Dinamo si Ceahlaul redeschid seria meciurilor suspecte

17 August 2009
626 Vizualizari | 0 Comentarii
• Dinamo a castigat fara emotii partida din deplasare de la Piatra Neamt, invingand o echipa suspect de slaba a Ceahlaului cu 4-0 • CFR Cluj a trecut, 1-0, de Otelul Galati, printr-un eurogol • Astra si Gloria Bistrita au terminat la egalitate un joc de liga a doua

Doar trei etape au trecut din Liga I si nou-promovata Ceahlaul Piatra Neamt este deja suspectata de jocuri de culise. Dinamo Bucuresti a venit sub Pietricica dupa ce adunase un singur punct in primele doua etape si macar unii nemteni s-au straduit sa nu le puna mari probleme jucatorilor lui Bonetti. Si Dinamo nu a asteptat prea mult invitatia gazdelor, elevii lui Bonetti reusind sa deschida scorul inca din minutul 5 al jocului. Danciulescu a marcat primul gol al sezonului pentru dinamovisti dupa o centrare a lui Adrian Cristea si o tentativa ratata de respingere a lui Forminte, mingea ajungand la Danciu-gol, care, cu un sut cu latul, l-a invins pe Savu. Pasator la primul gol, Adrian Cristea si-a trecut numele si pe lista marcatorilor in minutul 23. Dupa ce i-a ridiculizat pe fundasii nemteni trecand usor prin apararea adversa, Cristea a ajuns in marginea careului si a inscris cu un sut cu dreptul, fara sanse pentru portarul gazdelor. Cu 2-0 pe tabela la jumatatea primei parti, Dinamo a oprit brusc turatia si le-a permis nemtenilor sa vina peste poarta lui Dolha. Imediat dupa reluare a venit randul lui Gabriel Torje sa puna la pamant apararea gazdelor. Mijlocasul dinamovist a depasit cu lejeritate patru adversari in patrunderea sa de pe banda dreapta spre centru, sutul sau de langa Forminte facandu-l pe Savu sa scoata pentru a treia oara mingea dintre ate. Evolutia scorului a fost pusa de Florin Marin pe seama formei slabe a portarului Savu, acesta fiind inlocuit cu Rohetki. Insa nici acesta n-a avut ce face in minutul 77, cand tabela a indicat al patrulea gol al dinamovistilor, dupa ce Danciulescu a reusit dubla cu o lovitura de cap spectaculoasa din plonjon, in urma unei centrari din dreapta venita de la Scarlatache. Conform Onlinesport, finalul de meci a adus dezaprobari din tribune, unde suporterii nemteni au acuzat evolutia slaba a favoritilor, dar si zambete pe banca dinamovista, unde Bonetti s-a bucurat enorm pentru victoria obtinuta de echipa sa, succes care ii mai acorda sanse de a ramane la conducerea echipei.

CFR Cluj, salvata de Traore

Intr-un meci de o cu totul alta factura, CFR Cluj s-a impus cu 1-0 pe teren propriu in fata Otelului Galati, golul clujenilor fiind marcat in repriza secunda de Lacina Traore. Meciul a fost surprinzator de echilibrat, cu un plus la capitolul ofensiv pentru clujeni, care au avut in prima repriza cateva ocazii clare de a marca, chiar si o bara, in minutul 31, cand Kone a trimis cu capul in transversala. Vazand ca are probleme in compartimentul ofensiv, Conceicao i-a tinut la vestiare la pauza pe fundasii Leao si Edimar, trimitandu-i in teren pe Traore si Nei pentru ca acestia, alaturi de Yssouf Kone sa reuseasca sa sparga defensiva compacta a oaspetilor. Miscarea s-a dovedit a fi extrem de inspirata, uriasul Traore reusind sa inscrie in minutul 69 un gol superb, executia senzationala cu dreptul a atacantului de la 25 de metri intrand direct in vinclul portii galatene. In fine, tot sambata, s-a disputat un meci penibil intre Astra Ploiesti si Gloria Bistrita, cele doua echipe terminand la egalitate, scor 0-0. Echipa lui Ion Moldovan a ramas fara gol marcat dupa trei etape, in timp ce Bistrita a remizat din nou cu o nou-promovata, dupa 1-1 cu Alba Iulia. Astra si Gloria au incheiat 0-0, intr-un joc extrem de modest, in care ploiestenii s-au tot chinuit sa inscrie in fata unei defensive visatoare, in timp ce ardelenii au fortat doar pe finalul partidei victoria, in restul meciului multumindu-se cu rezultatul de egalitate. Astfel, Astra nu a dat nici un gol dupa trei etape, dar a acumulat doua puncte, in timp ce Bistrita a facut si ea pana acum doua remize.

Page time :0.2762 (s) | 22 queries | Mysql time :0.042345 (s)