Dinamo si Rapid si-au impartit punctele in derbiul etapei

9 Noiembrie 2009
596 Vizualizari | 0 Comentarii
Dinamo si Rapid si au impartit punctele in derbiul etapei
• Dinamo a obtinut in ultimul minut o remiza pe teren propriu in derby-ul cu Rapid, dupa ce Claudiu Niculescu a egalat scorul pe tabela, deschis de Ionita inca din minutul 2 al meciului • CFR Cluj a trecut de Astra, 1-0, iar Timisoara a scos doar o remiza, 3-3 la Galati

Dupa esecul rusinos din Europa League, 0-3 cu Galatasaray Istanbul, dinamovistii au avut un inceput dezastruos in derbiul cu Rapid. Giulestenii au deschis scorul in minutul 2, atunci cand Alex Ionita a strecurat mingea in poarta lui Curca iesit pe centrarea lui Herea din banda stanga. Dinamovistii au mai suferit o pierdere dupa 10 minute, Marius Alexe parasind terenul accidentat, in locul sau fiind trimis Claudiu Niculescu. Dupa deschiderea scorului, rapidistii au mai incercat de cateva ori sa pericliteze poarta fostului jucator al Farului, insa Curca s-a dovedit inspirat de fiecare data. Treptat, alb-rosii au echilibrat jocul si au inceput sa puna si ei probleme la poarta lui Bornescu, Niculescu, Andrei si Adrian Cristea incercandu-i in repetate randuri reflexele fostului portar al Craiovei. Rapidul a intrat la cabine in avantaj, desi Adrian Cristea a avut o bara in finalul primei reprize. La reluare, meciul de mare angajament a continuat de ambele parti, atat Dinamo, cat si Rapid reluand seria de ocazii de gol. Prima mare oportunitate a apartinut tot gazdelor, care au mai controlat inca o data transversala portii lui Bornescu la o lovitura de cap a lui N`Doye, urmata de un sut peste poarta trimis de Andrei Cristea din pozitie ideala. Rapidul putea face 2-0, dar sutul lui Raduta a fost scos de Curca. Minutele de final au adus iadul la poarta lui Bornescu. Purtati de incurajarile entuziastilor suporteri, dinamovistii au luat cu asalt careul giulestenilor, incercarile de a trage de timp ale alb-visiniilor fiind fara succes. Cand mai erau doar doua minute pana sa se arate de la margine minutele de prelungire, o faza incurcata in marginea careului rapidist a dus mingea de la Andrei Cristea la Niculescu, acesta a gasit un culoar potrivit de sut si a tras plasat si cu forta in poarta, Bornescu fiind mascat de propria defensiva. Dupa meci, directorul executive al dinamovistilor, Cristi Borcea, a acuzat din nou vehement arbitrajul. "Am avut din nou 2 penaltiuri neacordate. Unul la Torje, in repriza a doua si unul la ultima faza a meciului, cand Hategan a fluierat fault in atac, in loc sa acorde lovitura de la 11 metri", a spus Borcea. Cel mai spectaculos meci al rundei s-a disputat la Dunare, acolo unde Otelul Galati a obtinut doar o remiza pe teren propriu cu Timsoara. Dupa ce a condus cu 2-0 si 3-1, Otelul s-a vazut egalata pe final de timisoreni, intr-un meci frumos, cu multe faze de poarta printre care si doua bare. "Este frustrant sa pierzi doua puncte pe teren propriu, dupa ce conduci cu 2-0 si 3-1, e foarte greu sa suporti un semiesec", a declarat presedintele Otelului Galati, Marius Stan.
In al doilea meci al zilei de ieri, CFR Cluj a reusit sa castige la limita partida de pe teren propriu cu Astra Ploiesti, singurul gol al meciului fiind marcat de Dubarbier in startul reprizei secunde, desi clujenii evoluau in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Nuno Claro din minutul 44. Minutele de final au fost de foc la poarta clujenilor, care au rezistat insa presiunii oaspetilor si au obtinut in extremis victoria. "Cred ca mi-am salvat postul cu aceasta victorie. Am urcat din nou pe primul loc si avem timp sa pregatim cat mai bine finalul acestui tur de campionat si ultimele meciuri din Cupa Romaniei si Europa League", a declarat, la finalul jocului din Gruia, antrenorul clujenilor, Antonio Conceicao.

Page time :0.1438 (s) | 24 queries | Mysql time :0.026576 (s)