Debut victorios pentru elevele lui Cornel Otelea

8 Decembrie 2002
1417 Vizualizari | 0 Comentarii
•Romania - Austria 27-21 (12-11) •In zi de Sf. Nicolae, victoria a fost facuta cadou sarbatoritelor Alina Nicoleta Dobrin si Nicoleta Gasca, dar si secretarului general al FR Handbal, Mihai Marinescu, care a implinit ieri 58 ani •Astazi, Romania intalneste Suedia, iar maine Iugoslavia

Echipa nationala de handbal a Romaniei a debutat ieri cu o victorie in cadrul grupei preliminare A de la turneul final al Campionatul European feminin din Danemarca. La Helsinge, intr-un meci impotriva nationalei Austriei, unde cele mai bune jucatoare au fost, de fapt, lituanianca Ausra Fridrikas si romanca Sorina Lefter-Teodorovic, elevele lui Cornel Otelea si Aurelian Rosca au avut un final de meci debordant si au reusit o victorie categorica cu scorul de 27-21 (12-11). Prima repriza a fost totusi echilibrata si, dupa un prim gol inscris de Carmen Amariei-Lungu, din aruncare de la 7 metri (min. 3), nationala Austriei egaleaza la 1-1 si apoi la 2-2, 3-3 preluand chiar conducerea cu 5-4 si cu 6-5. Apoi romancele inscriu trei goluri consecutive prin Ana Maria Lazer, Alina Nicoleta Dobrin si Steluta Luca, preluand conducerea cu 8-6, in min. 18. Cu opt minute inaintea pauzei (22'), Romania avea un avantaj de trei goluri (10-7), dar Austria egaleaza la 10-10 si mai apoi la 11-11. In ultimele secunde ale primei reprize, Steluta Luca inscrie cu o aruncare magnifica de la 12 metri si fetele noastre intra la vestiare cu un avantaj de un gol (12-11). In repriza secunda, elevele lui Cornel Otelea se distanteaza la 18-15, 20-17, 23-19, dupa care austriecele reduc la 23-21, cand mai erau doar patru minute de joc. Cu Ildiko Kerekes-Barbu imbatabila intre buturi si cu un final de meci extraordinar, Romania inscrie ultimele patru goluri ale jocului prin Carmen Nitescu, Ana Maria Lazer (2) si Alina Nicoleta Dobrin, castigand finalmente cu un confortabil scor de 27-21, in aplauzele unei mici, dar inimoase galerii locale, formata din copiii de 12-13 ani. Sub conducerea brigazii Liachovicius - Paskevicius (Lituania), observatorii meciului fiind Magnusdottir (Islanda) si Andorka (Ungaria), in echipa noastra au evoluat urmatoarele jucatoare: Ildiko Kerekes-Barbu, Luminita Hutupan-Dinu - Alina Dobrin (4 goluri), Valeria Motogna-Bese (1), Carmen Amariei-Lungu (5 - 2 din 7 m), Carmen Nitescu (1), Aurelia Rosca-Bradeanu (2), Ana Maria Lazer (4), Steluta Lazar-Luca (5), Cristina Varzaru (4) si Nicoleta Gasca (1).
Alte rezultate ale intalnirilor de ieri au fost: Franta - Olanda 25-24 (11-12), Rusia - Germania 25-22 (12-10), Cehia - Slovenia 25-20 (10-14) si Ungaria - Belarus 34-23 (16-12). Astazi, de la ora 17.30, Romania va intalni Suedia, iar maine, de la aceeasi ora, vom juca impotriva Iugoslaviei. Ambele partide vor putea fi vizionate pe TVR 2. Primele trei clasate din fiecare grupa se califica in seria de elita.