Diavolii rosii sprinteaza spre finala Ligii Campionilor

12 Martie 2009
804 Vizualizari | 0 Comentarii
• Englezii de la Manchester United fac legea in fotbalul European • Diavolii rosii au invins pe Inter Milano cu 2-0 si s-au calificat in sferturile Ligii Campionilor • Barcelona, FC Porto sI Arsenal au ajuns si ele in sferturi
Partida superba pe Old Trafford, templul fotbalului European. In fata a peste 70 de mii de spectatori, intr-o atmosfera cum doar pe stadioanele britanice poti intalni, Manchester United a reusit o calificare merituoasa in sferturile Champions League dupa ce a invins in mansa retur Internazionale Milano, scor 2-0. Dupa 0-0 in deplasarea de pe Giuseppe Meazza, Manchester a avut o misiune dificila pe teren propriu, orice gol al adversarei avand darul sa le taie picioarele elevilor lui Ferguson. Insa temerile au fost indepartate in minutul 4 de Nemanja Vidic, a carui lovitura de cap din 12 metri dupa un corner executat excelent de Ryan Giggs de pe partea dreapta l-a luat prin surprindere pe Cesar, portarul italienilor nereusind sa-si salveze echipa de un gol primit prematur. Italienii s-au trezit din amorteala abia la jumatatea primei parti a intalnirii, prima mare ocazie a celor de la Inter avandu-l ca semnatar pe Ibrahimovic (30`), acesta trimitand mingea cu capul in transversala portii lui Van der Sar. Repriza seconda a debutat cu faze ofensive furibunde ale italienilor, insa la primul atac desfasurat de Manchester, diferenta de pe tabela s-a dublat. Giggs a patruns prin dribling de pe dreapta pe centru, a pasat la Scholes, acesta mai departe la Rooney, care a centrat perfect pentru lovitura de cap a lui Cristiano Ronaldo, Cesar recunoscandu-se batut inca o data. Ghinionul italienilor si-a mai aratat fata neagra inca o data in minutul 60. Abia intrat in teren, Adriano a zguduit bara portii lui Van der Sar, cu un sut din voleu dupa o centrare superba a lui Cambiasso de pe partea dreapta. Finalul de meci a fost unul linistit. Manchester n-a mai fortat, fiind multumita cu diferenta de pe tablea si calificarea meritata. Cristi Chivu nu a jucat la Inter, fiind accidentat. In schimb, un alt roman, Cristian Sapunaru, a fost titular la FC Porto, care a incheiat la egalitate, scor 0-0, cu Atletico Madrid si a obtinut calificarea in sferturi. Cristian Sapunaru a fost folosit ca titular si a evoluat pana in minutul 83, cand a parasit terenul accidentat dupa o prestatie buna. In sferturile de finala s-a calificat, intr-un stil entuziasmant, FC Barcelona, care a maturat cu fosta adversara a Stelei, Lyon. Spaniolii si-au depus deja candidatura la cucerirea trofeului, fiind, alaturi de Manchester, principala favorita la castigarea Champions League. Barcelona a avut o prima repriza de vis cu Lyon, la pauza, scorul fiind 4-1, dupa golurile marcate de Eto`o, Messi si Henry (2), respectiv Makoun. Francezii au sperat la o minune dupa reusita lui Juninho, dar Barcelona a incheiat in stil de mare echipa, Keita reusind sa inscrie pentru 5-2 la ultima faza a jocului. Singurul meci din optimi care a avut nevoie de prelungiri s-a disputat la Roma, acolo unde italienii au invins cu 1-0, dupa timpul regulamentar si au impins partida in prelungiri, unde nu s-a intamplat insa nimic, astfel ca loteria penaltiurilor a decis calificata in sferturi. Englezii au avut nervii mai tari si au castigat cu scorul de 7-6 la lovituri de departajare, dupa 8 serii de penaltiuri. Astfel, cele opt echipe calificate in sferturile Ligii Campionilor sunt: Liverpool, Chelsea, Bayern, Villareal, Manchester United, Barcelona, Porto si Arsenal Londra. Tragerea la sorti pentru sferturile de finala si pentru semifinalele Ligii Campionilor va avea loc pe 20 martie, la Nyon.

Page time :0.1294 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018662 (s)