Destinul le-a suras lusitanilor

19 Iunie 2000
743 Vizualizari | 0 Comentarii
•Portugalia-Romania: 1-0 (0-0), sambata, in grupa A, pe stadionul Gelredome din Arnhem •Istoria meciului din preliminarii de la Porto s-a repetat, de aceasta data in favoarea portughezilor •Meciul poate concura pentru titlul de cel mai anost al turneului final, pe spatiul portii fiind expediate doar doua suturi in 95 de minute •Romania trebuie sa invinga in ultimul meci al grupei Anglia, fara Hagi in teren, victoria "fiilor Albionului" in fata nemtilor oferind sanse de calificare tricolorilor in sferturile de finala Stadion - Gelredome din Arnhem; timp bun pentru fotbal - 25 grade Celsius; spectatori: 30.000. Formatii: ROMANIA: Stelea - Contra, Filipescu, Gh. Popescu, Chivu - Dan Petrescu (63 Florentin Petre), Galca, Dorinel Munteanu, Hagi, Viorel Moldovan (69 Ionel Ganea), Adrian Ilie (78 L. Rosu). Antrenor: Emeric Jeney. PORTUGALIA: Baia- Vidigal, Secretario, Jorge Costa, Dimas- Fernando Couto, Rui Costa (87 Costinha), Paulo Bento, Figo-Joao Pinto (56 Conceicao), Nuxo Gomes (56 Sa Pinto). Antrenor: Humberto Coelho. A marcat: Francisco Costinha (90) - lovitura libera de la aproximativ 20 m lateral stanga in directia portugheza de atac, executa Luis Figo si Costinha, abia intrat in teren, se inalta in mijlocul unei aparari visatoare, inscriind cu capul. Cartonase galbene: Hagi, Dan Petrescu, Contra, Figo. Arbitri: Jill Veitiers (Franta), Jack Coudesigne (Franta), Dramane Dante (Mali). Rezerva: Michel Bierott (Belgia). Curios mod de abordare a acestei partide a ales selectionerul roman, in conditiile in care victoria trebuia sa fie tinta expresa a nationalei noastre. Desi ne asteptam cu totii la un joc eminamente ofensiv din partea tricolorilor, nu a fost deloc asa, singurul sut pe spatiul portii al echipei noastre, expediat de Hagi in ultimele minute ale intalnirii, vorbind de la sine de "cartea" defensiva jucata de echipa noastra. Daca lusitanii erau multumiti si cu un rezultat de egalitate (de altfel s-a si vazut acest lucru, ei evoluand la fel de defensiv ca si noi), baietii nostri aveau nevoie ca de aer de cele trei puncte puse in joc pentru a ramane cu sanse reale in cursa pentru calificare si un moment mai bun de a forta victoria nici ca se putea. De aici nu a rezultat decat un joc urat, lent, fazele de poarta lipsind cu desavarsire, in care singurele suturi pe spatiul portii au fost expediate in ultimele minute ale intalnirii de Hagi si Costinha, ultimul fiind si autorul unicului gol. De altfel, partida de pe Gelredome si-a depus o serioasa candidatura pentru "cel mai slab meci al turneului final", cu toate ca asteptarile se indreptau, data fiind sorgintea latina a celor doua combatante, catre un joc spectaculos, tehnic, ceva asemanator cu recentul meci Anglia - Portugalia. Nu am inteles si nu vom intelege probabil nici de acum incolo aceasta evolutie lipsita de nerv a echipei noastre si nici care au fost cauzele jocului slab prestat de tricolori. S-a spus ca in meciul cu Germania au fost de vina emotiile iminente unui debut la o asemenea competitie, cu toate acestea jocul s-a aratat destul de spectaculos. De aceasta data insa, a fost clar ca lumina zilei ca ambele grupari au jucat la un rezultat de egalitate si nu putem intelege de ce. Unde au fost acele sclipiri ale varfurilor Ilie si Moldovan, ruperile irezistibile de ritm ale lui Gica Hagi, incursiunile in linia ofensiva ale lui Gica Popescu sau Dan Petrescu? Toate acestea au lipsit din pacate cu desavarsire. Si regretul ca nu am invins este cu atat mai mare cu cat, daca stam si ne gandim bine, Romania putea avea la aceasta ora maximum de puncte. Cum? Simplu ca buna ziua. Ne-am temut de nemti, insa ei au prins una dintre cele mai slabe zile ale lor si de aceea puteau fi depasiti chiar foarte lejer. Ne-a lipsit insa acea incisivitate necesara la un asemenea nivel si curajul. Mai apoi ne-a fost frica de Figo&Co, de parca de el ar fi depins soarta intregii grupe. Iarasi, din pacate, nu am stiut sa profitam de evolutia modesta a lui Figo si ai sai, "septarul" lusitan prestand in teren in nota partidei, adica slab. De aceasta data ne-a lipsit, fara sa fim rautaciosi, putin mai multa judecata. Evident, nici sansa nu a fost de partea noastra in meciul de sambata, golul inscris de Costinha in ultimele secunde ale intalnirii, cazut cum nu se putea mai prost, venind parca sa razbune infrangerea lusitanilor din preliminarii. Un gol care a trimis in extaz o intreaga Portugalie si Romania in infern. Un gol care a facut ca tribunele lui Gelredome sa geama in scandarile "Portugal, Portugal", iar pe teren sa fie o singura echipa, cea iberica. Cu siguranta, ne va ramane intiparita mult timp de acum incolo acea imagine cu Hagi & Co prabusiti pe gazon cu ochii in lacrimi, imbratisati si incurajati de portughezi. Frumos din partea lor, semn ca sangele apa nu se face. Si unde mai pui ca portarul Victor Baia promitea la sfarsitul partidei ca va face tot posibilul sa-i invinga pe nemti in meciul de marti, pentru a urca in sferturi formatiile latine, adica Portugalia si Romania. Dar-ar Domnul sa fie adevarate cele spuse de Baia, insa tare mi-e frica de faptul ca ne vom intoarce acasa cu capetele plecate, ca si la precedentul "European". Se pare ca nu ne este dat sa jubilam decat la meciurile de la "Mondiale", trecerea de faza grupelor la "Europene" constituind deocamdata un subiect "tabu" pentru tricolori. Revenind la meciul in sine, de remarcat evolutia de exceptie a tanarului ex-resitean Cristian Chivu, a carui interventii a facut din celebrul Luis Figo un anonim pe aproape intreaga intalnire. Referitor la acesta din urma, desi nu a stralucit in joc, si-a pus totusi amprenta pe victoria echipei sale, centrarea pentru "capul lui Costinha" fiind semnata de capitanul gruparii lusitane si al Barcelonei. Din pacate, ne-am ales la acest meci, pe langa trista amintire a golului marcat de portughezi in prelungiri, cu suspendarea lui Gica Hagi pentru meciul cu Anglia, capitanul nostru primind al doilea "galben" in minutul 16, la un fault asupra lui Joao Pinto. Oricum, sansele echipei noastre de calificare nu s-au diminuat complet, o victorie in fata "Albionului", coroborata cu un egal al nemtilor in ultimul meci, ducandu-ne in sferuri. Dar sa nu uite domnul Jeney ca pentru a emite astfel de pretentii trebuie sa castigam macar un meci si, ce este mai important, trebuie sa jucam fotbal. Iar ceea ce Romania a jucat sambata in fata Portugaliei a fost departe de pretentiile unei formatii care tinde sa se numere intre primele opt echipe ale Europei. Portugalia - Romania, minut cu minut - min. 2: Figo cade in careul nostru insa arbitrul francez nu acorda nimic, lasand jocul sa continue; - min. 3: Nuxo Gomes scapa singur spre poarta lui Stelea, dar tusierul francez semnalizeaza ofsaid destul de tarziu; - min. 5: Acelasi Nuxo Gomes trimite foarte periculos la poarta, sutul sau trecand de putin alaturi; - min. 8: Rui Costa il imita, trimitand pe langa poarta, dintr-o pozitie favorabila; - min. 15: Primele emotii la poarta lusitana create de Victor Baia, acesta reparandu-si greseala care era sa-l coste; - min. 16: Hagi primeste un cartonas galben dupa un fault asupra lui Joao Pinto fiind astfel suspendat pentru partida cu Anglia; - min. 22: Arbitrul Veitiers arata un nou cartonas galben, de data aceasta mijlocasului Dan Petrescu; - min. 25: Adrian Ilie executa o lovitura libera in stilu-i caracteristic, dar Baia respinge cu un ultim efort in corner de sub transversala; - min. 26: Contra primeste si el un cartonas galben, "victima" sa fiind capitanul portughezilor, Luis Figo; - min. 30: Vedeta iberica nu este iertata de arbitru, faultul "septarului" Figo asupra lui Viorel Moldovan fiind sanctionat cu "galben"; - min. 43: Hagi suteaza pe langa poarta dintr-o pozitie favorabila; - min. 46: Ies la incalzire tricolorii Laurentiu Rosu, Ionel Ganea si Florentin Petre; - min. 47: Dimas isi incearca sutul, mingea expediata de el de la 25 m trecand mult peste bara; - min. 53: Viorel Moldovan rateaza deschiderea scorului, "capul" sau din 5 m fiind deviat tot cu capul de un adversar in corner; - min. 56: Humberto Coelho face doua schimbari destul de ciudate, inlocuind ambii atacanti cu un atacant, respectiv un mijlocas. Ies din teren Joao Pinto si Nuxo Gomes si intra Sergio Conceicao si Sa Pinto; - min. 62: Hagi incearca din nou sutul, dar mingea expediata de decarul nostru din vola trece mult peste poarta; - min. 63: Dan Petrescu este inlocuit cu Florentin Petre; - min. 69: Viorel Moldovan lasa locul lui Ionel Ganea; - min. 70: Sa Pinto iroseste o mare ocazie de a inscrie, lovitura sa de cap din 7 m fiind prinsa cu siguranta de Stelea; - min. 73: Acelasi Sa Pinto se arunca in careu ca intr-un bazin, neinduplecandu-l insa pe arbitrul Veitiers; - min. 75: Adrian Ilie centreaza identic ca la faza din care Moldovan a inscris in partida cu Germania, insa Ganea nu reuseste sa impinga balonul in plasa; - min. 78: Jeney improspateaza atacul si-l arunca in lupta pe Laurentiu Rosu, inlocuindu-l pe Adrian Ilie; - min. 83: Hagi suteaza slab pe langa poarta; - min. 85: Hagi isi mai incearca o data sutul, insa mingea trimisa de el este respinsa cu dificultate in corner de Baia; - min. 87: Coelho face o mutare la trecerea timpului, scotandu-l pe Rui Costa si introducandu-l pe Francisco Costinha; - min. 90: Arbitrul de rezerva Michel Bierott arata patru minute de prelungiri. Timpul se scurge nemilos, ambele combatante asteptand fluierul de final, multumite cu rezultatul inscris pe tabela; - min. 94: Lovitura de teatru pe Gelredome: Figo executa perfect o lovitura libera de la 25 m lateral stanga, in mijlocul careului se inalta noul intrat Costinha si inscrie cu capul nestingherit, sub privirile unor romani visatori; - min. 95: Peste 10 secunde de la reluarea jocului de la centrul terenului, arbitrul francez pune capat unei partidei de cosmar pentru romani, consfintind victoria nemeritata a Portugaliei. Declaratii dupa meci •Humberto Coelho (antrenor Portugalia): "A fost foarte greu sa depasim aceasta echipa a Romaniei, care joaca foarte tactic si disciplinat. Adversarii nostri de astazi joaca de mult timp impreuna, inchid bine jocul, dar nici noi nu ne-am lasat surprinsi, desi eram multumit si cu un egal, consider ca am castigat pe merit si ca s-a facut dreptate dupa ce am pierdut in preliminarii, in ultimele secunde". •Emeric Jeney (antrenorul Romaniei): "Asa e fotbalul, soarta a intors revansa portughezilor in ultimele secunde, cu toate ca nu meritau sa castige. E foarte dureros ce s-a intamplat. Am stapanit jocul in repriza a doua si cred ca nu meritam sa pierdem, un egal fiind echitabil. Nu am jucat la 0-0, am avut in fata un adversar puternic, ceea ce a dus la neconcretizarea in gol a ocaziilor avute". Thank you Alan Shearer La sfarsitul meciului de la Arnhem, Gica Popescu, cel care a jucat sambata pentru a 100-a oara sub culorile nationale, era profund marcat de infrangere, spunand ca "desi am pierdut, inca mai avem sanse de calificare, fie ele cat de mici, doar daca Germania pierde sau face egal cu Anglia". Se pare ca Shearer ne-a auzit rugamintile, "nouarul" englezilor marcand golul victoriei "Albionului" in fata Germaniei in a doua repriza, cu capul, in urma unei centrari venite de la David Beckham. Mult mai spectaculoasa decat cea de la Arnhem, intalnirea de pe Stade Communal din Charleroi a oferit celor prezenti in tribune destule momente de fotbal spectacol, ocaziile la cele doua porti alternand cu repeziciune. Asa cum ne-am dorit cu totii, Germania nu a castigat in fata Angliei, ba mai mult, a cedat cu 0-1 gratie inspiratiei varfului Shearer. S-au disputat pana acum - in grupa A - meciurile: Romania - Germania 1-1 (Moldovan/Scholl) Anglia - Portugalia 2-3 (Scholes, McManaman/Figo, Joao Pinto, Nuxo Gomes) Romania - Portugalia 0-1 (Costinha) Anglia - Germania 1-0 (Shearer) Au mai ramas de disputat Anglia - Romania (marti, 20 iunie, ora 21,45 - Charleroi) si Portugalia - Germania (marti, 20 iunie, ora 21,45 - Rotterdam) Ce sanse de calificare in sferturi mai avem? Gratie victoriei Angliei in fata Germaniei, paradoxal, tricolorii au ramas in cursa calificarii cu sanse destul de mari. Pentru a urca in actul secund al lui Euro 2000, Romania, fara Hagi - suspendat -, trebuie sa invinga Anglia, daca se poate, la mai mult de un gol diferenta, orice alt rezultat decat victoria nemtilor in fata lusitanilor, coroborat cu succesul nostru, aducandu-ne calificarea. Daca inving atat Romania cat si Germania, trebuie neaparat sa se inregistreze aceleasi rezultate in ambele intalniri, pentru ca tricolorii sa acceada in sferturi. Spre exemplu, daca noi si nemtii invingem cu 1-0, vom ajunge la egalitate perfecta, caz in care vor fi luate in calcul rezultatele din campaniile de calificare la Campionatul Mondial din Franta - 1998 si Campionatul European din Belgia si Olanda - 2000. Dupa cum se poate observa, calculele par destul de simple la prima vedere, singura conditie pentru calificare fiind victoria impotriva Angliei. Orice alt rezultat califica Anglia. Criterii de departajare in grupe la Euro 2000 Articolul 6, paragraf 9, din Regulamentul Campionatului European 2000 arata ordinea criteriilor de departajare in cazul egalitatii de puncte in grupe a doua sau mai multe echipe. 1. Se califica echipa cu cel mai bun golaveraj (daca sunt mai mult de doua echipe, se califica echipa cu golaverajul cel mai bun in intalnirile directe); 2. Se califica echipa care a inscris cele mai multe goluri (numai daca sunt mai mult de doua echipe); 3. Se califica echipa cu golaverajul cel mai bun, luandu-se in considerare toate meciurile din grupa; 4. Se califica echipa care a inscris cele mai multe goluri in toate meciurile grupei; 5. Se tine cont de coeficientul de puncte al ultimelor doua campanii de calificare la un turneu final - CM - 1998 si Euro 2000 (numarul de puncte este impartit la numarul de jocuri); 6. Se ia in calcul fair play-ul fiecarei echipe (cartonasele galbene si rosii acumulate la ultimele doua campanii de calificare); 7. Comitetul de organizare al Euro 2000 trage la sorti echipa calificata. Criterii de departajare in fazele superioare la Euro 2000 In acelasi regulament este prevazuta si regula "golului de aur", in cazul in care o partida din fazele eliminatorii se incheie la egalitate dupa primele 90 de minute regulamentare de joc. Dupa terminarea primelor doua reprize a cate 45 de minute, in caz de egalitate se disputa doua reprize de prelungiri a cate 15 minute fiecare, echipa care inscrie in aceste 30 de minute fiind declarata castigatoare daca egalitatea persista si la finalul prelungirilor se vor executa lovituri de departajare de la 11 m, cate o serie de cinci astfel de lovituri de fiecare echipa. In eventualitatea in care si dupa aceasta faza scorul ramane egal, se va executa cate un penalty de echipa, pana ce se va face diferenta.

Page time :0.1205 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013838 (s)