Dinamo s-a distrat cu Victoria Branesti

23 Noiembrie 2010
931 Vizualizari | 0 Comentarii
Dinamovistii au ajuns la 6 puncte de liderul Otelul Galati
Dinamo a ajuns la 6 puncte de liderul Otelul Galati, dupa ce a invins in deplasarea de la Buzau pe Victoria Branesti, cu scorul de 4-2, dupa ce la pauza a intrat la vestiare cu avantaj de doar un gol, cel reusit de Danciulescu in minutul 28. Repriza secunda a adus cinci goluri, trei pentru Dinamo, marcate de Kone, Rubio si autogolul lui Iacob, pentru ca Victoria sa inscrie de doua ori prin Maghici si Simion in inferioritate numerica, Sergiu Bar fiind eliminat in minutul 59. Dinamo nu a avut emotii in fata unui adversar care parca stia dinaintea meciului ca nu are nici o sansa. Departe de agresivitatea din alte partide, jucatorii Branestiului au fost simple jaloane pentru trupa lui Andone. Dinamo a deschis scorul in minutul 28, cand Ionel Danciulescu a marcat cu un sut plasat din 8 metri, dupa ce a primit o pasa fenomenala la intalnire in careu de la Georgian Paun.
Repriza secunda a inceput tot cu Dinamo in atac, iar in minutul 52 Djakaridja Kone a marcat primul sau gol in campionat pentru Dinamo, cu o lovitura de cap din careu dupa o centrare excelenta a lui Paun din lovitura de colt. Cateva minute mai tarziu, Marius Alexe a obtinut un penalty pentru oaspeti, dupa ce a fost tinut in careu de Sergiu Bar, care a si fost eliminat. Stoicescu a reusit sa pareze sutul slab al lui Adrian Cristea de la punctul cu var, insa n-a mai izbutit sa se opuna sutului din lateral al lui Oscar Rubio. Imediat s-a facut 3-1, Maghici inscriind cu capul din careu, dupa un corner. Diferenta de trei goluri de pe tabela s-a refacut, insa, dupa cinci minute. Marius Alexe a tras cu putere din careu la coltul lung, Iacob s-a aflat pe traiectoria mingii, pe care a deviat-o in propria poarta la coltul scurt, Stoicescu fiind deja plecat sa pareze la cealalta bara. Din nou s-au relaxat dinamovistii si iar au profitat jucatorii Branestiului, care au marcat al doilea lor gol prin Valentin Simion in minutul 71, stabilind si scorul final al meciului, 2-4.
Tot ieri s-a mai disputat un joc din etapa 16 a Ligii I. Astra Ploiesti a castigat partida de pe teren propriu cu Unirea Urziceni, scor 1-0 (0-0), singurul gol al partidei fiind marcat de Adrian Mihalcea in prelungirile meciului. Astra si Unirea au aratat in meciul de Ploiesti fotbal putin si ocazii si mai putine. A fost nevoie sa se ajunga in prelungiri pentru ca ploiestenii sa sparga gheata. Matel a centrat de pe dreapta, Mihalache a trimis cu capul din 12 metri, iar Mihalcea a deviat suficient cat sa-l incurce pe Cernea.