Doliu în lumea sportului. Agnes Tirop, deținătoarea unui record mondial la atletism, ucisă de soț

Doliu în lumea sportului. Agnes Tirop deținătoarea unui record mondial la atletism ucisă de soț

Agnes Tirop, deținătoarea unui record mondial la atletism, a fost găsită moartă în casa sa din Kenya. Țara a pierdut o bijuterie, au spus reprezentanții Comitetului Atletic din Africa, citați de publicația The Guardian.

În vârstă de 25 de ani, atleta a fost găsită moartă în casă.

Soţul acesteia este bănuit că ar fi înjunghiat-o.

Reprezentanții Federației de Atletism din Kenya spun că încă se lucrează la anchetă. „Încă lucrăm pentru a afla detalii”, au spus aceștia adăugând că Tirop era una dintre stelele în ascensiune din atletismul mondial.

Atleta Agnes Tirop a bătut recordul mondial în cursa de 10 kilometri chiar luna trecută. Cursa a avut loc în Germania, iar Tirop a depășit cu 28 de secunde recordul precedent deținut încă din 2002 de marocanca Asmae Leghzaoui.

Tirop a mai fost de două ori câtigătoare a medaliei de bronz la campionatele mondiale. La olimpiada din Japonia, ea a reprezentat Kenya în cursa de 5.000 de metri și a terminat pe locul 4.