Din infrangere in infrangere

18 Aprilie 2005
631 Vizualizari | 0 Comentarii
Handbalistii se pregatesc pentru baraj

•Politehnica Iasi - Lignitul Targu Jiu 26-27 (13-15), in etapa a XXIII-a a Ligii Nationale de handbal masculin •Handbalistii ieseni au inregistrat o noua infrangere si daca Federatia Romana nu ar fi decis schimbarea sistemului competitional, Roua si compania ar fi jucat sezonul viitor in esalonul secund •Antrenorul Costel Schender a dat vina, la sfarsitul meciului, pe brigada de arbitri

Handbalistii de la Politehnica Iasi au mai inregistrat o infrangere, de aceasta data pe teren propriu, in fata formatiei Lignitul Targu Jiu. Desi scorul final a fost 26-27, echipa oaspete a castigat mult mai clar disputa cu elevii lui Costel Schender, impinsi de la spate in prima repriza si de deciziile ciudate ale brigazii de arbitri Dobre-Fanata. Iesenii au inceput cu stangul partida gazduita in Sala Polivalenta, dar au revenit repede pe tabela de marcaj, avand in minutul 12 un avantaj de doua goluri, scor 7-5. Ratarile incredibile, gafele din aparare si deciziile brigazii de arbitri au anulat acest avantaj, astfel ca in minutul 18 oltenii conduceau cu scorul de 10-7. Pana la pauza scorul a fost favorabil echipei oaspete, 15-13, avantaj care nu a mai putut fi recuperat de jucatorii lui Schender nici in repriza a doua. Mai mult decat atat, Politehnica a mai ratat si trei lovituri de la sapte metri, prin Ciocoiu, Dediu si Roua, astfel ca, exasperat de ratarile jucatorilor sai, Costel Schender l-a desemnat pe portarul Florin Spiridon sa execute o lovitura in ultimele minute de joc. Pana la urma, scorul final a fost 26-27, handbalistii ieseni scufundandu-se inca o data in subsolul Ligii Nationale. Norocul lui Roua si compania a fost ca Federatia Romana a decis modificarea sistemului competitional, astfel ca, indiferent de rezultatele inregistrate pana la finalul acestui sezon, Politehnica va disputa barajul pentru mentinerea in esalonul de elita.

Ratarile decisive

Cei mai buni marcatori ai iesenilor in jocul de sambata au fost Roua si Dediu, fiecare cu cate sase reusite, urmati in topul eficacitatii de Dimofte, cu trei goluri marcate. Restul punctelor Politehnicii au purtat semnatura jucatorilor: Elisei, Crainiceanu, Damian si Bondar, toti cu cate doua goluri inscrise, si Craescu, Spiridon si Ciocoiu, cu cate o reusita impotriva echipei din Targu Jiu. La sfarsitul partidei antrenorul Costel Schender a dat vina pe arbitrajul brigazii compuse din Viorel Dobre si Adrian Fanata, acuzand totusi si ratarile propriilor jucatori. "Cred ca diferenta s-a facut in prima repriza, cand au fost mai multe decizii ciudate de arbitraj. Mi-au spus si baietii in vestiar ca le este foarte greu sa fie de fiecare data ciupiti de arbitri, indiferent ca joaca acasa sau in deplasare. Tot timpul trebuie sa revenim, sa luptam ca sa egalam si asta nu este foarte simplu. Oricum, dincolo de maniera de arbitraj, jucatorii nu au nici o scuza pentru cele trei lovituri de la sapte metri ratate, cu care am fi putut castiga meciul", a spus Costel Schender. In etapa viitoare, antepenultima din cadrul Ligii Nationale de handbal masculin, echipa ieseana Politehnica se va deplasa la Bucuresti, acolo unde va da piept cu formatia Steaua, una dintre pretendentele la castigarea campionatului.

Page time :0.1330 (s) | 24 queries | Mysql time :0.021859 (s)