Dinamo a calcat stramb la Targu Jiu

9 Aprilie 2010
567 Vizualizari | 0 Comentarii
Dinamo n-a reusit sa obtina decat un punct la Targu Jiu cu Pandurii, meci terminat la egalitate fara nici un gol inscris. Pandurii au evoluat inca din start caracteristic unei echipe antrenata de Sorin Cartu. Gorjenii s-au asezat pe trei linii in defensiva si au facut aproape imposibila patrunderea spre poarta lui Stanca. Asta a facut ca meciul sa nu fie unul foarte spectaculos sau presarat de multe ocazii de gol. Astfel de faze au existat, totusi, de ambele parti, bineinteles cu un plus pentru dinamovisti care au atacat mai mult. Finalul primei reprize a fost mai animat. Cu 5 minute inainte de pauza, Raskovic a trimis putin peste poarta din pozitie ideala, pentru ca dupa doar trei minute Cristi Munteanu sa respinga incredibil de langa bara o minge trimisa de Moti spre propria poarta. Repriza a doua a fost mai saraca in ocazii. Cele doua echipe s-au tatonat in zona mediana a terenului, fara sa ajunga de foarte multe ori la poarta adversa. N'Doye a scapat singur in careul advers in minutul 56, insa a fost semnalizat in offside, iar Cardoso a amenintat poarta lui Munteanu in minutul 63 cu o lovitura libera executata fenomenal. "Nu mai avem nici o sansa la titlu. Prima repriza am jucat bine, în a doua am avut un joc execrabil. Am avut un gol valabil anulat, plus presiunea artificiala creata. Acum trebuie sa ne concentram sa terminam în primele cinci locuri. Degeaba am castigat în derby-uri si am condus cu CFR si Urziceni, am jucat bine, dar am pierdut cu echipele mici. In ultima vreme, ultimele campionate le-am pierdut cu astfel de formatii cand nu am reusit sa ne concentram. CFR este favorita la titlu", a spus Cristi Borcea. O alta remiza neasteptata s-a inregistrat in Giulesti, acolo unde Ceahlaul a fost la un pas sa detoneze bomba. Rapidul a obtinut in extremis doar o remiza, scor 1-1, Raduta marcand golul egalarii in al doilea minut de prelungiri, dupa ce moldovenii au deschis scorul prin Cebotaru la jumatatea reprizei secunde. Dupa o sarabanda de ocazii a rapidistilor, lovitura de gratie a fost data in minutul 76. Matic a pierdut nepermis o minge la mijlocul terenului si i-a pus pe contraatac pe moldoveni, o faza scoala declansata de Vasilache pe stanga care a pasat superb la Cebotaru in centru, iar acesta l-a invins pe Bornescu cu un sut pe jos. Ultimele minute au adus o fuga nebuna a giulestenilor macar dupa golul egalizator. Abia in minutele de prelungiri au reusit elevii lui Ioan Andone sa egaleze scorul. Raduta a profitat de o nesincronizare a apararii adverse, a preluat in marginea careului si a sutat surprinzator de langa un adversar, portarul Ceahlaului fiind prins pe picior gresit.

Page time :0.1344 (s) | 22 queries | Mysql time :0.012542 (s)