Doua infrangeri severe pentru echipele iesene

21 Octombrie 2010
635 Vizualizari | 0 Comentarii
Zi cu ghinion pentru doua dintre echipele iesene de prima divizie. Rugbistii de la Poli Agro Iasi au fost calcati in picioare de campioana Baia Mare, in optimile Cupei Romaniei, in timp ce formatia de baschet feminin Poli National a fost invinsa la Brasov de BC Galactica, scor 67-43 (13-12, 14-10, 16-4, 24-17), intr-o partida din etapa 4 a Seriei SE din Divizia A. Cea mai severa infrangere a fost suferita, insa, de echipa de rugby Poli Agro. Jucatorii lui Constantin Verives au fost eliminati din optimile de finala ale Cupei Romaniei de campioana Stiinta Baia Mare, care s-a impus la Iasi cu scorul de 74-0 (41-0). In fata campioanei, iesenii nu au avut nici o sansa si nu au reusit sa-si treaca in cont nici macar un punct. De partea cealalta, campionii au defilat in Agronomie, au inscris 9 eseuri si au facut un antrenament bun inaintea meciurilor din cupele europene. Daca pentru Poli Agro meciul din Cupa Romaniei nu a contat deloc, mult mai mare a fost dezamagirea dupa esecul echipei de baschet feminin. Poli National a pierdut neasteptat la Galactica Brasov, dupa un meci in care iesencele nu au reusit sa marcheze decat 43 de puncte. Totusi, meciul a fost echilibrat in primele doua sferturi, la pauza mare gazdele conducand cu scorul de 27-22. A urmat un sfert de cosmar pentru fetele pregatite de George Clapon, care nu au inscris decat 4 puncte in al treilea sfert si Galactica nu mai avea cum sa scape victoria. La final, brasovencele s-au impus cu 67-43 (13-12, 14-10, 16-4, 24-17), iar pentru Poli National urmeaza primul meci de pe teren propriu in acest sezon, sambata, la ora 12.00 (Sala Polivalenta), impotriva formatiei Rapid Bucuresti.