Dinamo, resuscitata de un arbitru mediocru

23 Septembrie 2010
921 Vizualizari | 0 Comentarii
Ieri a avut loc o noua serie de meciuri in 16-imile Cupei Romaniei Timisoreana la fotbal. Cea mai interesanta partida a zilei a fost cea dintre Dinamo Bucuresti si Ceahlaul Piatra Neamt. Chiar daca Dinamo a reusit sa se impuna, in cele din urma, cu scorul de 2-0 (la pauza, 1-0), jocul a fost umbrit de prestatia slaba a centralului Mugurel Draganescu, cel care nu a validat un gol nemtenilor, la scorul de 1-0 pentru Dinamo, si a acordat un penalty gratuit, din care trupa lui Ioan Andone a facut 2-0. Dinamo nu a aratat mare lucru in jocul de aseara, ci s-a multumit sa atace doar atunci cand a fost cazul, desi diferenta dintre cele doua formatii le era net favorabila "cainilor". Totusi, Dinamo a inceput disputa mai bine, iar in minutul 12, ros-albii au reusit sa deschida scorul, dupa ce fundasul Cosmin Moti a impins mingea in plasa, dupa o pasa excelenta a lui Catalin Munteanu. Jocul a capatat alt sens din acel moment. Ceahlaul a ramas imediat in 10 oameni, dupa ce Gafita a vazut al doilea cartonas galben în minutul 37. Cu un minut inainte de aceasta faza, Forminte reuseste sa inscrie si sa aduca egalarea pe tabela de marcaj, insa arbitrul a considerat ca procedeul prin care jucatorul a marcat nu este valabil, desi acesta a facut-o perfect regulamentar, si a anulat golul. Astfel, scorul la pauza a fost de 1-0 pentru Dinamo. Pauza a fost un sfetnic mai bun pentru Dinamo. Bucurestenii au apasat pedala de acceleratie, iar acest lucru si-a spus cuvantul. Insa arbitrul intalnirii a tinut sa se remarce din nou. In minutul 59, a scos un penalty pentru Dinamo, dupa ce Danciulescu a fost agatat în careu de portarul Villadsen. Andrei Cristea a transformat lovitura de la 11 metri, iar scorul a devenit 2-0. Dupa acest gol, nu s-a mai intamplat nimic notabil, Dinamo a jucat, in continuare, relaxat, fara a mai avea vreo grija. Ba chiar, echipa din Stefan cel Mare putea majora la 3 diferenta de pe tabela, daca Torje transforma penalty-ul obtinut tot de el, spre final. Insa micutul mijlocas s-a precipitat si a ratat lovitura de pedeapsa. Intr-un final, jocul s-a incheiat, iar DInamo s-a calificat in optimile competitiei.
Ieri s-au disputat si alte jocuri in 16-imile Cupei Romaniei, printre echipele calificate numarandu-se Unirea Urziceni, Sportul Studentesc, FCM Targu Mures, Gloria Bistrita, FC Timisoara, ALRO Slatina si Pandurii Targu Jiu. In urma cu doua zile, dupa disputarea primelor jocuri, s-au calificat Vointa Sibiu, Universitatea Cluj, CFR Cluj, Universitatea Craiova si Rapid Bucuresti. Astazi vor avea loc urmatoarele partide: Chimia Brazi - FC Brasov, cu incepere de la ora 16.00, Astra Ploiesti - Otelul Galati, partida care va incepe de la ora 18.30, dar si disputa dintre Gaz Metan CFR Craiova si Steaua Bucuresti, joc care va incepe de la ora 20.30. Iata si rezultatele inregistrate pana in prezent: Vointa Sibiu - Gaz Metan Medias 3-1, Universitatea Cluj - Victoria Branesti 1-0, ACU Arad - CFR Cluj 0-1, Minerul Lupeni - Universitatea Craiova 0-5, Rapid Bucuresti - Petrolul Ploiesti 5-0, Alro Slatina - FC Vaslui 0-0 (4-3 - pen.), Unirea Urziceni - Delta Tulcea 1-0, Sportul Studentesc - CS Otopeni 3-1, FC Silvania - FCM Targu Mures 0 - 1, Gloria Bistrita - Astra Ploiesti II 3-0, Juventus Bucuresti - FC Timisoara 1-3, Pandurii Targu Jiu - Viitorul Constanta 3-2 si Dinamo Bucuresti - Ceahlaul Piatra Neamt 2-0. Urmatorul tur al Cupei se va disputa dupa cum urmeaza: optimile de finala - 27 octombrie 2010; sferturile de finala - 10 noiembrie 2010; semifinalele - 23 martie 2011 (turul) si 20 aprilie 2011 (returul), iar finala se va disputa pe dat de 25 mai 2011.

Page time :0.2578 (s) | 22 queries | Mysql time :0.091044 (s)