Doua medalii pentru Iasi la "Europene"

5 Iulie 2000
1255 Vizualizari | 0 Comentarii
•Irina Simirad de la CS Enpi Iasi s-a clasat pe locul 2 la fukugo individual si a cucerit "bronzul" la kata echipe •Marian Scurtu s-a clasat al doilea cu echipa de kumite

In perioada 28 iunie-2 iulie, la Kiev (Ucraina) s-au desfasurat intrecerile celei de-a XXl-a editii a Campionatului European de karate traditional pentru seniori, la start aliniindu-se aproximativ 200 de sportivi din 20 de tari. Iasul a fost reprezentat in Ucraina de doi dintre cei mai buni karateka, Irina Simirad (CS Enpi - antrenor Costel Adascalitei) si Marian Scurtu (CS Fujiyama - antrenor Costel Caliman), ei aducand tarii noastre trei medalii. La fukugo individual, Irina Simirad s-a clasat pe pozitia a doua, foarte aproape insa de prima treapta, fiind invinsa in finala tot de o reprezentanta a tarii noastre. In proba favorita a Irinei, cea de kata, s-a impus la individual o karateka din Italia, sportiva antrenata de Costel Adascalitei nereusind decat clasarea pe locul 4. Ea s-a revansat in schimb la echipe, unde, alaturi de colegele Gabriela Ionete (Kodo Galati) si Monica Ferentzi (Sutemi Cluj), a cucerit medalia de bronz, pe primele doua pozitii clasandu-se echipele Italiei si Poloniei. Celalalt sportiv iesean prezent la "Europene", Marian Scurtu, a obtinut medalia de argint la kumite echipe impreuna cu Cornel Musat (Budo Braila) si Ilie Dobre (Alprom Slatina). Aceasta performanta, alaturi de titlurile cucerite de Cornel Musat (Budo Braila) la kumite individual si Adina Andries (Roxy Dojo Bucuresti) la kata individual, au situat Romania pe locul 3 in clasamentul pe natiuni dupa Italia si Polonia, dar inaintea Ucrainei si Rusiei. Cu aceasta excelenta prezenta la "Europene", incununata cu trei distinctii iesene, activitatea competitionala pe anul 1999-2000 a luat sfarsit, karateka din "dulcele targ" urmand sa aiba parte de o scurta vacanta, dupa care vor fi reluate pregatirile. "Consider rezultatele sportivilor nostri destul de bune, desi sunt de parere ca se putea mai bine. Ma bucur totusi ca Romania se afla acolo sus, intre puterile Europei la aceasta disciplina si ca reprezentantii Iasului se numara printre performerii tarii noastre", a precizat antrenorul si presedintele CS Enpi, Costel Adascalitei, mentorul proaspetei duble medaliate.

Page time :0.1298 (s) | 22 queries | Mysql time :0.017786 (s)