Dinamo trimite titlul la CFR Cluj

5 Mai 2008
962 Vizualizari | 0 Comentarii
• Dinamo Bucuresti a invins Steaua cu scorul de 2-1 (1-0) si acum CFR Cluj este principala favorita la castigarea titlului • Pentru a cuceri primul titlu din istorie, CFR Cluj trebuie sa treaca de rivala de moarte, Universitatea Cluj, echipa deja retrogradata • Golurile dinamovistilor au fost marcate de Bratu si Danciulescu, in timp ce Steaua a inscris prin Ghionea

Lacrimi si frustrare pentru stelisti, care simt cum le scapa printre degete un nou titlu de campioana. Formatia lui Marius Lacatus a evoluat lamentabil in Groapa, acolo unde Bratu si compania au facut legea. In fata unui stadion care radia ura fata de Steaua, jucatorii militari au fost prea apasati de miza mare a partidei, au inceput foarte prost si au fost condusi inca de la pauza, scor 1-0, dupa ce Bratu, in minutul 40, a executat impecabil un penalty scos tot de el, la un fault al lui Zapata. Nici dupa pauza, jucatorii lui Lacatus nu au reusit sa-si impuna jocul. In schimb, gazdele au jucat la fel de euforic ca si in primul act si, in minutul 57, au dat lovitura pe contraatac, dupa o cursa superba a lui Bratu si o pasa ideala, in fata portii, de unde Danciulescu a indeplinit o simpla formalitate. La acest scor, oaspetii nu au mai avut nimic de pierdut si s-au aruncat spre poarta lui Lobont. Dominarea, in mare parte sterila a jucatorilor din Ghencea s-a simtit pe tabela in minutul 70, cand Banel Nicolita a executat perfect un corner, iar Sorin Ghionea a inscris cu o lovitura de cap plasata (specialitatea casei la Steaua). Golul lui Ghionea nu a mai schimbat cu nimic soarta partidei si acum titlul este mai aproape ca oricand de CFR Cluj. Pentru a cuceri primul titlu din istorie, CFR Cluj trebuie sa treaca de rivala de moarte, Universitatea Cluj, echipa deja retrogradata in esalonul secund, dar ai carei suporteri isi doresc cu ardoare sa puna bete in roate jucatorilor lui Ioan Andone.

Otelul, cu un pas in Intertoto

Penultima etapa a Ligii I a inceput vineri, cand Poli Iasi s-a salvat matematic de la retrogradare, invingand cu scorul de 3-0 pe Universitatea Cluj, prin golurile lui Bersnjak, Buta si Miclea. Tot vineri s-a consemnat si surpriza acestei etape, dupa ce deja retrogradata UT Arad a invins cu scorul de 3-2 pe terenul formatiei Rapid Bucuresti. Astfel, giulestenii au facut un pas fals in lupta pentru locul 3, mai ales ca Unirea Urziceni a reusit sa invinga pe FC Vaslui cu scorul de 2-0 si sa-i egaleze pe jucatorii de sub Podul Grant la numarul de puncte. Ambele echipe au insa meciuri grele in ultima etapa. Intr-un alt meci disputat sambata, CFR Cluj nu a avut nici o emotie in fata Gloriei Bistrita, mai ales dupa ce antrenorul Ioan Ovidiu Sabau, clujean de origine, a trimis pe teren o formatie alcatuita mai mult din rezerve. Golul lui Dubarbier, dupa o faza penibila in care fundasii bistriteni s-au dat deoparte a mentinut vii sperantele feroviarilor in castigarea primului titlu din istorie. Ziua de ieri a inceput cu jocul dintre Farul Constanta si Otelul Galati, cu miza doar pentru oaspeti, care aveau nevoie de un succes pentru a urca pe locul 7 in clasamentul la zi. Trupa lui Grigoras, antrenorul Otelului, a privit meciul din tribuna pentru ca este suspendat doua etape dupa conflictul cu Dorin Goian, a facut spectacol la malul marii si a castigat cu scorul de 2-0, prin reusitele lui Jula, ajuns la cota 16 in topul golgheterilor si a bulgarului Jelev. Dupa acest succes, galatenii mai au nevoie de o victorie in ultima partida a sezonului, acasa cu Poli Iasi, pentru ca indiferent de rezultatul jocului de la Vaslui dintre SC din localitate si Rapid Bucuresti, sa joace pentru al doilea an consecutiv in Cupa UEFA Intertoto. La Piatra Neamt, Timisoara s-a predat fara probleme, conform tuturor asteptarilor si Ceahlaul continua sa spere la salvarea de la retrogradare. Nemtenii s-au impus cu scorul de 2-1, profitand de apatia Timisoarei, al carei patron se lauda in urma cu ceva timp ca formatia de pe Bega este cea mai curata grupare din Liga I. De altfel, partida a si fost blocata la casele de pariuri, tocmai pentru ca toata lumea din jurul fotbalului stia ca Timisoara se va preda fara probleme sub Pietricica.

Page time :0.1461 (s) | 22 queries | Mysql time :0.029379 (s)