Dinamo a umilit inca o data Rapidul

16 Aprilie 2009
628 Vizualizari | 0 Comentarii
Marius Niculae
• Dinamo s-a calificat in semifinalele Cupei Romaniei, dupa ce a invins Rapidul cu scorul de 4-2 (2-1) • FC Timisoara a ajuns in semifinale dupa ce a trecut greu, scor 2-0, de rezervele Gloriei Bistrita

Inceput cu sapte minute intarziere din cauza problemelor cu echipamentul giulestenilor, derbiul sferturilor de finala ale Cupei Romaniei dintre Dinamo si Rapid, disputat la Pitesti, a fost cea mai spectaculoasa partida din aceasta faza a competitiei. Elevii lui Marian Rada au inceput in forta meciul, presand constant in jumatatea adversa, dinamovistii nereusind sa iasa din propria jumatate in primele 10 minute. Presiunea feroviarilor s-a concretizat in minutul 11, cand Costin Lazar a scapat de marcajul lui Moti si l-a invins pe Dolha cu un sut din 10 metri in stanga portarului. Deschiderea scorului a schimbat si atitudinea in joc a dinamovistilor, care au inceput sa iasa din ce in ce mai des si mai periculos spre poarta adversa. Asa s-a intamplat si in minutul 20, cand Zicu a patruns periculos in careu, l-a driblat spectaculos pe Marinescu, mingea sarind din clinciul celor doi in Andrade, din acesta s-a lovit de Perja si a intrat in poarta Rapidului. Jocul s-a echilibrat spre jumatatea reprizei, insa intrarea lui Torje in minutul 33 in locul lui Mitea, care s-a accidentat, a dus la o dominare autoritara a cainilor in majoritatea momentelor. Minutul 38 a adus al doilea gol al dinamovistilor. O minge respinsa dupa un corner a ajuns la Bostina, aflat putin in lateral stanga la 23 de metri de poarta, acesta invingandu-l pe Marinescu cu un sut fabulos cu stangul direct in vinclu. In minutul 66, dinamovistii au inscris pentru 3-1 cu o lovitura de cap de la 11 metri, in urma unei centrari perfecte de la Scarlatache din banda dreapta. Dinamo a ramas in inferioritate numerica in minutul 77, cand Torje a vazut direct cartonasul rosu dupa o intrare dura cu talpa asupra lui Costin Lazar. Torje nu va juca astazi in meciul de la Iasi, programat sambata dupa-amiaza. Dupa doar trei minute, Marius Niculae a majorat diferenta, profitand de o iesire neinspirata a lui Marinescu in afara careului. Dinamovistul l-a ocolit pe portarul Rapidului si a trimis cu capul in poarta goala pentru 4-1. La ultima faza a meciului, Andrade a redus din diferenta, dupa ce a inscris cu o lovitura de cap din marginea careului mic.

In celalalt sfert de finala desfasurat ieri, FC Timisoara s-a calificat in semifinale dupa ce a invins Gloria Bistrita, scor 2-0, prin reusitele lui Magera si Curtean din ultimele minute ale meciului. Gloria Bistrita a fost echipa mai periculoasa si mai prezenta in joc, desi a jucat cu rezervele, insa timisorenii si-au asigurat calificarea fara prea mare efort. FC Timisoara si Gloria Bistrita au aratat fotbal putin, mai ales in prima repriza, una extrem de anosta. Jocul confuz al celor doua combatante a continuat si in mitanul secund. Ioan Ovidiu Sabau si-a scos din teren cei mai periculosi oameni, dar, cu toate acestea, tot bistritenii au ramas mai periculosi, Silvasan fiind aproape de a marca in minutul 77, cand, ramas singur cu Pantilimon a fost deposedat de portar printr-o interventie riscanta, dar salvatoare. La fel s-a intamplat si in minutul 83, cand acelasi Silvasan s-a aflat fata in fata cu portarul Timisoarei, insa tentativa sa de a-l loba pe goalkeeper n-a avut succes. Jocul s-a mai deschis in ultimele minute, timisorenii aparand in sfarsit periculos in careul Bistritei, dupa o lovitura de colt, Rusic fiind gasit nemarcat in centrul careului, insa lovitura sa de cap a trimis mingea pe langa poarta. Cand mai era doar un minut din timpul regulamentar, ceea ce trebuia sa se intample s-a intamplat si Magera a marcat cu un sut in diagonala din interiorul careului, mingea atinsa de Albut lovindu-se de bara, dupa care a intrat in poarta. Soarta calificarii fiind decisa, bistritenii au oprit motoarele, Curtean marcand in minutul doi al prelungirilor al doilea gol al timisorenilor, stabilind scorul final. Acest rezultat nu l-a multumit pe patronul banatenilor, Marian Iancu, cel care imediat dupa meci, l-a bagat in sedinta pe antrenorul Gabi Balint.

Page time :0.1306 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013313 (s)