Deznodamant fericit pentru handbalistii de la Politehnica

9 Iunie 2005
862 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi a invins cu scorul de 31-23 (15-13) pe CSM Sebes, in ultimul meci al turneului de baraj de la Bucuresti, si si-a castigat biletele pentru inca un an in Liga Nationala de handbal masculin •In celalalt meci, Dinamo Brasov si-a respectat blazonul si a invins cu scorul de 31-27 pe Universitatea Pitesti •Dupa aceste rezultatele, Politehnica a incheiat pe locul doi turneul de baraj si s-a salvat de la retrogradare •Handbalistii ieseni vor primi cate un salariu pentru ca s-au mentinut in prima liga •Costel Schender le-a dat liber jucatorilor sai pana la inceputul saptamanii viitoare

La sfarsitul unui sezon de trista amintire, handbalistii ieseni pot rasufla usurati. Au scapat de la retrogradare si vor evolua, cel putin inca un sezon, in Liga Nationala. Asta dupa ce au profitat de clementa Federatiei Romane, care a decis ca echipele de pe locurile 11 si 12 sa dispute un turneu de baraj, desi la inceputul sezonului aceste locuri duceau direct in esalonul secund. Ieri, trupa lui Schender a castigat categoric ultimul meci din turneul de baraj, invingand cu scorul de 31-23 (15-13), pe CSM Sebes. In cazul unui rezultat nefavorabil, jucatorii ieseni ar fi trebuit sa-si ia ramas bun de la prima liga, dupa ce au pierdut jocul cu Dinamo Brasov si au remizat cu Universitatea Pitesti. Miza jocului si-a pus amprenta pe prestatia handbalistilor de la Politehnica, mai ales in prima repriza, dar treptat baietii lui Schender au scapat de emotii si s-au dezlantuit in finalul meciului. Prima repriza a fost una echilibrata, cu iesenii insa la timona, trupa moldava conducand in permanenta ostilitatile, avand un avantaj de 2-3 goluri pe tabela de marcaj a salii Lucian Grigorescu.

Prima de sapte milioane lei

Dupa primele 30 de minute, Politehnica a intrat in avantaj cu 15-13, dar in actul secund baietii lui Schender s-au dezlantuit si au castigat cateoric disputa cu o echipa care si asa isi depasise conditia la acest turneu de baraj. Pana la urma, iesenii au invins cu scorul de 31-23, iar Dinamo Brasov si-a respectat blazonul, invingand Universitatea Pitesti cu scorul de 31-27, astfel ca Politehnica va mai evolua, macar un an, in Liga Nationala de handbal masculin. Principalii marcatori ai iesenilor in disputa cu CSM Sebes au fost Ciocoiu, cu 11 reusite, dintre care opt din lovituri de la sapte metri, si Dediu, care a revenit la forma din primul meci, cu 10 goluri inscrise in poarta ardelenilor. Celelalte goluri ale Politehnicii au purtat semnatura jucatorilor: Mironescu, Dimofte (cate 3), Damian (2), Crainiceanu si Roua (cate 1). La finalul partidei, antrenorul Costel Schender s-a declarat multumit de evolutia jucatorilor sai in ultimul meci, dar a recunoscut ca prestatia Politehnicii in acest turneu i-a dat emotii. "Ma bucur ca am reusit sa ne salvam de la retrogradare. Peste toate, prestatiile noastre au fost si influentate de vacanta cam lunga pe care am avut-o pana la disputarea barajului. Pana la urma am reusit sa crestem de la meci la meci si chiar am jucat bine cu CSM Sebes, mai ales pe finalul partidei", a spus Schender. Pentru ca s-au salvat de la retrogradare, handbalistii ieseni vor primi inapoi 20 la suta din salarii, procent care le-a fost retinut pentru ca au ajuns in aceasta situatie, astfel ca Dimofte si compania vor mai incasa inca un salariu, in medie cate 7 milioane lei, in aceste zile. Dupa o pauza de cateva zile, la inceputul saptamanii viitoare este programata reunirea lotului si demararea pregatirilor pentru noul sezon care va debuta pe data de 11 septembrie.

Page time :0.1403 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013296 (s)