News Flash:

DJTS Iasi ii premiaza pe sportivii anului 2001

29 Ianuarie 2002
1106 Vizualizari | 0 Comentarii
Gala laureatilor

•Festivitatea va avea loc astazi, de la ora 17.00, la Discoteca "Maxx Space" din incinta Salii Polivalente

Inca de la finele anului trecut, Directia de Tineret si Sport a Judetului Iasi a intocmit clasamentele celor mai buni sportivi ai judetului pentru 2001, structurate pe trei capitole: probe olimpice, probe neolimpice si jocuri sportive. Castigatorii de la cele trei sectiuni sunt sabrerul Florin Zalomir, karateka Cornel Musat si echipa feminina de volei Penicilina Iasi, cele care alcatuiesc un "trio formidabil" al anului 2001. De mentionat ca sportivul Cornel Musat, cel care concureaza pentru clubul "Fujiyama" Iasi, a primit si un premiu la nivel national, la gala organizata de MTS si COR, acelasi lucru intamplandu-se si cu canotoarea clubului CSM-LPS Iasi, Ana Maria Fanaru.
Sa mai remarcam si faptul ca Penicilina Iasi, detinatoarea Cupei Romaniei si participanta in puternica competitie Top Teams Cup, s-a retras dupa primele trei etape din cupele europene, fiind sanctionata apoi cu excluderea pe timp de trei ani din competitiile continentale, plus ca a incasat si o amenda usturatoare. Chiar daca aceasta premiere a sportivilor pe 2001 vine doar la sfarsitul lunii ianuarie 2002, Gala laureatilor de astazi va atrage cu siguranta multa lume buna la Discoteca "Maxx Space" din incinta Salii Polivalente. Manifestarea va debuta la ora 17.00 fiind invitate toate oficialitatile municipiului si judetului nostru precum si o multitudine de sponsori. Va reamintim clasamentele anului 2001, pe fiecare sectiune in parte:

•PROBE OLIMPICE

1. Florin Zalomir (de la CSM-CSS Unirea Iasi, scrima, antrenor Iulian Bituca):
- locul 3 cu echipa la Campionatul mondial de seniori din Franta
- locul 4 cu echipa la Campionatele Mondiale Universitare din China
- locul 1 la Campionatele Balcanice de juniori
- locul 1 la Campionatele Nationale de juniori
- locul 3 cu echipa la Campionatele Nationale de seniori
- component al Lotului Olimpic de seniori

2. Mihai Tofan (CSM-LPS Iasi, canotaj, antrenor Valeria Catescu):
- locul 1 la Campionatele Mondiale de juniori din Germania (2+1 rame)
- locul 1 la Campionatele Balcanice de juniori din Turcia (2 rame)
- locul 1 la Regata Internationala a Germaniei (barca 8+1)
- locul 1 la Campionatele Nationale de juniori (2+1 rame)
- component al lotului olimpic de juniori

3. Alin Lupeica (CSM-CSS Unirea Iasi, scrima, antrenor Iulian Bituca):
- locul 3 cu echipa la Campionatele Mondiale de seniori din Franta
- locul 3 cu echipa la Campionatele Nationale de seniori
- participant la concursurile de Cupa Mondiala de la Moscova si Bucuresti
- component al Lotului Olimpic de seniori

4. Ana Maria Fanaru (CSM-LPS Iasi, canotaj, antrenor Valeria Catescu):
- locul 1 la Campionatele Mondiale de juniori din Germania (barca 8+1)
- locul 1 la Campionatele Balcanice de juniori din Turcia (4 rame)
- locul 1 la Regata Internationala a Germaniei (barca 8+1)
- locul 2 la Campionatele Nationale de fond (2 rame)
- componenta a Lotului Olimpic de juniori

5. Stefan Vasilache (CS Politehnica Iasi, atletism, antrenor Ioan Butnaru):
- locul 2 la Cupa Europei la seniori (record personal 2, 24 m la saritura in inaltime)
- locul 1 la Jocurile Balcanice de seniori
- patru locuri 1 la Campionatele Nationale de seniori si tineret in sala si aer liber
- locul 6 la Campionatele Mondiale Universitare

6. Clement Hagima (CS Politehnica Iasi, atletism, antrenor Grigore Ursanu):
- locul 1 la Cmpionatul National de seniori, proba de 3000 metri, in sala
- locul 1 la Campionatul National de seniori, proba de 5000 metri, in aer liber
- locul 1 la Jocurile Balcanice de seniori, proba de 3000 metri
- locul 5 la Cupa Europei, proba de 3000 metri

7. Neculai Custura (CSM Iasi, tir cu arcul, antrenor Mihai Alexandrescu):
- locul 1 la Campionatele Balcanice de seniori din Iugoslavia
- locul 1 cu echipa la Campionatele Balcanice de seniori din Iugoslavia
- locul 1 la Campionatele Internationale ale Romaniei
- locul 1 la Cupa Federatiei Romane de tir cu arcul de seniori
- locul 1 la Cupa Romaniei la seniori
- locul 2 la Campionatul National de field
- locul 1 cu echipa la Campionatul National de field
- component al lotului national de seniori

8. Carmen Zamfir (CS Politehnica Iasi, atletism, antrenor Grigore Ursanu):
- locul 1 la Campionatul National de senioare in proba de 100 metri garduri
- locul 2 la Jocurile Balcanice de senioare in proba de 100 metri garduri
- locul 2 la Jocurile Balcanice de senioare in proba de stafeta 4 - 100 metri

9. Cezar Alexandrescu (CSM Iasi, tir cu arcul, antrenor Mihai Alexandrescu):
- locul 1 cu echipa la Campionatul Balcanic de seniori
- locul 3 individual la Campionatul Balcanic de seniori
- locul 1 cu echipa la Campionatele Internationale ale Romaniei
- locul 1 cu echipa la Campionatele Mondiale de sala
- locul 3 individual la Cupa Romaniei

10. Razvan Sarbu (CSM Iasi, scrima, antrenor Iulian Bituca):
- locul 8 cu echipa la Campionatele Mondiale de juniori din Polonia
- locul 1 individual la Campionatele Balcanice de juniori din Iugoslavia
- locul 1 cu echipa la Campionatele Balcanice de juniori din Iugoslavia
- locul 1 cu echipa la Campionatele Nationale de juniori
- locul 3 individual la Cupa Federatiei Romane de scrima la seniori
- component al lotului national de juniori

•PROBE NEOLIMPICE

1. Cornel Musat (Fujiyama Karate Club Iasi, karate, antrenor Constantin Caliman):
- locul 1 la kumite individual, locul 1 la fuku-go si locul 2 la kumite echipe in cadrul Campionatului European de Karate Fudokan din luna mai, de la Lublin
- locul 2 la kumite individual, locul 2 la fuku-go si locul 3 la kumite echipe in cadrul Campionatului European de Karate Traditional din luna iunie, de la Porto
- locul 1 la Cupa Mondiala, din luna octombrie, de la Varsovia

2. Irina Simirad (CS Enpi Iasi, karate, antrenor Constantin Adascalitei):
- locul 3 la kata individual, locul 3 la embu mixt, locul 2 la kata echipe in cadrul Campionatului European de karate traditional seniori din luna iunie, din Portugalia
- locul 2 la kata individual, locul 2 la embu mixt si locul 1 la kata echipe la Campionatul European de fudokan seniori din luna mai, din Polonia

3. Stefan Timofte (CS Zanshin Tomesti, karate, antrenor Stefan Timofte):
- locul 1 la kata individual, locul 2 la embu individual si locul 3 la kumite individual la Campionatul European de fudokan din Polonia
- locul 1 la kata individual, locul 1 la kata echipe, locul 1 la kumite individual, locul 1 la kumite echipe, locul 1 la embu echipe si locul 2 la fuku-go la Campionatul National de la Iasi
- locul 1 la kumite individual, locul 1 la embu masculin, locul 2 la kata individual si locul 2 la kumite echipe de Campionatul European de karate traditional din Portugalia

4. Gabriela Ivan (CSM Iasi, radioamatorism, antrenor Gabriela Ivan):
- locul 3 individual la Campionatul Mondial de telegrafie viteza
- locul 3 cu echipa la Campionatul Mondial de telegrafie viteza
- locul 7 individual la Campionatul Mondial de receptie viteza
- locul 8 individual la Campionatul Mondial de transmisie viteza
- locul 7 individual la Campionatul Mondial de receptie RUFZ / PR. D
- locul 1 cu echipa la Cupa Romaniei
- patru locuri 4 la Campionatul National de telegrafie viteza
- componenta a lotului national de seniori

5. Marian Scurtu (Fujiyama Karate Club Iasi, karate, antrenor Constantin Caliman):
- locul 2 la kumite echipe la Campionatul European de karate fudokan din Polonia
- locul 3 la kumite echipe la Campionatul European de karate traditional din Portugalia

6. Iosefina Paulet (CS Iasitel Iasi, sah, antrenor Vasile Manole):
- campioana europeana la categoria de varsta 12 ani in cadrul Campionatului European din Grecia
- vicecampioana nationala pe echipe la junioarele III
- campioana nationala pe echipe la junioarele I
- vicecampioana nationala pe echipe junioare I
- locul 1 la Turneul International "Trofeul Litoralului"
- locul 2 la Turneul International "C. Bouzakis" din Grecia
- locul 28 la categoria de varsta 12 ani in cadrul Campionatului Mondial din Spania

7. Alina Motoc (CS Iasitel Iasi, sah, antrenor Vasile Manole):
- locul 4 la categoria de varsta 18 ani la Campionatul European
- locul 5 la categoria de varsta 20 ani la Campionatul European
- locul 8 la categoria de varsta 16 ani la Campionatul Mondial
- locul 12 la categoria de varsta 16 ani la Campionatul European
- campioana nationala la 20 ani
- vicecampioana nationala la 16 ani
- vicecampioana nationala pe echipe la junioarele I
- vicecampioana nationala pe echipe mixte la seniori
- vicecampioana nationala la Superliga

•JOCURI SPORTIVE

1. Penicilina Iasi (volei, antrenori Nicu Roibescu si Aurelia Ichim)
2. Politehnica Omega Tehnoton Iasi (baschet, antrenori Petre Magurean si Radu Boisteanu)
3. Politehnica Agronomia Romtelecom Iasi (rugby, antrenori Costel Verives si Iulian Iftenie, apoi Iulian Iftenie si Bogdan Budisteanu)
De mentionat ca, la acest inceput de an, Dinamo Bucuresti le-a facut oferte mai multor sportivi de frunte din "dulcele targ", printre ei fiind sabrerii Florin Zalomir si Alin Lupeica, alaturi de canotoarea Ana Maria Fanaru.
Dan TEODORESCU
Daca ti-a placut articolul, te asteptam si pe pagina de Facebook. Avem si Instagram.
Distribuie:  

Realitatea.net

Din aceeasi categorie

Site-ul bzi.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Mica publicitate

© 2017 - BZI.ro - Toate drepturile rezervate
Page time :0.1280 (s) | 24 queries | Mysql time :0.014601 (s)