Dinamo, la vale dupa Steaua

28 Septembrie 2010
1059 Vizualizari | 1 Comentarii
Aseara, Unirea Urziceni a invins pe Dinamo Bucuresti, cu scorul de 1-0 (1-0), unicul gol al partidei fiind marcat de Raul Rusescu, din lovitura de la 11 metri, in prima repriza. Ultimul joc al etapei a fost o lupta intre o echipa frumoasa si resuscitata si una puternica, dar in deriva. Vicecampioana Romaniei la fotbal, Unirea Urziceni, o echipa decimata de la inceputul sezonului, pare ca nu se dezminte, iar infuzia de tineri isi spune cuvantul. Dupa ce au batut Steaua, in urma cu doua etape, pustii Unirii Urziceni au mai facut o victima de marca. De aceasta data, echipa care a plecat capul in fata jocului prestat de Unirea a fost Dinamo Bucuresti, o alta mare echipa pretendenta la titlu. Jocul a fost unul destul de strans, insa, in cele din urma, vicecampioana s-a dovedit a fi echipa mai puternica, reusind sa-si apropie victoria dupa un gol marcat din penalty, de Raul Rusescu, in minutul 34, in urma unui hent comis de Garat. Dinamo a ramas in zece oameni, dupa ce acelasi Garat a fost eliminat in minutul 74, pentru un al doilea galben. Tot ieri, s-au mai disputat doua meciuri din etapa a noua a Ligii I de fotbal. Mai intai, Universitatea Craiova a iesit din zona retrogradabila, dupa victoria de la Targu Mures, scor 4-1. Echipa lui Piturca a avut un start perfect de meci, reusind sa deschida scorul dupa doar sapte minute. Oltenii au atacat inca de la vestiare, iar golul lui Gaman, reusit cu o lovitura de cap in vinclu, a picat firesc. Dupa alte ocazii ale oltenilor, in cele din urma, Costea jr. a spart gheata, in acest sezon, cu trei minute inainte de pauza, cand a transformat un penalty acordat in urma unui fault al lui Onicas. Gazdele au presat in ofensiva, in partea a doua, iar insistenta lor a dat roade in minutul 62, dupa golul lui Florin Dan, marcat in urma unei lovituri de la 11 metri. Oltenii nu s-au precipitat si au marcat rapid, la sapte minute distanta, la capatul unei noi faze fixe, pe care Andrei Prepelita a finalizat-o. Pana la final, Craiova a jucat cu maturitate si a mai punctat o data, in prelungiri, prin Wobay. Craiova scapa prin aceasta victorie de zona retrogradarii si ajunge pe locul 10, cu tot atatea puncte. In fine, tot ieri, Gaz Metan Medias a reusit sa obtina un punct in deplasarea de la FC Brasov, scor 0-0. Brasovenii au dominat tot meciul, insa nu au reusit sa concretizeze ocaziile avute. Interesant este ca cei doi portari din meciul de ieri, Plesca si Marc, sunt fostii jucatori ai Politehnicii Iasi.