Divizia B - Seria I - Etapa a XIV-a: La omul sarac, nici... arbitrii nu trag

FC Onesti: Lulelaru - Jercalau, Chiriac, C. Munteanu, Sabou ('45 Fl. Munteanu) - Bindar, Dragomirescu, Plesa ('72 M. Ilie), Gorga - Barbanta, Iriza ('84 Velicioiu). Antrenor: Nicolae Babeti;
FCM Poli Iasi: Stoian - Gavrilescu, Acatrinei, Urdaru, Ionescu ('79 Romila) - Cinca, Rupedeal, Murgu, Matinca ('87 Soponariu) - Capusa, Andries. Antrenor: Ioan Campeanu;
Au marcat: Plesa (min. 20) si Dragomirescu (min. 55)
Cartonase galbene: Chiriac, C. Munteanu, Gorga, respectiv Urdaru, Ionescu, Rupedeal, Matinca, Capusa, Andries
Arbitri: Valentin Igna (Timisoara), Marin Petrache (Braila), Dan Traian Marchis (Tg. Mures)
Observator FRF: Ioan Tarcan (Tg. Mures)

"La omul sarac nici boii nu trag", spune o straveche vorba romaneasca, ce se potriveste de minune gruparii din dealul Copoului. Mai nou, se pare, insa, ca arbitrii au luat locul "animalutelor", Poli beneficiind, odata cu trecerea etapelor, de maniere de arbitraj dintre cele mai ostile. Astfel s-a intamplat si la Onesti, sambata, in partida pe care Poli a sustinut-o in cadrul etapei a XIV-a cu FC din localitate, cand "cavalerii" au confirmat cele spuse mai sus. Au facut ce-au facut "fluierasii", astfel incat iesenii sa plece fara nici un punct din fief-ul lui Puiu, mai mult, echipa trebuind sa plateasca dupa acest meci, la federatie, o amenda de peste doua milioane de lei, pentru puzderia de cartonase galbene incasate. Si daca va spunem ca, in primul sfert de ora, Poli a primit trei "galbene" si a fost privata de un penalty clar, va dati seama cam de ce tratament s-au bucurat iesenii din partea brigazii de arbitri. Partida a inceput intr-o nota obisnuita de tatonare, primele zece minute fiind lipsite de faze de poarta. Capusa a spart gheata in minutul 11, sutul expediat de atacantul iesean trecand de putin alaturi. Peste numai doua minute, Ionescu faulteaza la limita careului, arbitrul acorda lovitura libera si Bindar trage puternic, dar Stoian este la post. Minutul urmator aduce cea mai controversata faza a meciului, o interventie neregulamentara in careul onestean asupra lui Matinca nefiind sanctionata cu penalty de catre arbitru, desi se impunea acest lucru. In minutul 20 se produce deschiderea scorului. Gavrilescu ezita la limita careului, Plesa intercepteaza balonul, intra in careu si suteaza plasat, fara speranta pentru Stoian. Golul da aripi formatiei gazda, iesenii nereusind pana la finalul primei parti sa puna in pericol poarta aparata de Lulelaru, detinatorul celei mai mari note din acest sezon, 8, acordata de cotidianele de specialitate dupa prestatia de exceptie din urma cu doua etape. FC Onesti are sansa desprinderii pe tabela in minutul 37, insa, actiunea lui Jercalau se incheie cu un sut slab, din unghi, in bratele lui Stoian, in locul unei pase la unul din cei doi coechipieri ai sai aflati liberi in fata portii iesene. In prelungirile primei reprize, Dragomirescu trimite puternic la poarta, sutul fiind respins de Stoian printr-o parada de efect, gustata de public. Oaspetii ies de la cabine mult mai hotarati, insa, cei care inscriu sunt tot gazdele. Gorga centreaza perfect pentru Dragomirescu de pe partea stanga, ultimul, complet nemarcat in mijlocul careului, plasand cu capul balonul in plasa, sub privirile unui Stoian ramas fara replica. Peste alte cinci minute, Bindar prinde un sut - la Adrian Ilie, mingea trimisa cu efect poposind pe plasa. Elevii lui Nelu Campeanu ies din ce in ce mai curajos la atac, dar actiunile lor, fie se risipesc in preajma portii, fie sunt finalizate cu suturi slabe de la peste 20 de metri, putin periculoase pentru buturile lui Lulelaru. Matinca este foarte aproape de a reduce diferenta in minutul 65, sutul sau din lovitura libera trecand razant peste bara, balonul "muscand" in prealabil zidul. In replica, Barbanta suteaza pe langa din pozitie favorabila, Iriza iesind si el la rampa cu un "cap" din centrul careului, cele doua finalizari ramanand fara rezultat pe tabela. Poli are sansa golului de mai multe ori intre minutele 71 si 75, dar, fie portarul Lulelaru, fie imprecizia suturilor, lasa tabela neschimbata. Finalul partidei apartine gazdelor, Barbanta - gol anulat pe motiv de pozitie afara din joc si Bindar - sut din lovitura libera foarte aproape de vinclu, ridicand tribunele in picioare. Iesenii parasesc terenul cu capetele plecate, ca de fiecare data in acest sezon, lasand, insa, o impresie extrem de buna celor aflati in tribune. Meciul se incheie in aplauzele spectatorilor, unul dintre impatimitii de la tribuna oficiala, cu ochelari fumurii pe ochi, Nicolae Puiu, schitand un zambet de multumire, dupa ultimul fluier al arbitrului. Rezultatul este bun, ma multumeste, mai putin maniera prin care a fost obtinuta victoria, parea a spune magnatul onestean, prin gesturile sale. Poli mai pierde o sansa, poate ultima, de a ramane in cartile supravietuirii, optimismul, in ciuda situatiei critice, neparasindu-i pe antrenori si jucatori. La aflarea rezultatelor complete din seria I, oaspetii au avut motive de satisfactie, jocul rezultatelor fiind favorabil lui Poli.

Flash

•La Onesti nu a facut deplasarea Dorel Constantin, jucatorul intrand in conflict cu antrenorul principal inainte de imbarcarea in autobuz.
•La plecarea de la hotel Trotus, unde au innoptat iesenii, un trecator si-a facut cruce la vederea vehicolului cu care Poli s-a deplasat la Onesti. La stadion, cei din staff-ul echipei gazda au repetat gestul, mirandu-se cum de a ajuns Poli cu bine la destinatie, cu un asemenea mijloc de transport. Matinca a anticipat toate aceste replici, propunand soferului, mai in gluma, mai in serios, sa puna o prelata pe autobuz pe timpul meciului.
•Inaintea inceperii partidei, masorul Mihai Tarata era optimist in ceea ce priveste deznodamantul, povestind visul sau din seara premergatoare, in care se spunea ca Poli va remiza cu FC Onesti. Nu a fost sa fie, decat poate la raportul loviturilor de colt.
•Presedintele echipei gazda, Nicolae Puiu, afisa destule temeri inaintea meciului. Magnatul onestean i-a intrebat pe antrenorii ieseni daca au intentii serioase in aceasta partida, caz in care "ar trebui sa stam de vorba. Sa presupun ca nu sunteti porniti sa ne bateti?", a intrebat Puiu.
•Punctul de atractie din preajma stadionului a fost cainele Ursu, proprietatea lui Nicolae Puiu, dimensiunile imensului ciobanesc caucazian facandu-i pe ingrijitori sa-i amenajeze o cusca cat jumatatea unui apartament. De altfel, tehnicianul iesean, Narcis Ciocarlan, era cat pe ce sa aiba de a face cu namila presedintelui, anul trecut, la un turneu de juniori, din cate ne-a relatat organizatorul de competitii, Tiberiu Stefanescu.
•Partida a fost urmarita din tribune si de antrenorul Lita Dumitru, acesta marturisind ca doreste sa vada echipa ieseana la lucru, inainte de a o prelua. Inainte de meci, fostul tehnician al Rapidului a intrat singur in gura lupului, intreband unde este tribuna oficiala chiar pe ziaristii ieseni acreditati la partida.
•Comentatorul Radio Iasi, Corneliu Mihailescu, i-a felicitat la sfarsitul partidei pe ieseni, spunand ca nu meritau sa piarda.
•Spectatorii onesteni l-au acuzat pe Romila Dan ca a stricat gazonul, facandu-se chiar si glume pe seama lui. Ieseanul a executat o lovitura libera in repriza secunda, moment in care a fost la un pas de a se autoaccidenta, sutand in pamant.
•Antrenorul Nelu Campeanu a declarat ca este multumit de jocul echipei, in ciuda acestui fapt, rezultatele continuand sa fie proaste. "Cu un asemenea arbitraj nu poti sa castigi nici macar pe teren propriu. Daca se acorda lovitura de la 11 m in prima repriza la scorul de 0-0, altul ar fi fost rezultatul". In discutie a intervenit si Matinca. "Am jucat foarte bine pentru o echipa a nimanui", a adaugat "decarul" iesean.
•In partea a doua a meciului, Capusa s-a vazut la un pas de a fi eliminat de pe teren, dupa o altercatie verbala cu unul din arbitrii asistenti. "Nu l-am injurat, asa cum a spus el, ci i-am facut semn sa traga fermoarul la gura, gestul meu fiind interpretat gresit", a spus Giani. Dupa o discutie intre "central" si "asistent", primul i-a aratat ieseanului culoarea galbena.
•Tibi Stefanescu, organizatorul de competitii, era ingrijorat, la sfarsitul meciului, din cauza celor peste doua milioane de lei pe care Poli trebuie sa le plateasca la federatie. "Avem un milion si jumatate de lei de dat pentru ca am primit mai mult de patru cartonase galbene intr-un singur meci, plus alte 600.000 pentru ca Ionescu l-a primit pe cel de-al patrulea, deci va fi suspendat pentru urmatorul meci", a afirmat nea' Tibi.