Doi jucatori ieseni au ramas fara dinti in gura

5 Martie 2001
1396 Vizualizari | 0 Comentarii
Mai greu decat ne asteptam

•Politehnica Agro Romtelecom Iasi - RC Grivita Bucuresti: 37 - 27 (24 - 20), in optimile de finala ale Cupei Romaniei la rugby •In sferturile de finala, iesenii vor juca cu Minerul Lupeni, cel mai probabil la Brasov

In primul meci oficial din acest an, rugbistii ieseni au tremurat serios pana sa se vada calificati in faza urmatoare a Cupei Romaniei, in ciuda faptului ca spectatorii se asteptau la un galop de sanatate pentru gazde. Lipsa jocurilor amicale din pauza competitionala si-a pus amprenta foarte mult asupra evolutiei elevilor tandemului Constantin Verives - Iulian Iftenie, in cateva randuri, bucurestenii dominand intalnirea. Spre surprinderea celor cateva sute de spectatori care au indurat frigul patrunzator de pe arena Constructorul, oaspetii conduceau pe tabela, in minutul 8, cu 6 - 0, Raducanu transformand doua lovituri de pedeapsa dictate de arbitrul Nicolae Chiciu. In minutul 12, in apropierea buturilor bucurestene se produce cea mai controversata faza a meciului: Matievschi este lovit cu capul in plina figura de Vlad, iar arbitrul nu intervine, in ciuda repetatelor proteste de pe margine ale gazdelor. In acea busculada, doi jucatori ieseni, Matievschi si Cibotaru au ramas fara cativa dinti, aceasta fiind cauza, in primul rand, a lipsei protezelor dentare. Minutul 14 aduce primele puncte ale iesenilor (Mocanu transforma o lovitura de pedeapsa pentru 3 - 6), pentru ca, dupa doar doua minute, "studentii" sa preia conducerea, in urma unui eseu spectaculos reusit de Erhan (medicul a permis intrarea lui Erhan in teren cu cateva minute inainte de meci, jucatorul acuzand dureri la mana stanga in urma unei cazaturi), transformat de Mocanu. Partida se incinge, treptat, oaspetii mentin echilibrul si, in minutul 30, reusesc sa preia conducerea, prin eseul lui Albu si transformarea lui Raducanu, scor 10 - 13. Gazdele simt pericolul, incep sa atace cu mai mult curaj si revin la conducere: Matievschi culca balonul in terenul de tinta advers (min. 35, 15 - 13), Mocanu transforma pentru 17 - 13, iar cu un minut inainte de fluierul final al primei reprize, Luca - eseu si Mocanu - transformare duc scorul la 24 - 13 pentru gazde. Rezultatul la pauza il stabilesc, insa, bucurestenii, eseul lui Olarasu si transformarea lui Raducanu echilibrand partida, 24 - 20. La reluare, in minutul 50, Colta se culca cu balonul in terenul de tinta, dupa o faza excelent lucrata tactic de gazde, scorul devenind 29 - 20 si se parea ca va incepe recitalul elevilor antrenorului Verives. Numai ca, in doar cinci minute, rugbistii de la RC Grivita se apropie la doua puncte de ieseni, prin eseul lui Draghici si transformarea lui Raducanu. Meciul devine confuz, gazdele incearca sa-si mareasca avantajul, insa fara prea mult succes. Doar Mocanu reuseste sa trimita printre buturile bucurestene un balon din lovitura de pedeapsa, aducand mai multa liniste in tabara gazda, in minutul 63 (scor 32 - 27). Pana la final, cei care domina autoritar sunt oaspetii, insa, gazdele fac fata cu bine numeroaselor incercari ale celor de la Grivita de a culca balonul in terenul de tinta. Bucuria victoriei avea sa vina tarziu, cu un minut inainte de final: Manole intercepteaza un balon in propriul teren, ii paseaza lui Luca si acesta, dupa o cursa extraordinara de 50 de metri, realizeaza eseul izbavitor. Era 37 - 27 si nimic nu se mai putea intampla, chiar daca Mocanu nu a reusit sa transforme. Victorie pretioasa a gazdelor, obtinuta nu fara emotii, in fata unui adversar mult inferior valoric iesenilor, dar care, sambata, si-a depasit conditia de out-sider. La vestiare, tehnicianul Constantin Verives a explicat astfel greutatea cu care a fost obtinuta victoria: "A fost primul meci din acest an si era firesc sa jucam mai slab. Am facut cateva improvizatii in echipa si nu stiu ce se va intampla, cum vom face fata in continuare, daca nu vor fi recuperati jucatorii accidentati".
De aceeasi parere a fost si procurorul Victor Codreanu, persoana de contact intre sponsor si echipa: "A fost mult mai greu decat ne asteptam; lipsa de jocuri amicale si-a spus cuvantul. Grivita a dovedit ca este o echipa solida, superioara net pe gramada. Am avut doua greseli copilaresti in aparare, care ne-au costat doua eseuri. In ceea ce priveste arbitrajul, consider ca a fost corect in ansamblu, singura greseala fiind in minutul 10, cand nu a fost eliminat Vlad pentru lovirea cu capul in gura a lui Matievschi. Oricum, arbitrul Chiciu s-a revansat mai tarziu, cand nu l-a eliminat pe Coliba, la o infractiune clara".
Urmatorul meci al iesenilor este programat miercuri dimineata, cel mai probabil la Brasov, adversarul echipei noastre in sferturile de finala ale Cupei Romaniei fiind Minerul Lupeni.
Au evoluat formatiile: Politehnica Agro Romtelecom Iasi - Afrasanei, Dobre, Negoita, Munteanu, Cojocaru, Ionescu, Cibotaru, Matievschi, Nazarie, Manole, Cuzic, Costache, Erhan, Luca, Mocanu; Stoica, Hodroaba, Colta, Coliba, Enache, Moraru, Tibig, Stroe. RC Grivita Bucuresti - Florea, Mihalea, Vlad, Neacsu, Serban, Albu, Kerikesz, Nicolescu, Bujor, Draghici, Olarasu, Pricop, Vlaicu, Dolocan, Raducanu; Caruntu, Olarasu, Stoian, Dontu, Vizitiu, Hapan, Sere. Au arbitrat cu greseli Nicolae Chiciu, Viorel Petcu si Bogdan Mirita, toti trei din Bucuresti.