Despartire amara pentru echipa de handbal

29 Noiembrie 2010
659 Vizualizari | 0 Comentarii
• Politehnica Iasi - Universitatea Galati 21-24 (10-11), in etapa 11 a Seriei A din Divizia A de handbal masculin

Handbalistii de la Politehnica Iasi nu mai reusesc sa lege doua victorii. In ultimul meci de pe teren propriu din acest an, echipa pregatita de antrenorul Costel Schender a fost invinsa de Universitatea Galati. Formatia de la Dunare si-a luat revansa pentru esecul din tur si a castigat la Iasi cu scorul de 24-21. Disputat in sala Liceului cu Program Sportiv (LPS) din Iasi, jocul a fost unul echilibrat, la pauza galatenii avand un avantaj de doar un gol pe tabela de marcaj, scor 10-11, si se parea ca Poli poate reveni. In repriza a doua insa, Universitatea Galati si-a majorat avantajul si a castigat la final cu scorul de 24-21, administrand un nou esec baietilor lui Costel Schender, care sunt departe de forma buna aratata in startul acestui sezon. De altfel, dupa acest esec, Politehnica ocupa locul 5 (din sapte formatii), cu doar 9 puncte, la 6 lungimi distanta de lider.
Etapa viitoare, Politehnica sta, din lipsa de adversar, iar ultimul joc din acest an il va disputa pe 11 decembrie, in deplasare, pe terenul liderului HC Vaslui.
In afara meciului de la Iasi, in Seria A a Diviziei A de handbal masculin (al doilea esalon valoric) s-au mai inregistrat rezultatele: Universitatea II Bucovina Suceava - LPS Piatra Neamt 40-27 (24-18), HC Vaslui - CSM Focsani 23-23 (11-12). Stiinta II Municipal Bacau a stat in aceasta runda.