Dinamo si Rapid au marcat la infinit

16 August 2010
743 Vizualizari | 0 Comentarii
Dinamo si Rapid au facut spectacol in primul derby al Ligii I
• Dinamo a revenit spectaculos si a castigat, cu 3-2, derby-ul cu Rapid, dupa ce a fost condusa cu 2-0 la pauza • Rapidul a dominat prima repriza, a inscris prin Herea de doua ori, dar jucatorii lui Ioan Andone au revenit incredibil dupa pauza si au castigat, dupa dubla lui Ganea si un eurogol al lui Torje

“Dinamo si Rapid se urasc la infinit” este scandarea preferata a suporterilor celor doua formatii. Asa a fost si aseara, cu precizarea ca cele doua formatii au si marcat “la infinit”. Cinci goluri si alte cel putin opt ocazii mari ratate de ambele echipe: acestea sunt coordonatele primului derby al noului sezon din Liga I. Rapid a dominat copios prima repriza, cand a si marcat de doua ori prin Ovidiu Herea. Insa Dinamo a revenit incredibil dupa pauza, cand a reusit egalarea, prin cele doua goluri ale lui Liviu Ganea, si a trecut in avantaj, prin reusita lui Gabi Torje. Dupa un inceput furibund, in minutul 14, Rapid a deschis scorul, in urma unei faze ciudate. O lovitura libera din pozitie centrala s-a incheiat cu un sut in zid al lui Herea, mingea a sarit cu noroc inapoi la giulesteni, acestia au pasat in careu pentru Bozovic, care a trimis mai departe excelent pentru Herea, sutul mijlocasului din trei metri sub transversala invingandu-l pe Naumovski. Dupa o noua ocazie uriasa a lui Herea (sut incredibil pe langa poarta din doar 7 metri) si un sut in portar al lui Sburlea, acelasi Herea a patruns in dribling, pe langa Moti in careu, si a sutat cu efect la coltul lung, reusind dubla. Inexistent in prima repriza, Andrei Cristea a fost inlocuit la pauza de Liviu Ganea, care avea sa fie mutarea decisiva a lui Andone. In doar 10 minute, Ganea a inscris de doua ori si a restabilit egalitatea. Mai intai, in minutul 51, Marius Niculae a deviat cu capul spre Ganea, din 6 metri, iar acesta a inscris cu capul din cativa metri. Minutul 57 a adus o noua ocazie imensa a alb-rosilor, sutul lui Adrian Cristea fiind respins bine de Bornescu. Rapidistii au replicat imediat, incercand sa demonstreze ca nu au cedat de tot initiativa, dar Sburlea a deviat putin pe langa poarta din 6 metri. Bornescu a cedat pentru a doua oara, in minutul 61, cand, dupa doua interventii exceptionale, n-a mai avut ce face la un nou sut al lui Liviu Ganea, care a inscris al doilea sau gol. Doar cinci minute au trecut si Dinamo a preluat conducerea pe tabela, dupa un euro-gol marcat de Gabriel Torje, care l-a invins pe Bornescu, printr-o executie de senzatie de la peste 30 de metri lateral dreapta. Rapid putea restabili egalitatea in faza urmatoare, in care Naumovski a scos in prima faza de sub transversala un sut al lui Herea, pentru ca imediat sa respinga de la radacina barei o lovitura de cap a lui Sburlea. Ultima sansa de egalare a rapidistilor a avut loc in minutul 88. Lazar a centrat perfect la inaltime de la distanta, mingea a ajuns la Cassio, proaspat intrat in teren, insa lovitura acestuia de cap din apropiere a fost retinuta excelent de Naumovski si Dinamo a invins Rapidul cu 3-2.

Page time :0.2890 (s) | 22 queries | Mysql time :0.158409 (s)