Dinamo ramane in cursa pentru titlu

3 Aprilie 2010
541 Vizualizari | 0 Comentarii
Marius Alexe
Dinamo a castigat pe teren propriu meciul cu Gaz Metan Medias, scor 1-0, singurul gol al meciului fiind marcat de Marius Alexe la 10 minute dupa pauza. Alb-rosii au jucat o repriza si jumatate in superioritate numerica, Buzean fiind eliminat destul de usor in minutul 29. In fata propriilor suporteri, dinamovistii au incercat sa arate ca nu au nicio emotie in fata mai slab cotatei Gaz Metan Medias si s-au instalat la carma jocului inca din primele minute. Cristea si compania au luat cu asalt careul advers, insa numeroasele faze ofensive si ocaziile avute de dinamovisti s-au lasat fara urmari pe taela de marcaj. In tot acest timp, trupa lui Cristi Pustai a preferat sa se apere si sa incerce sa surprinda pe contraatac. Dupa un sfert de ora de dominare autoritara a alb-rosilor, gazarii au reusit sa echilibreze si chiar au realizat cea mai mare ocazie de gol a primei parti in minutul 20, dupa ce mingea trimisa de Lazar din careu a sters transversala portii lui Cristi Munteanu. Soarta meciului s-a schimbat in minutul 29, cand Buzean a fost eliminat mult prea usor de Victor Berbecaru, pentru un contact cu Marius Niculae in timpul unui luft, jucatorul Mediasului incercand sa respinga mingea. Cu un jucator in minus, Gazul a schimbat tactica, dar nu in una strict defensiva. Eliminarea lui Buzean i-a indarjit pe elevii lui Pustai, care puteau da lovitura in minutul 35 cand portarul dinamovist a ratat intalnirea cu mingea, balonul a sarit la Alexandru Munteanu, insa acesta a trimis inexplicabil peste transversala cu toata poarta goala in fata. O alta decizie ciudata de arbitraj a fost luata de Berbecaru in minutul 40, cand Andrei Cristea a cazut in careul advers in duel cu Radu Zaharia. Arbitrul nu a acordat nici penalty pentru Dinamo si nici cartonas galben pentru simulare atacantului, lasand jocul sa continue. Inferioritatea numerica a oaspetilor a inceput sa se resimta in repriza secunda, cand gazarii au terminat cu timpul si benzina. Astfel ca dinamovistii nu au avut probleme in a presa insistent careul advers. Iar deschiderea de scor nu a intarziat sa apara, in minutul 57 Marius Alexe marcand pentru Dinamo cu o lovitura de cap din apropiere din centrarea lui Torje de pe dreapta. Reusita lui Alexe a dat aripi dinamovistilor si a taiat de tot elanul oaspetilor, care pana la final nu au mai realizat mare lucru. La poarta lui Buchta, insa, activitatea s-a mentinut intensa, elevii lui Talnar cautand al doilea gol, care le-ar fi adus mai multa liniste. Acesta n-a mai venit pana la final si Dinamo a castigat meciul la limita.

Page time :0.1309 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013778 (s)