Desi cu buzunarele goale

6 Septembrie 2004
1203 Vizualizari | 0 Comentarii
Rugbystii ieseni defileaza in liga secunda

•Poli - Agro CSS "Unirea" Iasi a оnvins clar sambata, cu 32-8 (11-3), pe CSM Sibiu, una dintre contracandidatele la promovarea in prima liga •Dupa doua etape din aceasta editie de campionat, rugbystii de la Poli sunt liderii Seriei Vest din Divizia A

Doar trei sute de spectatori au urcat Copoul, sambata dimineata, pentru reintalnirea cu rugbystii de la Poli Agro Iasi. Partida disputata pe terenul "Agronomia", impotriva formatiei CSM Sibiu, se anunta a fi una echilibrata, cele doua formatii fiind pretendentele la promovarea in Divizia Nationala. In fapt, partida a fost la discretia gazdelor, elevii antrenorilor Verives si Varse castigand la pas o partida pe care au dominat-o de la un capat la altul. Scorul final, 32 la 8, le-a adus iesenilor un punct in plus in clasament, pentru ca au marcat patru eseuri intr-un singur joc. Rugbystii din Agronomie si-au sufocat adversarii in gramada si la tuse, etaland un joc frumos si pe trei sferturi. Pentru echipa ieseana au inscris cate un eseu: Drusca, in minutul 16, Bas in minutul 44, Manole in minutul 78 si Graur in prelungirile partidei. Restul punctelor au purtat semnatura lui Mocanu, autor a trei lovituri de pedeapsa, dar si Zaharia, cu un dropgol, in minutul 56. De altfel, jocul a fost mai echilibrat in prima repriza, pe final sibienii acuzand oboseala drumului lung, dar si a varstei inaintate pentru performanta, permitandu-le sportivilor din Iasi sa defileze spre a doua victorie din acest campionat. Cu victoria categorica de sambata, echipa lui Verives a ajuns la cota zece in clasamentul Seriei Vest din Divizia A (al doilea esalon valoric), anuntandu-se ca una dintre pretendentele la promovarea in prima divizie. Doua dintre punctele stranse de elevii lui Verives sunt bonus pentru marcarea a cel putin patru eseuri in fiecare partida disputata.
Totusi, ramane de vazut in ce masura criza financiara prin care trec iesenii isi va pune amprenta asupra evolutiei din teren a jucatorilor. La finalul jocului, antrenorul Verives s-a declarat multumit de evolutia jucatorilor sai, convins ca echipa pe care o pregateste a devenit principala favorita la promovarea in prima liga. "Am facut un joc bun astazi, mai ales pe finalul partidei, cand adversarii nostri au obosit si au cedat definitiv. Mai avem destul de lucru, dar avem nevoie de clarificarea situatiei financiare, altfel toata munca depusa pana acum nu va avea nici un rezultat", a declarat, ingandurat, tehnicianul iesean. Etapa viitoare, rugbystii din Agronomie vor avea pauza, partida cu Precizia Sacele nemaidisputandu-se din cauza retragerii din campionat a brasovenilor.
Antrenorul Constantin Verives a trimis оn teren urmatoarea formula de joc: Bihon, Varvaroi, Lupu - Onica, Bas - Drusca, Cucuteanu, Istrati - Costache, Zaharia - Calitescu, Manole, Graur, Remus Hodoroaba - Mocanu. Pe parcursul partidei au mai evoluat: Morosanu, Cuzic, Chirilг si Coseru.

Page time :0.1398 (s) | 24 queries | Mysql time :0.016489 (s)