DEZASTRU! Trei romance eliminate in calificari la Cincinnati

Publicat: 16 aug. 2015
1

Alexandra Dulgheru, Monica Niculescu si Andreea Mitu au ratat accederea în ultimul tur al calificarilor la turneul WTA de la Cincinnati, competitie dotata cu premii totale în valoare de 2.701.240 de dolari.
Locul 36 în ierarhia mondiala si cap de serie numarul 1 în calificari, Niculescu a fost învinsa în primul tur de o jucatoare aflata pe locul 112 în clasamentul WTA. Sportiva noastra a fost învinsa de Aliaksandra Sasnovici dupa o partida maraton, care a durat 3 ore si 41 de minute. Jucatoarea din Belarus s-a impus în 3 seturi, 6-3, 6-7 (7), 7-6 (9).

Tot în 3 seturi a fost învinsa si Andreea Mitu, a 21-a favorita a calificarilor si pozitia 74 în clasamentul WTA. Americanca Luaren Davis, locul 86 în ierarhia mondiala, a avut nevoie o ora si 59 de minute pentru a o elimina pe Mitu, scor 5-7, 6-2, 6-3.

A cincea favorita a calificarilor, Alexandra Dulgheru (49) a fost învinsa si ea tot la capatul unui meci de 3 seturi. Jana Cepelova (109 WTA) s-a impus cu 6-7 (5), 6-1, 6-3 dupa doua ore si 24 de minute.
Pentru participarea la Cincinnati jucatoarele noastre au fost rasplatite cu câte un cec în valoare de 1.880 de dolari si câte un punct WTA.