Deplasare cu ghinion pentru handbalistii de la Politehnica

28 Februarie 2005
1076 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - Universitatea Armatura Cluj 26-21 (11-12), in etapa a XVI-a a Ligii Nationale de handbal masculin •Desi au condus trei sferturi din meci, handbalistii ieseni au trimis de doua ori consecutiv mingea in bara si au pierdut la final, cu o diferenta de cinci goluri •Chiar si asa insa, antrenorul Schender spera sa recupereze punctele in deplasarea de la Brasov Runda a saisprezecea a Ligii Nationale de handbal masculin a fost una cu ghinion pentru formatia Politehnica Iasi. Din deplasarea de la Cluj, acolo unde au dat piept cu formatia locala, Armatura, jucatorii antrenati de Costel Schender s-au intors cu tolba goala. Asta dupa ce iesenii au condus trei sferturi din meci, avand chiar si la pauza un avans de un gol pe tabela de marcaj, scor 11-12. Handbalistii ieseni au avut o prima repriza foarte buna sub Feleac, reusind sa intre la pauza cu un avantaj de un gol, dupa ce in minutul 18 oaspetii conduceau cu scorul de 8-5. Formatia lui Schender a rezistat presiunii gazdelor si in actul secund, la jumatatea reprizei a doua scorul fiind 19-17. Din minutul 47 si pana in minutul 54 insa, zeita Fortuna si-a intors privirea de la echipa ieseana si Dimofte, de doua ori, si Dediu o data au trimis mingea in bara, in timp ce Elisei a ratat o ocazie incredibila, iar Ciocoiu a rata o pasa simpla dupa o interceptie. Peste toate, brigada de arbitri a eliminat succesiv trei jucatori ieseni, Dediu, Gradinaru si Dimofte, in doar zece minute, si a deschis drumul gazdelor spre victorie. Cu patru minute inainte de fluierul final al arbitrului, Armatura a trecut in avantaj, scor 22-21, scorul final fiind mult mai categoric, 26-21. Astfel, Politehnica a ratat o sansa uriasa de a obtine o victorie de care avea nevoie ca de aer, pentru a rezista in prima liga. Chiar si invins, antrenorul Costel Schender s-a declarat multumit de evolutia propriilor jucatori in meciul de sambata. "Ar fi trebuit sa castigam acest meci, dar din pacate nu s-a putut. Am dominat trei sferturi partida, dar la final am avut un ghinion incredibil, fapt care ne-a daramat psihic si a facut ca scorul final sa ia amploare. Oricum, sunt multumit de evolutia baietilor si sper sa reusim sa invingem la Brasov, etapa viitoare", a spus Schender. Golurile Politehnicii in jocul cu Armatura Cluj au purtat semnatura jucatorilor: Dimofte, Dediu (4),Gradinaru (3), Ciocoiu, Roua, Bondar, Elisei si Mironescu (2). Etapa viitoare, handbalistii ieseni se deplaseaza la Brasov, acolo unde vor da piept cu formatia locala Dinamo. Florin BRIAUR

Page time :0.1272 (s) | 22 queries | Mysql time :0.016673 (s)