Dinamo merge ceas in Europa

18 Septembrie 2009
876 Vizualizari | 1 Comentarii
Dinamo merge ceas in Europa. Trupa lui Dario Bonetti a reusit o victorie importanta pe terenul austriecilor de la Sturm Graz, scor 1-0, dupa un gol inscris de Gabi Tamas. In fata unui adversar modest, care le-a dat emotii in putine momente, dinamovistii au facut un joc bun, au ratat cateva ocazii importante si au obtinut un succes de moral. Scapati de presiunea jocurilor de pe teren propriu, dinamovistii au preluat initiativa inca din primele minute si au atacat in valuri poarta austriecilor. Majoritatea actiunilor de atac ale cainilor rosii au venit de pe partea dreapta, unde Gabriel Torje a avut o evolutie laudabila. Tot de la Torje au venit si centrarile din corner care au produs pericol in fata portii lui Gratzei, portar greu incercat la suturile dinamovistilor. Prima jumatate de ora a intalnirii s-a incheiat cu un gol marcat de Andrei Cristea, insa reusita atacantului a fost anulata de centralul partidei in urma semnalizarii unei pozitii de offside a asistentului de margine. Minutul 37 a reprezentat iesirea la rampa a lui N`Doye, care l-a intins la maximum pe Gratzei cu o torpila trasa cu stangul de la peste 35 de metri. Dupa doar un minut a venit randul altor doua ocazii imense ale elevilor lui Bonetti. Prima data, Adrian Cristea a sutat slab din centrarea din corner a lui Torje, Gratzei a respins slab la N`Doye, al carui sut a fost scos salvator de un fundas austriac din fata portii goale. Daca prima repriza a apartinut aproape in totalitate echipei romanilor, partea secunda a fost mai echilibrata, austriecii iesind mai determinati de la vestiare. La 15 minute de la reluare, Dinamo a mai reusit sa inscrie inca o data in poarta lui Gratzei prin Marius Alexe, insa nici de aceasta data golul nu a fost valabil, varful dinamovist fiind surprins in pozitie afara din joc de pasa decisiva. Cu un sfert de ora inainte de final, Sturm Graz a terorizat careul cainilor cu o serie fantastica de cinci suturi venite din toate partile careului, dintre care trei au fost respinse la sacrificiu de pe linia portii de dinamovisti. Dupa o ocazie a lui Andrei Cristea, in minutul 80, blocat in ultima secunda in momentul sutului, deschiderea de scor a venit din partea lui Tamas in acelasi minut. O centrare din coltul dreapta al terenului a fost respinsa slab de gazde pana la Tamas care a prins un sut magnific din afara careului, marcand un gol care l-a lasat fara replica pe portarul austriecilor. Finalul a fost de foc. Sturm Graz a urcat in careul lui Dolha cu toti jucatorii, in timp ce Dinamo si-a retras toate efectivele in aparare. Austriecii puteau egala in ultimul minut, cand o centrare de pe dreapta a trecut prin fata portii la cativa milimetri de doi jucatori ai gazdelor, pentru ca un al treilea sa suteze in plasa laterala. In celalalt meci al grupei, Galatasaray Istanbul a castigat in stil de mare echipa derbiul cu Panathinaikos disputat la Atena, scor 3-1, si a luat o optiune serioasa de calificare.