Doua minute de cosmar pentru baschetbaliste

11 Februarie 2008
712 Vizualizari | 0 Comentarii
• Echipa de baschet feminin CS National Politehnica Iasi a pierdut sambata, in capitala, in fata Rapidului, cu scorul de 65-59 • Cu doua minute inainte de final, cele doua echipe erau la egalitate, scor 58-58, dar doua greseli de arbitraj au schimbat soarta jocului

Doar doua minute le-au lipsit baschetbalistelor de la CS National Politehnica Iasi ca sa dea lovitura in capitala. Jucatoarele pregatite de antrenorul Gabi Mihailescu au fost invinse de Rapid Bucuresti cu scorul de 65-59, dar cu doua minute inainte de final scorul era egal, 58-58. In acest moment au intervenit insa arbitrii, care au inclinat balanta si au pus serios umarul la o noua infrangere suferita in deplasare de gruparea lui Marius Cosoi. "In general nu ma leg de prestatiile arbitrilor, dar acum nu pot sa mai tac. Cand mai erau doua minute, scorul era egal, 58-58, doua greseli de arbitraj au facut diferenta in favoarea gazdelor. Nici pana atunci arbitrajul nu fusese prea corect, dar ce s-a intamplat pe final a fost de-a dreptul revoltator", a declarat, nervos, antrenorul Gabi Mihailescu.

Chiar si asa insa, tehnicianul iesean a tinut sa sublinieze si jocul bun al elevelor sale, remarcand eficienta deosebita a Monicai Bordeianu, dar si prestatia excelenta sub panouri a Aureliei Lazar, care a reusit nu mai putin de 15 recuperari. Pana la urma insa, in final, Rapidul s-a impus cu scorul de 65-59 (24-18,14-20,14-10,13-11), dupa ce la pauza mare scorul era egal, 38-38. In partida de la Bucuresti, cea mai buna marcatoare a oaspetelor a fost Monica Bordeianu, cu 24 de puncte reusite (4X3). Celelalte puncte reusite de CS National Politehnica au purtat semnatura jucatoarelor: Panait - 14, Lazar - 11, Tecoanta - 8 si Causan - 2. Etapa viitoare, programata sambata, 16 februarie, de la ora 11.00, formatia ieseana va primi vizita echipei CSM U Oradea. Partida, gazduita de Sala Polivalenta, va fi un adevarat derby pentru desemnarea echipei care va termina sezonul regulat pe locul 8 si, implicit, va obtine calificarea in play-off. Cu opt runde inainte de finalul sezonului regulat, trupa pregatita de Gabi Mihailescu ocupa locul 9 in ierarhia interna, cu trei puncte in fata echipelor Lapi Dej si BC Targoviste, formatii de pe cele doua locuri retrogradabile. In schimb, fata de locul 8 ocupat de CSM Oradea, iesencele au de recuperat un singur punct. Altfel spus, CS National Politehnica trebuie sa invinga acasa echipa din Oradea, la o diferenta de 16 puncte (pentru ca in tur CSM U Oradea a castigat la o diferenta de 15 puncte, scor 76-61), pentru a avea prima optiune la play-off. O infrangere in meciul din Polivalenta ar arunca echipa lui Cosoi in afara play-off.