Debut furtunos pentru Poli II Unirea

14 Septembrie 2005
1355 Vizualizari | 0 Comentarii
•Energia Vulturu - Poli II Unirea Iasi 1-2 (1-1), intr-un joc restanta din etapa intai a Diviziei C de fotbal disputat aseara la Focsani •Ambele goluri ale iesenilor au fost inscrise de Stiubei •Poli II Unirea a obtinut al doilea succes din tot atatea meciuri, in startul campionatului •Etapa viitoare, iesenii se vor deplasa la Pascani, pentru disputa cu MGM Leonard

Intarita cu cinci jucatori de la Politehnica, satelitul gruparii din dealul Copoului, Poli II Unirea a castigat ieri seara cu scorul de 2-1 (1-1) restanta din prima etapa a Diviziei C de fotbal, impotriva focsanenilor de la Energia Vulturu. Partida s-a disputat pe terenul din Focsani, pe un gazon excelent si a reprezentat al doilea succes consecutiv pentru gruparea pregatita de Adrian Kereszy in debutul acestui campionat. Oaspetii au deschis scorul in minutul 28 prin Stiubei, dar inainte de pauza au fost egalati de fotbalistii focsaneni, care au punctat prin Botezatu, in minutul 40. Superioritatea jucatorilor din Iasi a fost consfintita si pe tabela de marcaj in minutul 73, cand Stiubei a reusit dubla, stabilind astfel si scorul final al partidei. Cu sase puncte din sase posibile, Poli II Unirea si-a depus candidatura pentru promovarea in Divizia B, avand deja un avans de trei puncte fata de principala contracandidata, FCM Pascani. La finalul partidei, antrenorul Adrian Kereszy a apreciat jocul elevilor sai, subliniind totodata aportul adus de jucatorii Politehnicii, Marc si Beceru, care alaturi de Stiubei au fost cei mai buni de pe teren. "Am facut un meci bun impotriva unei formatii care a reusit etapa trecuta sa invinga pe terenul celor de la FCM Pascani. Ma bucur ca baietii au jucat cu mult curaj, chiar si dupa ce am fost egalati. Subliniez jocul bun facut de portarul Marc si de jucatorii Stiubei si Beceru. Nu pot spune deocamdata daca suntem favoriti la promovare, dar noi vom aborda fiecare partida la victorie", a spus Kereszy. In fata echipei Energia Vulturu, tehnicianul iesean a trimis in teren urmatoarea echipa: Marc - Filip, Vintila, Marin, Beceru - Apetroaie ('70 Pandele), Cita, Tincu, Stanciu ('46 Ungureanu) - Sighiartau ('60 Chiper), Stiubei. Etapa viitoare, programata vineri, 16 septembrie, iesenii se vor deplasa la Pascani, pentru disputa cu MGM Leonard, fosta echipa CFR Moldova Iasi.

Page time :0.2610 (s) | 22 queries | Mysql time :0.118599 (s)