Dinamo are trei infrangeri in amicale

3 Iulie 2010
1098 Vizualizari | 0 Comentarii
Dinamo a inregistrat a treia infrangere in amicalele din Austria, fiind invinsa cu 1-0 de Lokomotiv Moscova, gol marcat in primul sfert de ora al meciului. Partida a fost una foarte slaba pentru alb-rosii, jocul dinamovistilor devenind mai periculos abia in minutele de final, dupa intrarea lui Georgian Paun in teren. In cautarea primei victorii din aceasta vara, dupa infrangerile cu Universitatea Cluj si Austria Viena si remiza cu Maccabi Haifa, Dinamo a dat peste cel mai puternic adversar de pana acum in cantonamentul din Austria, Lokomotiv Moscova. Trupa lui Andone a inceput cu mai mult curaj meciul decat in intalnirile precedente, presand in preajma careului advers, dar fara a-si crea ocazii de gol. Actiunile initiate de Pulhac, Andrei si Adrian Cristea nu s-au lasat cu suturi pe poarta, doar cu centrari fara destinatar, sau pase decisive, nereceptionate de atacanti. De cealalta parte insa, jocul rusilor a mers snur, Lokomotiv ajungand foarte usor in preajma careului dinamovist, unde si-au creat numeroase ocazii de gol la poarta lui Curca. Din una dintre aceste faze a venit si golul din minutul 14, marcat de Asatiani cu o lovitura simpla de cap din 5 metri, dupa o centrare din corner, faza la care apararea visatoare a alb-rosilor a fost depasita cu usurinta. De parca jocul prost al elevilor sai in toate compartimentele n-ar fi fost suficient, Ioan Andone a mai primit o lovitura soc si in ultimul minut al primei reprize, cand Helder s-a accidentat in zona inghinalilor si a trebuit sa fie inlocuit cu Homei. Nici dupa pauza nu s-a imbunatatit jocul cainilor rosii, meciul fiind dominat pana la final de puternica echipa rusa, care a amenintat in dese randuri poarta aparata la inceput de Curca si apoi de Balgradean. Jocul si-a pierdut din ritm spre final, cand dinamovistii au jucat la fel de slab ca pe tot parcursul meciului, in timp ce rusii au preferat sa domine steril si sa nu riste in defensiva sau eventuale accidentari. Abia in minutul 82 a aparut prima ocazie de gol a dinamovistilor, la o faza confuza in careul rusilor initiata de Georgian Paun al carui sut a fost respins in extremis de portarul Moscovei. A fost primul sut pe poarta al dinamovistilor in aceasta partida.
Pentru Dinamo au jucat in acest meci: George Curca (63' Balgradean), Helder (45' Homei), Cosmin Moti, Dragos Grigore, Cristian Pulhac (65' Scarlatache), Gabriel Torje (81' Rafael Stanescu), Ousmane N’Doye (62' Catalin Munteanu), Djakaridja Kone (74' Vranjkovic), Adrian Cristea, Marius Niculae (78' Niculescu), Andrei Cristea.

Page time :0.1260 (s) | 22 queries | Mysql time :0.014251 (s)