Dumitrascu de la Chindia înscrie cu un șut din afara careului!

13′
GOOOL! Chindia înscrie!
13′
Andrei Cristea e sub presiune, reușește să respingă
12′
Vadim Rata trimite în careu din lovitură liberă

12′
Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Cosmin Frăsinescu de la Poli Iași i-a pus piedică lui Daniel Constantin Florea
11′
11′
11′
11′
Cristian Negut de la Chindia centrează, dar mingea iese în aut de poartă.
11′
10′
9′
Șutul lui Cristian Negut de la Chindia trece departe de poartă
9′
9′
8′
Andreias Calcan este penalizat pentru că l-a împins pe Cristian Negut
8′
8′
Denis Dumitrascu de la Chindia trimite în careu, dar niciun coechipier nu poate profita.
7′

7′
7′
6′
Manuel De Iriondo șutează din afara careului, dar ratează ținta.
6′
6′
Ionut Francisc Cristea trimite o centrare.
6′
Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Paul Iacob de la Chindia i-a pus piedică lui Andrei Cristea
6′
Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Tiberio Căpușă de la Chindia i-a pus piedică lui Andreias Calcan
5′
4′
4′
4′
4′
3′
3′
Daniel Constantin Florea de la Chindia este surprins în ofsaid
3′
2′
1′
1′
1′
1′
Terenul e excelent azi, facilitând execuțiile tehnice.
1′
Vremea de azi e prea rece pentru fotbal.
1′
Poli Iași are lovitura de începere, meciul a început.
0′
Arbitrul fluieră începutul partidei.
0′
Bine aţi venit pe Stadionul Eugen Popescu, meciul va începe în aproximativ 5 minute.

Daniel Pancu anunță „o altă Poli Iași“

Antrenorul Daniel Pancu a declarat că echipa sa este pregătită pentru retur și susține că vom vedea o altă față a Politehnicii în acest an.

„Avem un nivel de încredere ridicat, eu zic că suntem pregătiți pentru acest retur care se anunță mai greu decât turul. Așteptăm în continuare jucători să ne întărim, să ajungem la 24 de jucători de câmp. Dar am 18 jucători care s-au antrenat cu mine 4 luni de zile. Ne cunoaștem mult mai bine. Relațiile umane și cele de joc sunt destul de bine legate în acest moment. Nu mi-am fixat un număr de puncte, pentru că mă gândesc să iau maximum în fiecare meci.

Îmi doresc să ieșim cât mai repede din subsolul clasamentului, dar eu un singur lucru vă spun, că echipa este mult mai pregătită decât în vară. Dacă eliminăm greșelile personale, unt convins că veți vedea o altă Poli Iași în acest retur de campionat”, a declarat antrenorul Daniel Pancu înaintea startului returului.

Important este doar rezultatul

Daniel Pancu a spus că este revelația de până acum a campionatului, o echipă bine organizată în special în defensivă de Emil Săndoi. Pancu anticipează un meci nu foarte spectaculos, în care ambele formații vor urmări în primul rând rezultatul.

„Întâlnim revelația campionatului, pentru că au terminat pe un loc de play-off, absolut meritat. Este revelație ținând cont că nu joacă pe teren propriu, au tot schimbat stadioane, dar sunt meritat acolo. O echipă organizată în primul rând foarte bine defensiv. Au un antrenor care a fost unul dintre cei mai buni fundași ai generației sale. Și cu jucători de atac care au sclipiri. Nu e o echipă estetică, dar foarte, foarte eficientă.

Cred că va fi un joc în care ambele echipe vor urmări în special rezultatul. E important pentru noi să ne menținem aceeași linie. Am fost în multe momente foarte mulțumit de ultimele două jocuri din iarnă, cele cu Clinceni și Hermannstadt”, a mai spus Pancu.

Politehnica Iași a dat peste „lupi“ în Cupă

Politehnica Iași va întâlni în optimile de finală ale Cupei României formația de Liga a II-a Petrolul Ploiești.

Capul de afiș al optimilor de finală ale Cupei României este reprezentat de „eternul derby“, Dinamo București – FCSB, așa după cum s-a stabilit în urma tragerii la sorţi care a avut loc marți, 12 ianuarie, la „Casa Fotbalului“.

Partidele din optimile de finală ale Cupei României se vor disputa la data de 10 februarie.